Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Які документи і скільки часу потрібні?

Існує міф, що одружитися з громадянином іншої держави досить проблематично, оскільки потрібно збирати велику кількість документів. Насправді, це не так. Які документи і скільки часу потрібні для реєстрації в Україні шлюбу з громадянином іншої держави проаналізував старший юрист юридичної фірми "Астерс" Юрій Некляєв.

В сімейних відносинах іноземці, які законно перебувають в Україні, мають такі самі права як і громадяни України. Як і більшість європейських країн, Україна визнає лише традиційні шлюби, що офіційно зареєстровані в державних органах. Тому, церковний шлюб або "цивільний шлюб" (без державної реєстрації відносин) не прирівнюються до шлюбу офіційного. Крім того, в Україні заборонені одностатеві та третьостатеві (з особами третього гендеру) шлюби.

Читайте також: Прецедент в правовому полі: в Україні зареєстрували перший одностатевий союз

Дотримання всіх умов та юридичних процедур дозволить оформити шлюб в Україні швидко та без значних фінансових затрат.

Так, в Україні обов'язковим є дотримання наступних умов для реєстрації шлюбу:

  • досягнення нареченими шлюбного віку (повноліття);
  • відсутність у них зареєстрованих шлюбів з іншими особами;
  • відсутність перешкод для укладення шлюбу (зокрема, неможливе укладення шлюбу між родичами).

При укладенні шлюбу між громадянкою України та іноземним громадянином наречені повинні підготувати наступні документи:

  • внутрішній паспорт нареченої громадянки України;
  • паспорт нареченого іноземця (обов'язково той паспорт, що був пред'явлений при перетині кордону України);
  • нотаріально засвідчений переклад паспорта нареченого іноземця.

Якщо один з наречених або обидва раніше були в шлюбі, потрібно надати документи, що підтверджують його припинення. Підтвердити факт припинення шлюбу може свідоцтво або рішення суду про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть другого з подружжя тощо. Якщо ці документи видані в іншій державі, їх потрібно перекласти і апостилювати (легалізувати). Рішення суду обов'язково має набути законної сили.

VERDICTUM
З усіма висновками Верховного Суду щодо шлюбних відносин ви можете ознайомитись в системі

Процедура реєстрації шлюбу в Україні:

  • подання нареченими письмової заяви до будь-якого органу ДРАЦС;
  • обрання нареченими дати одруження;
  • перевірка легальності перебування іноземця в Україні (через направлення запиту до Державної міграційної служби);
  • реєстрація шлюбу в обрану дату.

За загальним правилом шлюб реєструється після спливу одного місяця з моменту подання заяви. Однак, починаючи із 2016 року в Україні діє спеціальна програма "шлюб за добу", яка дозволяє значно пришвидшити процедуру реєстрації шлюбу. При наявності іноземного елемента (та здійснення запиту до Державної міграційної служби) процедуру можна здійснити приблизно за 1 тиждень.


Наслідки реєстрації шлюбу в Україні

Після одруження іноземець може подати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання в Україні (віза типу "D"). Після спливу двох років після отримання дозволу на тимчасове проживання, іноземець може претендувати на посвідку, що дає право постійного проживання та в подальшому підстави для оформлення громадянства України.

Крім того, з моменту державної реєстрації шлюбу у подружжя виникають взаємні права і обов'язки, в тому числі майнові. Так, за загальним правилом в Україні коли один із подружжя набуває майно, воно вважається спільною сумісною власністю. Це означає, що частки кожного з подружжя в такому майні є рівними (50/50). В разі подальшого розподілу майна існує велика імовірність, що другий із подружжя отримає половину такого майна навіть якщо не вкладав кошти в його набуття.

Існують різні способи та юридичні інструменти, які дозволяють суттєво знизити такі ризики. Одним із найоптимальніших способів є укладення шлюбного договору. Цей документ дозволяє зафіксувати неподільність майна в разі розірвання шлюбу. Тобто, на відміну від загального правила (де частки майна вважаються рівними), шлюбним договором можна визначити, що майно належить тому з подружжя, хто його придбав (або на кого воно зареєстроване). При цьому, шлюбний договір можуть укласти як наречені (що подали заяву про реєстрацію шлюбу), так і подружжя (що вже перебуває у шлюбі).

Укладення шлюбу – важлива подія в житті кожної людини. Тому, варто подбати про неї заздалегідь. Не лише про урочисту церемонію, а й про правові наслідки такої події. Укладення шлюбного договору є одним (але не єдиним) із способів захисту своїх майнових прав у шлюбі. Це той спосіб, яким варто скористатись.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини