Юристи Адвокатського об'єднання "Юскутум" захистили інтереси клієнта і добилися для нього рішення адміністративного суду першої інстанції, яким скасована незаконна постанова Державної архітектурно-будівельної інспекції України про накладення штрафу за початок будівельних робіт без реєстрації декларації про початок будівельних робіт.
Не дивлячись на те, що будівельні роботи були розпочаті ще в 2009 році, коли навіть не існувало поняття декларації про початок будівельних робіт і обов'язку по її реєстрації до початку виконання таких робіт, на думку інспекції, неподання або подача недостовірних відомостей в декларації тягне відповідальність суб'єкта згідно із Законом "Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності" в редакції, діючій на момент проведення перевірки.
Не погодившись з позицією інспекції, від імені постраждалої компанії юристами АТ "Юскутум" був поданий позов, в основі якого використано декілька основних принципів чинного законодавства :
- органи державної влади і суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти в строгій відповідності з вимогами чинного законодавства;
- закони і нормативно-правові акти зворотної сили не мають, за винятком випадків, коли вони пом'якшують або відміняють відповідальність особи;
-лицо не може притягати до відповідальності за правопорушення, яке на момент його здійснення не визнавалося правопорушенням.
Це рішення знакове тим, що суд погодився з позицією позивача і відмінив постанову інспекції про притягнення до адміністративної відповідальності підприємства, підкресливши, що суб'єкти владних повноважень згідно ст. 19 Конституцій України зобов'язані діяти чітко відповідно до вимог норм закону, а особа не може притягати до відповідальності за правопорушення, яке на момент його здійснення не визнавалося правопорушенням.
Аналізуючи цю ситуацію юристи практики судових суперечок і медиации АТ "Юскутум" хотіли б звернути увагу суб'єктів містобудівній діяльності на те, що вимоги про подачу і реєстрацію декларації про початок будівельних робіт і відповідальність за невиконання цієї вимоги діють з 19 січня 2012 року. Тому при проведенні державною архітектурно-будівельною інспекцією перевірки підприємств на дотримання законодавства у сфері містобудування, якщо роботи були розпочаті і виконані повністю або частково до 19 січня 2012 року, варто подати інспекторові підтверджувальні документи, перевірити відображення цієї інформації в акті перевірки і викласти такі обставини в письмових поясненнях, які подати до інспекції при складанні протоколу про адміністративне правопорушення. Ці дії дозволять надалі оспорити постанову державної архітектурно-будівельної інспекції в суді, оскільки фактично у такому разі немає складу правопорушення, і постанова інспекції є незаконною.