Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Медіатори скоро отримають свій закон

21 листопада 2013, 15:35
1320
4
Реклама

Законодавці нарешті визначилися із законопроектом про медиации. Такий висновок можна зробити за підсумками засідання Комітету Верховної Ради України з питань верховенства права і правосуддя, що відбулося 20 листопада 2013 р. З двох законопроектів про медиации № 2425а і № 2425а-1 члени Комітету підтримали останній.

Законопроект Федорчука

Нагадаємо, що законопроект "Про медиации" № 2425а, автором якого є Ярослав Федорчукбув зареєстрований в парламенті 26.06.2013 р.

Згідно з умовами отримання статусу медіатора, передбаченим цим законопроектом,
медіатором може бути фізична особа, що досягла двадцяти одного року і що пройшло спеціальну підготовку по напряму "медиация" в Україні або за її межами. Наявність спеціальної підготовки у медіатора упевняється відповідним дипломом, сертифікатом, свідоцтвом або іншим документом, виданим на ім'я медіатора учбовим закладом або організацією, що зробила таку підготовку в Україні або за її межами.
Відповідно до законопроекту № 2425а медіатор, що здійснює медиаторскую діяльність індивідуально, є самозанятым особою. Обличчя молодше двадцяти одного року можуть проводити медиацию для однолітків на безвідплатній основі. Наявність спеціальної підготовки для них не обов'язкова.

Інформація про медіатори вноситься у відповідний реєстр, ведення якого покладається на постійно діючий орган медиаторского самоврядування - Медиаторскую палату України. Програма і стандарти підготовки медіаторів розробляються і затверджуються органами медиаторского самоврядування.

Що стосується самоврядування медіаторів, то згідно із законопроектом № 2425а
найвищим органом медиаторского самоврядування є Всеукраїнський з'їзд медіаторів, обираючий Медиаторскую палату України.

Відповідно, потрібно внесення змін і доповнень в інші законодавчі акти - КПК, КЗоТ, ХПК, ГК, ГПК, КАС. Крім того, в Класифікаторові професій слід передбачити професію "Медіатор".

Законопроект Кивалова

Законопроект № 2425а-1, авторами якого є народні депутати Сергій Кивалов і Віктор Развадовский, був зареєстрований в парламенті 03.07.2013 р.

Згідно з умовами отримання статусу медіатора, передбаченим цим проектом закону, медіатором може бути фізична особа, що досягла вісімнадцяти років і що пройшло професійну підготовку по напряму "медиация" в учбовому закладі або організації в Україні або за її межами. Профподготовка медіаторів повинна включати теоретичне і практичне навчання загальним об'ємом не менше сорока годин.

Наявність профподготовки медіатора упевняється дипломом, сертифікатом, свідоцтвом або іншим документом, виданим на ім'я медіатора, який повинен містити інформацію про об'єм (кількості годин) теоретичного і практичного навчання.

Відповідно до законопроекту № 2425а-1 учбові заклади і організації, що здійснюють підготовку медіаторів в Україні, ведуть реєстр підготовлених ними медіаторів. Особи, що не досягли вісімнадцяти років, мають право проводити медиацию для однолітків на безвідплатній основі. Наявність профподготовки для них не обов'язково.

В той же час законопроектом № 2425а-1 передбачені поняття "медіатор" і "уповноважений медіатор".

Так, проектом закону встановлюється, що уповноваженим медіатором може бути фізичне обличчя у віці не менше двадцять п'яти роківщо має повну вищу освіту і минуле профподготовку по напряму "медиация", атестоване Радою медіаторів України і внесене в Національний реєстр уповноважених медіаторів, що упевняється свідоцтвом встановленого зразка. Уповноваженому медіатору привласнюється реєстраційний номер. Уповноважений медіатор зможе мати особистий друк з вказівкою свого імені і реєстраційного номера. Особи, не зареєстровані в Нацреестре уповноважених медіаторів, не зможуть назвати себе уповноваженими медіаторами.

Законопроектом № 2425а-1 передбачено, що організаційними формами самоврядування медіаторів є з'їзд медіаторів України і Рада медіаторів України.

Зміст органів самоврядування медіаторів здійснюватиметься за рахунок:

- плати за атестацію для отримання статусу уповноваженого медіатора;

- щорічних внесків медіаторів на забезпечення самоврядування медіаторів;

- добровільних внесків медіаторів, об'єднань медіаторів;

- добровільних внесків фізичних і юридичних осіб;

- інших не заборонених законом джерел.

Крім того, для визначення особливостей застосування процедури медиации в окремих категоріях справ проектом закону пропонується внести зміни в КЗоТ, УК, КПК, ГПК, ХПК, КАС і Закон "Про старанне виробництво".

Безальтернативне обговорення

Як відмітив народний депутат Вадим Колесниченко, у законопроектах відсутні норми, які б регламентували умови реєстрації медіаторів, порядок видачі посвідчень на здійснення медиационной діяльності, а також не визначені питання створення матеріально-технічної бази. Крім того, запропоновані зміни в КАСУ відносно того, що сторони можуть досягти примирення, у тому числі шляхом укладення медиационного договору на будь-якій стадії адміністративного процесу, і це є основою для припинення виробництва у адміністративній справі, не можуть застосовуватися у сфері публічного владного управління, оскільки принципи медиации не узгоджуються з конституційними основами організації і діяльності апарату публічної влади.

В той же час Я. Федорчук звернув увагу на те, що на його законопроект і на альтернативний проект закону про медиации надав досить гарну оцінку Інститут держави і права : "У зв'язку з ідентичністю безлічі норм альтернативного законопроекту і основного просимо вважати дійсними для законопроекту № 2425а-1 коментарі, подані до законопроекту депутата Я. Федорчука". Тобто до альтернативного законопроекту були ще додаткові зауваження.

"Медиация більше громадської організації. Вона має бути самоуправляемой. У законопроекті № 2425а-1 передбачено, що положення про медиации, тобто про медиативной структуру, стверджує Мінюст України. З одного боку, йдеться про те, що медіатори не підлягають ніякому впливу, а з іншою, Мінюст стверджує. Тобто створюється ще один юридичний монстр, який управлятиме в державі. Це неприпустимо"- вважає Я. Федорчук.

В той же час С. Кивалов підкреслив, що основним завданням законопроекту є створення правових умов для застосування в Україні процедури медиации. Тобто позасудової процедури врегулювання різних конфліктів, що виникають сьогодні або що виникли учора. "Цей законопроект надзвичайно важливий, і ми повинні прикласти максимум зусиль для того, щоб вирішити цю проблему, існуючу сьогодні між судовою владою і громадськістю. Його прийняття, з одного боку, допоможе нам розвантажити судові органи, а з іншою, посприяє громадянам в якісному рішенні їх проблем, а найголовніше - в короткі терміни", - вважає народний депутат.

За результатами голосування парламентський Комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді прийняти за основу проект № 2425а-1 і врахувати при доопрацюванні ділові положення законопроекту № 2425а.

Читайте також:

Чи є майбутнє у медиации в Україні?

Депутати знову спробують узаконити медиацию

Законопроект про медиации обговорили в Одесі

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини