Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Заблокували податкову накладну: що робити?

Юрист EVRIS радить оскаржувати блокування накладних за критеріями ризиковості, оскільки позиція ВС про необхідність нормативного врегулювання цього питання стосується і нового листа ДФС

Система зупинення реєстрації податкових накладних впроваджена з метою викриття бізнес-структур, пов'язаних із ухиленням від оподаткування. Разом з тим, навіть добросовісні платники неодноразово стикаються із даною системою. Якщо ж податкова накладна була заблокована, то для відновлення права вашого контрагента на податковий кредит необхідно буде підтвердити реальність операції, та у випадку відмови у реєстрації - оскаржити відповідне рішення.

1. Підтвердження реальності операції

Першочергово, після отримання квитанції про зупинення реєстрації в ЄРПН податкової накладної, платнику податків необхідно надати контролюючому органу регіонального рівня за місцем обліку пакет документів, які підтверджують реальність операції, за якою була виписана податкова накладна. Строк для подання необхідних документів становить 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній.

Порядок зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджений поставною КМУ від 21 лютого 2018 р. №117, передбачає, що необхідними для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної є договори з контрагентом, договори, довіреності або інші документи, що підтверджують повноваження особи, які безпосередньо отримували продукцію, первинні документи, документи на зберігання та транспортування, навантаження та розвантаження продукції, накладні, розрахункові документи і банківські виписки, а також акти приймання-передачі.

Цікавим є доповнення щодо необхідності урахування «певних типових форм» та галузевої специфіки при складанні актів приймання-передачі. За відсутності законодавчо встановленої обов'язкової форми відповідних актів, на практиці, контролюючі органи досить прискіпливо їх перевіряють та доволі часто визнають неналежними. З метою упередження таких дій, платнику податків, перед поданням, слід пересвідчитись, що складений акт приймання-передачі містить усі обов'язкові реквізити первинних документів та максимально детально розкриває суть операції.

[Нормативно затверджені форми актів та інших документів можна знайти в модулі "Форми та бланки" ІПС ЛІГА:ЗАКОН]

https://jurliga.ligazakon.net/ua/analitycs/186049_nezakonne-blokuvannya-restrats-podatkovikh-nakladnikh--yak-poklasti-kray-svavllyu

За результатами розгляду поданого пакету документів комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або про відмову в реєстрації податкових накладних. Якщо обсяг постачання у платника податків в поточному місяці перевищує 30 мільйонів гривень або податкові накладні відповідали критеріям ризиковості платника податків, то рішення комісії регіонального рівня надсилається до комісії центрального рівня та може бути переглянуте останньою.

Зазначимо, що навіть подання всіх передбачених порядком документів не є гарантією позитивного рішення комісії.

Ігор Бєліцький

2. Оскарження рішення про відмову в реєстрації

Якщо остаточне рішення про відмову було прийняте комісією регіонального рівня, то платник податків може обирати, оскаржувати відповідне рішення в адміністративному (протягом 10 робочих днів з дня отримання рішення) або судовому порядку (протягом 1095 днів). В свою чергу, рішення комісії центрального рівня оскаржується виключно до суду.

Оскарження може передбачати дві стратегії:

- доказування реальності здійсненої операції та факту подання комісії усіх необхідних документів на підтвердження цього, а також

- доведення незаконності зупинення реєстрації, у зв'язку із відсутністю для цього достатніх повноважень у контролюючого органу.

Перший варіант передбачає подання усіх документів, які були подані до комісії, та підтверджують реальність операції. Судова гілка влади більш об'єктивно оцінить докази та може прийняти рішення на користь платника податків.

Слід також пам'ятати, що оскаржується рішення про відмову в реєстрації, яке було прийнято на підставі ряду поданих платником документів. Тобто, якщо до контролюючого органу був поданий лише договір, а до суду - величезний пакет документів, то будуть відсутні підстави вважати саме рішення про відмову в реєстрації незаконним, оскільки воно було прийнято лише на підставі наданого договору, що, очевидно, було недостатнім для прийняття рішення про реєстрацію накладних.

Друге питання, яке може підніматись - це наявність у контролюючого органу достатніх повноважень на зупинення реєстрації податкової накладної. В нагоді тут стане підстава зупинення та нормативний акт, яким дана підстава передбачена, що зазначалось в квитанції про зупинення реєстрації.

Контролюючі органи досить часто в якості підстави для зупинення, використовують критерії ризиковості, визначені листом ДФС України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18. Разом з тим, Верховний Суд в постанові від 02.04.19 у справі № 822/1878/18 чітко вказав, що даний лист не є джерелом права і не може бути підставою для зупинення реєстрації податкових накладних. Тобто, зупинення реєстрації податкових накладних на підставі критеріїв, визначених даним листом, є незаконними діями, що тягне за собою протиправність рішень контролюючих органів, прийнятих в подальшому.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/186125_sud-zobovyazav-dfs-vdklikati-list-pro-kriter-blokuvannya-podatkovikh-nakladnikh

Лист ДФС від 05 листопада 2018 року № 4065/99-99-07-05-04-18, яким також визначені критерії ризиковості платника податків, повинен бути відкликаний, якщо суд апеляційної інстанції залишить в силі рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 640/1240/19. Основною підставою відповідного рішення ОАСК щодо зобов'язання відкликати лист стало не дотримання ДФС регуляторних процедур при його формуванні.

[Зверніть увагу: відстежувати статус рішення зручно у Verdictum. Поставивши справу на контроль, ви отримаєте рішення суду апеляційної інстанції одразу після його внесення до ЄДРСР.]

Враховуючи відповідну практику, 07.08.2019 ДФС зареєструвало за № 1962/99-99-29-01-01 нові критерії ризиковості платника податку, які попередньо погодили з Міністерством фінансів. Дані критерії також не затверджені в порядку, передбаченому для набуття ними нормативного характеру, тому, на нашу думку, вищенаведена позиція ВС може застосовуватись і у випадку блокування податкових накладних «за новими правилами». Факт погодження критеріїв з Мінфіном в даному випадку «нормативності» їм не надає. При цьому, сам порядок розробки, погодження та оприлюднення критеріїв, передбачений пунктом 10 Порядку №117 є предметом оскарження у справі № 826/12108/18. Зазначимо, що на даний момент справа перебуває в апеляційному провадженні, при цьому суд першої інстанції визнав протиправним та нечинним вищезгаданий пункт 10 Порядку №117, що у випадку залишення в силі відповідного рішення зробить процедуру визначення критеріїв ризиків незаконною.

Загалом зазначимо, що добросовісні платники податків мають можливість відновити свої права, порушені блокуванням податкових накладних, однак це потребує належного дотримання усіх необхідних процедур та ретельної підготовки в процесі «розблокування» податкових накладних.

Ігор Бєліцький, юрист EVRIS

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему