Особливості оформлення іноземців і отримання дозволу на їх роботу в Україні обговорили 8 листопада 2013 р. в Києві в ході семінару "Огляд трудового законодавства з урахуванням судової практики". Семінар проводили: Оксана Войнаровскаяпартнер, керівник практики праці і зайнятості ЮФ "Василь Кисиль і Партнери"і Тетяна Івановичпровідний юрист практики праці і зайнятості цієї ж компанії.
Нагадаємо, що цього року Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 27.05.2013 р. № 437 "Про затвердження Порядку видачі, продовження і анулювання дозволу на використання праці іноземців і осіб без громадянства" (далі - Порядок). Цим документом затверджений новий порядок видачі дозволів на працевлаштування іноземців.
Оскільки застосування праці іноземців в Україні створює конкуренцію громадянам України, то передбачено, що видача дозволу є платною і складає 4 мінімальних зарплати (з 1 січня с. р.: 1147 х 4 = 4588 грн.). При цьому юристи ЮФ "Василь Кисиль і Партнери" відмічають, що згідно з нововведеннями за видачу іноземцеві дозволу на роботу в Україні тепер треба платити вже після його видачі.
Щоб захистити ринок праці від некваліфікованої робочої сили, передбачено, що дозвіл надаватиметься працедавцям за відсутності безробітних відповідної кваліфікації на обліку в службі зайнятості. Також скорочена кількість документів, які подає працедавець, з 15 до 8, термін розгляду документів Державною службою зайнятості зменшений з 30 до 15 днів. Проте термін дії дозволу залишився незмінним - до 1 року.
Як відмітили юристи ЮФ "Василь Кисиль і Партнери", для оформлення іноземця в компанії необхідно:
- паспорт іноземця;
- податковий номер, який іноземцеві треба отримати для сплати податків. Його видає Миндоходов впродовж 5 робочих днів. Податковий номер можна отримати за дорученням;
- дозвіл на працевлаштування (можна отримати в Державному центрі зайнятості);
- особиста картка працівника № П-2 (її заводити працедавець);
- реєстраційна картка іноземця за формою № 1 - ім (наказ Минстата № 28 від 31.01.1996 р.).
Що стосується звітності, то юристи ВКП нагадали, що скасований наказ Минсоцполитики від 14.07.2011 р. № 279 "Про затвердження форми звітності № 5-ПН "Звіт про прийнятих працівників" і інструкцію по її заповненню". Таким чином, звітність за формою № 5-ПН представляти більше не треба.
В той же час необхідно подавати звіт підприємств, організацій, установ про чисельність і склад іноземців, тимчасово працюючих в Україні по формі № 2-ТМ.
Юристи звертають увагу на те, що дозвіл на працевлаштування треба отримувати під конкретного працедавця і під конкретне робоче місце. При перекладі іноземця на іншу посаду навіть в межах одного працедавця необхідно отримувати новий дозвіл.
Експат (найманий співробітник, що приїхав з-за кордону для того, щоб працювати у вітчизняних компаніях на запрошення підприємства) не може бути керівником групи компаній і таким чином керувати декількома компаніями одночасно. Також юристи не радять отримувати декілька дозволів на роботу для одного і того ж іноземця, оскільки це порушення і такі нюанси мониторят в центрі зайнятості. Якщо іноземця викриють в цьому порушенні, його можуть позбавити усіх дозволів і експат впродовж року не зможе отримати новий дозвіл на працевлаштування в Україні.
Для отримання дозволу на роботу у територіальному органі Державної служби зайнятості України іноземцеві необхідно подавати:
- заява згідно з додатком до Порядку;
- копії документів про освіту або кваліфікацію іноземця або особи без громадянства;
- копії сторінок паспортного документу іноземця або особи без громадянства з особистими даними разом з перекладом українською мовою, завіреним у встановленому законодавством порядку;
- дві кольорові фотографії іноземця або особи без громадянства розміром 3,5 х 4,5 сантиметри;
- документ, виданий лікувально-профілактичною установою про те, що іноземець не хворий на хронічний алкоголізм, токсикоманію, наркоманію або інші інфекційні захворювання, перелік яких визначений Мінохоронздоров'я;
- довідку, скріплену друком і завірену підписом працедавця про те, що посада, на якій застосовуватиметься праця іноземця або особи без громадянства відповідно до законодавства, не пов'язана з приналежністю до громадянства України і не вимагає надання допуску до держтаємниці. У разі наявності у працедавця режимно-секретного органу вказана довідка подається також з підписом керівника такого органу;
- довідку МВС про те, що іноземець або особа без громадянства, який на момент оформлення дозволу знаходиться на території України, не відбуває покарання за скоєння злочину і відносно нього не здійснюється карне виробництво;
- довідку уповноваженого органу країни походження (перебування) про те, що іноземець або особа без громадянства, що знаходиться на момент оформлення дозволу за межами України, не відбуває покарання за скоєння злочину і відносно нього не здійснюється карне виробництво.
Що стосується так званої довідки про несудимість, якщо іноземець отримує її в МВС України, то для цього йому фізично необхідно знаходитися в Україні. У іншому випадку таку довідку доведеться отримувати за кордоном. За словами юристів, були випадки, коли вже після видачі дозволу на роботу в органах Державної служби зайнятості перевіряли, чи був іноземець в Україні на момент засідання комісії МВС, коли приймалося рішення про видачу йому довідки про несудимість. Якщо не було, то дозвіл на роботу анулювали.
Нагадаємо, що довідки, отримані в іншій країні, вимагають легалізації в Україні. Юристи ЮФ "Василь Кисиль і Партнери" також повідомили, що продовжити дозвіл на працевлаштування іноземця можна один раз безкоштовно.
Слід зазначити, що співробітники іноземних представництв не повинні отримувати дозвіл на роботу в Україні згідно із Законом "Про правовий статус іноземців".
Мінекономіки видає службові картки тим, хто працює на представництва іноземних компаній в Україні. Річ у тому, що вони не є юрособами, тому не можуть вести трудові картки. Тому іноземцям, працюючим в представництвах, не потрібний дозвіл.
Ділячись власним досвідом, юристи ЮФ "Василь Кисиль і Партнери" відмічають, що на практиці при відкритті іноземного представництва дозволяють максимум 5 працівників. В той же час на підставі службової картки можна отримати посвідку на проживання в Україні. Також вона є підтвердженням легальності знаходження іноземця в Україні.