Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Думка: Аналіз деяких норм антикорупційного закону призводить до думки, що вони спрямовані не на боротьбу з недобросовісними чиновниками, а безпосередньо на само населення

15.00, 14 грудня 2010
2517
0

Набуття чинності антикорупційного законодавства є перевіркою України на готовність "жити по-європейськи". Зрозуміло, що до цього країна доки не готова. Склалося враження, що зважаючи на прийняття Податкового кодексу усі забули про не менш важливе (для деяких осіб) законодавство, а саме - про антикорупційні закони.

Нещодавно з'явилися чутки про те, що розробка і прийняття цього законодавства затягуватиметься з огляду на те, що чиновники не готові декларувати витрати своїх сімейпобоюючись шантажу з боку силових структур.

Прийняття антикорупційного законодавства в Україні назрівало вже давно, що і недивне, оскільки в рейтингу Міжнародної антикорупційної організації Transparency International, яка щорічно проводить дослідження і встановлює індекс корупції, в 2000 році Україна зайняла 3 місце з кінця.

Пізніше рейтинг України трохи покращав, але корупція глибоко проникла в усі галузі життя і це безперечний факт. Більше того, все ще діючі положення українського законодавства не відповідають нормам міжнародного права, встановленим для нашої держави вимогам ООН, Ради Європи і інших міжнародних організацій.

Згідно з новелами антикорупційного законодавства, що зачіпають інтереси близьких осіб суб'єктів відповідальності за корупційні правопорушення, не може вважатися конфіденційною інформація про угоди, пов'язані з отриманням такими особами подарунків, а також інформація про працевлаштування або надання ним послуг з цивільно-правових угод. Не є конфіденційною і інформація про розміри добродійної і іншу допомогу, що надається держслужбовцями фізичним або юридичним особам або навпаки.

Загалом, разом з прийняттям нових норм, передбачається і внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Карному і Карно-процесуальному  кодексу України. Деякі норми можна сміливо вважати такими, які фундаментально змінюють чинне раніше законодавство. Наприклад, можливість покладання карної відповідальності на юридичне обличчя зараз доки прямо суперечить Карному кодексу, згідно з яким суб'єктом злочину визнається тільки фізична особа. Тобто за корупційні дії до відповідальності притягуватиметься і юридична особау чиїх інтересах було здійснено корупційне діяння.

Більше того, заборона фізичним особам-підприємцям займатися іншою оплачуваною роботою значно понизить рівень прибутків певної категорії населення і призводить до думки, що нове законодавство спрямоване не на боротьбу з недобросовісними чиновниками, а безпосередньо на само населення.

Маркіян Мальский, керівник Западно-украинского філії АК Arzinger

Не зовсім ясним і виправданим залишається положення про повноваження державних органів, що відповідають за боротьбу з корупцією. Значне розширення повноважень прокуратуриа саме виняткова компетенція відносно юридичних осіб, викликає багато питань відносно доцільності врегулювання цього питання таким чином. 

Серед інших положень в цій сфері, в першу чергу слід зазначити про встановлення ширшого переліку корупційних діяньвизначення грошового обмеження відносно отримання подарунків в розмірі до 450 грн.. і розширення круга суб'єктів відповідальності.

Зокрема, цікавим видається прирівнювання до останніх осіб, що роблять публічні послугиа саме аудиторів, нотаріусів, експертів, оцінювачів, арбітражних керівників, третейських суддів, керівників громадських організацій. Вважаю, що таке розширення може привести до негативних наслідків і поширення корупції як такої і, що найгірше, до зловживання державними органами своїм службовим станом по відношенню до нових відповідальних осіб.

Цікаві нововведення торкаються також обов'язкової спеціальної перевірки претендентів на заняття посад, пов'язаних з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, а також введення поняття антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів.

Беззаперечно можна стверджувати, що усі положення антикорупційного пакету законів і безумовно ті, які торкаються сімей державних службовців, покликані зменшити рівень корупції і наблизити нашу державу до європейських цінностей розвитку правової держави.

Проте, враховуючи винахідливість і старі звички і представлення держслужбовців про "безкарність" за свої діяння, дуже важко повірити, що ситуація з корупцією в нашій державі зможе радикально змінитися в найближчий період, тільки завдяки ухваленню антикорупційних законів. Окрім цього, вважаю, що в законі більше теоретичних і декларативних новел, застосування яких важко представити доки на практиці.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему