Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

НКРЕ роз'яснила, коли можна вимагати відшкодування збитків від споживача послуг з газопостачання

17 січня 2014, 13:54
480
0
Реклама

Положеннями п. 1.3 Порядку відшкодування збитків, заподіяних газопостачальному або газорозподільному підприємству внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого постановою НКРЕ від 29.05.2003 р. № 475 (далі - Порядок) наданий вичерпний перелік порушень споживачем Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабміну від 09.12.99 р. № 2246 (далі - Правила)які спричиняють за собою відповідальність по відшкодуванню збитків газопостачальному (газорозподільному) підприємству.

В той же час Факт ушкодження (втручання в роботу) лічильника газу, що привело до заниження його свідчень, підтверджується актом експертизи лічильника газу, який складається за результатами проведення експертизи лічильника газу відповідно до Положення про проведення експертизи лічильників газу, встановлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим наказом Мінпаливенерго від 27.12.2005 р. № 619.

Якщо газопостачальним підприємством не доведено провину споживача (факту ушкодження або втручання в роботу лічильника газу), і враховуючи те, що Порядком наданий вичерпний перелік порушень споживачем Правив- газопостачальне підприємство не може вимагати від споживача відшкодування збитків згідно з Порядком.

Таку думку висловила НКРЕ в листі від 11.12.2013 р. № 9006/16/47-13.

Також в листі відмічено, що чинним законодавством України не встановлено обов'язки (права) споживача передавати газопостачальному підприємству показники лічильника газу по телефону. Крім того, у разі виникнення спірних питань між споживачем і газопостачальним підприємством не можна підтвердити або спростувати достовірність передачі показань лічильника газу по телефону і, безпосередньо, сам показник лічильника газу. Таким чином, НКРЕ не враховує показники лічильника газу, передані по телефону.

У свою чергу відповідно до положень п. 39 Правив у випадку якщо між споживачем і газопостачальним (газорозподільним) підприємством не досягнута угода про відшкодування збитків, спірні питання вирішуються в судовому порядку. Нарахування споживачеві збитків згідно з Порядком є правом, а не обов'язком газопостачального підприємства.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини