Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Місія здійснима. Як оцінити новизну винаходу і корисної моделі

11.00, 22 грудня 2015
4684
1

Сучасною економікою рухають технології, щорічно у всьому світі патентуються тисячі винаходів. Якщо ви хочете захистити свою розробку, вам треба діяти швидко і ефективно, оскільки цілком можливо, що в ...

У Україні усі стосунки, що виникають у зв'язку з придбанням і реалізацією прав на винаходи і корисні моделі, регулюються Законом "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі". Пріоритет, авторство і право власності на винахід упевняються патентом (декларативним патентом). Термін дії патенту України на винахід складає 20 років з дати подачі заявки в Укрпатент.

Згідно із статтею 7 цього Закону, винахід відповідає умовам патентоспроможності, якщо воно є новим, має винахідницький рівень і промислово застосовно. Отримати патент на винахід можна тільки у разі, якщо пропоноване вами рішення відповідає усім цим трьом критеріям. Розглянемо детальніше один з критеріїв (умов) патентоспроможності винаходу - новизну.

Що таке новизна винаходу

Закон встановлює, що винахід є новим, якщо воно не відоме з рівня техніки. А рівень техніки у свою чергу включає будь-які відомості, що стали загальнодоступними до дати пріоритету винаходу.

Винахід вважатиметься новим, якщо до моменту подачі заявки зведення про нього не були відомі з інших, раніше відомих джерел інформації, сукупність яких визначає відомий рівень техніки. До рівня техніки відносяться будь-які відомості, що розкривають суть винаходу, незалежно від того, яким чином вони стали загальнодоступними : публікація; усне розкриття суті; розкриття суті шляхом використання. Тобто рівень техніки - це сукупність відомих рішень, що знайшли віддзеркалення в об'єктах техніки, конструкторській і технологічній документації і інших джерелах. До рівня техніка відносить також зміст будь-якої заявки на видачу в Україні патенту (у тому числі міжнародної заявки, в якій вказана Україна) в тій редакції, в якій ця заявка була подана спочатку. При цьому до загальнодоступних відомостей відносяться відомості, з якими будь-яка особа може ознайомитися законним чином.

Новизна винаходу визначається на дату подачі заявки в патентне відомство (Укрпатент) або на дату пріоритету. З вищевикладеного виходить, що будь-яка загальнодоступна інформація, яка є відомою у вказаних датах, ідентична з тією, що описана в новому винаході, може зганьбити його новизну. Проте якщо інформація про винахід була розкрита самим винахідником або особою, що отримала таку інформацію від винахідника прямо або побічно і стала загальнодоступною упродовж 12 місяців до подачі заявки в патентне відомство, то вона не заперечує новизну винаходу, оскільки законодавство надає авторам пільгу по новизні на зазначений термін. Допустимо, ви займалися розробкою винаходу і презентували ваші напрацювання під час наукової конференції. Оскільки ви є автором нової розробки і публічно її розкрили, то таке розкриття не порочитиме новизну вашого винаходу (якщо воно подане в течії 12 місяців з дати такого розкриття).

Територія, в межах якої розкриття винаходу порочить новизну

Винахідники, які планують подавати заявки на винаходи в Україні, мають бути готові до того, що до новизни винаходу відноситься вимога абсолютної світової новизни : суть винаходу до дати подачі заявки не має бути розкрита ні в Україні, ні за її межами.

Наприклад, український винахідник розробив конструкцію вентильованого матраца. Новизна винаходу, як вважав винахідник, полягала в тому, що матрац виконаний зі вбудованими в нього вентиляційними отворами. А застосування такого матраца дозволить забезпечити циркуляцію повітря, поліпшити процеси теплообміну і випару вологи, що дозволяє в цілому поліпшити гігієнічні властивості виробу. Але при перевірці новизни цього рішення експертизою був виявлений патент на "вентильований матрац" (Ventilated mattress), опублікований 24 серпня 1909 в США. Згідно із задумом американських винахідників, матрац розміщували в дерев'яну раму-каркас, який встановлювали між спинками ліжка, а через отвори в матраці забезпечувався вільний доступ повітря до людини, яка лежить на матраці. Зрозуміло, що технологія і матеріали, з якого виготовлялися матраци в 21 столітті і на початку 20-го століття, різні. Але ці два рішення ідентичні, оскільки матраци виконані з отворами і мають однакове призначення. В результаті українському винахідникові буде відмовлено у видачі патенту на винахід.

Цей приклад показує, що перевірка на новизну не має ні територіальних, ні тимчасових меж. А як вже відзначалося, крайньою датою визначення рівня техніки є дата, яка передує даті подачі заявки в патентне відомство.

Перевірка новизни

Перевірка новизни заявленого винаходу є першим і обов'язковим етапом проведення кваліфікаційної експертизи по заявці. Мета цієї експертизи - встановити відповідність заявленої пропозиції умовам патентоспроможності.

Перевірка новизни здійснюється по усій сукупності істотних ознак, приведених в незалежному пункті формули винаходу, шляхом порівняння цієї сукупності ознак з відомостями про об'єкти, які є частиною рівня техніки, виявлених в результаті проведеного Укрпатентом пошуку. Об'єкти, що є частиною рівня техніки, для визначення новизни винаходу повинні враховуватися лише окремо.

Ірина Ортинская

Це означає, що отримані з різних джерел інформації (у тому числі з різних частин одного документу) відомості, кожне з яких торкається тільки частини ознак незалежного пункту формули заявленого винаходу, не допускається об'єднувати з метою обгрунтування висновку про невідповідність винаходу умові новизни. Але якщо відомості про об'єкт, з яким порівнюється заявлений винахід, містяться в одному джерелі інформації (основному), а уточнення певних ознак цього об'єкту - в іншому, то це інше джерело розглядається як складова частина основного джерела за умови, що є безперечні підстави вважати, що відомості з обох джерел торкаються одного і того ж об'єкту. Крім того, для тлумачення поняття, вживаного в джерелі інформації, допускається використання словників, довідників, міжнародних, державних і галузевих стандартів, правил і інструкцій в області, до якої відноситься винахід.

Винахід не визнається новим, якщо в рівні техніки виявлений об'єкт, в якому використана кожна ознака, включена в незалежний пункт формули винаходу, або ознаку, еквівалентну йому. При цьому не має значення форма представлення ознаки : словесна, математична, графічна, символічна і тому подібне. Еквівалентними визнаються ознаки, які відрізняються формою їх втілення, але виконують ту ж функцію за тим же принципом так само, і при цьому сприяють досягненню технічного результату такого ж виду і якості.

Давайте розглянемо декілька прикладів.

Приклад №1. У патентне відомство подана заявка "цукерка, що містить корпус, покритий глазур'ю, яка відрізняється тим, що корпусом є очищене насіння соняшнику". Під час пошуку на новизну експертизою було виявлено джерело, в якому описана "цукерка, яка містить корпус, покритий шоколадною глазур'ю, яка відрізняється тим, що корпусом є очищене обсмажене насіннячко соняшнику". Як ми бачимо, в знайденому рішенні використана кожна ознака заявленого винаходу, тому воно було визнане не новим.

Приклад №2. Заявлений "інформаційно-рекламний пристрій, що містить носій інформації, який є щитом, інформаційний засіб з розміщеним на нім інформаційним повідомленням, який відрізняється тим, що інформаційний засіб виконаний у вигляді прямокутника завдовжки 10 см, заввишки 35 см і площею 35 см2 з крейдованого паперу, на одній із сторін якого нанесено методом друку і методом тиснення, і методом голографії кольорової". Під час пошуку на новизну експертиза онаружила джерело, в якому описаний інформаційний засіб, співпадаючий із запропонованим засобом за усіма ознаками, включаючи форму і лінійні геометричні розміри, але без ознаки, що характеризує площу. Проте в даному випадку площа є похідним параметром від ознак, які є однаковими для обох пристроїв. І хоча ознака по площі не включена в характеристику вже відомого об'єкту, і заявлений, і знайдений об'єкти є тотожними. Ця основа і заперечує новизну заявленого винаходу.

Приклад №3. Допустимо, українська компанія розробила нову конструкцію водогрейного котла, працюючого на екологічному паливі. Ця конструкція призначена для збільшення інтенсивності процесу тепловіддачі при використанні стандартних паливних пеллет. Доказом новизни буде відсутність згадки у відкритих джерелах котла подібної конструкції. Якщо ж аналогічна конструкція вже згадується, отримати патент на винахід не вдасться.

Як оцінити новизну своєї ідеї?

Відповідь на це питання, на перший погляд, здається простою: мені допоможе Інтернет! Це досить легко - я в пошуковій системі введу своє питання і знайду усе, що мені потрібне! Вводжу...

І тут виникає перша проблема. Наприклад, пошукова система Google за запитом "водогрійний котел" за 0,30 сік видасть вам більше 25 000 результатів, за запитом "водонагрівальний котел" за 0,39 сік видасть більше 483 000 результатів, а за запитом "hot water boiler" - мільйони результатів. Скільки часу треба, щоб вивчити усю цю інформацію? І чи включає ця інформація усі існуючі джерела? Наприклад, доповіді наукових конференцій або симпозіумів, дисертації не завжди публікуються повністю. Зрозуміло, що кількість результатів пошуку можна обмежити, ввівши додаткові ключові слова в зону пошуку, але суть проблеми це не змінить.

Ще одна проблема самостійного пошуку аналогів для свого технічного вирішення полягає в тому, що пошук в інформаційній базі патентних відомств країн світу рядовий користувач Інтернету сам не виконає. Єдиним рішенням вказаних проблем буде попереднє патентне дослідження або патентний пошук на новизну, що проводиться фахівцями в зоні інформаційного пошуку.

Завдання пошуку на новизну - встановити наявність або відсутність новизни винаходу до дати, передуючої даті проведення пошуку. Це дуже важлива процедура, оскільки саме завдяки пошуку ви зможете максимально понизити ризик відмови в реєстрації патенту.

В процесі проведення патентних досліджень зазвичай виділяють наступні етапи:

1. Визначення сукупності ознак, що характеризують технічне рішення, що вивчається.
2. Проведення аналізу рівня техніки (доступних джерел) відносно новизни сукупності істотних ознак технічного рішення.

3. Визначення джерел, де описуються аналоги технічного рішення.

4. Виділення найбільш близького аналога, тобто прототипу технічного рішення, який найбільш схожий по сукупності ознак з досліджуваним об'єктом техніки.

5. Порівняльний аналіз об'єкту дослідження з прототипом. Якщо відмінностей немає, то технічне рішення не є новим. Але якщо будуть знайдені відмінності по ряду ознак, то робиться висновок, що об'єкт дослідження є новим і має високі шанси бути запатентованим

Патентний пошук проводиться в строго певних територіальних і тимчасових рамках. Наприклад, недоцільно проводити пошук по технологіях, вживаних в смартфонах, з 1950 року, коли їх ще не існувало. Що ж до географії, існує певний міф про можливість проведення пошуку в усіх країнах світу. Провести такий пошук означає обійняти неосяжне. Ви можете не виявити аналогічну діючу речовину в США, Франції, Іспанії, Індії, Китаї, але при цьому схожа заявка на отримання патенту може бути подана, наприклад, у Бахрейні або Беніні.

У такому разі патентний пошук не може повністю виключити риски, а тільки їх мінімізує, тому при виборі країн необхідно керуватися принципом найбільш пріоритетних. Наприклад, для IT- індустрії це буде США, Індія, Китай, для алкогольної продукції - Іспанія, Франція, Чилі, США. У найбільш поширених варіантах доцільно проводити пошуки по патентних базах України, РФ, США, Євразійської патентної організації і Європейського патентного відомства.

Патентні дослідження і патентні пошуки бажано проводити ще на початкових етапах конструкторських і дослідницьких робіт для того, щоб скоректувати напрям винахідницької думки. Якщо виявиться, що аналогічний прототип вже існує, ви не зможете запатентувати свою ідею, і можливості її подальшої розробки будуть дуже обмежені.

Ірина Ортинская, керівник департаменту винаходів і корисних моделей компанії IPStyle

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему