Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Рейдерські атаки: як захистити свій бізнес

Які превентивні заходи слід передбачити та як протидіяти рейдерству?

Рейдерські атаки тривають, попри те, що лихі 90-ті роки вже далеко позаду. Сучасна Україна наразі перебуває на такому етапі свого розвитку, коли ми бачимо всі «грішки» та недоліки обраної економічної політики. 

Дану прогресію також ми можемо прослідкувати аналізуючи деякі економічні кримінальні правопорушення, передбачені статтею:

- 205-1 КК України про підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб – підприємців;

- 206 КК України про протидію законній господарській діяльності;

- 206-2 КК України про протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації.

Іншими словами, можемо говорити про вчинення незаконних рейдерських дій, що знайшли своє закріплення в законодавстві України. Проте, слід звернути увагу, що єдиного юридично закріпленого визначення рейдерства а рейдерських атак український закон не має. Тому доцільно навести сукупність ознак, що дасть змогу зрозуміти сутність даного визначення. 

Ознаками рейдерства є:

- незаконне  масштабне скуповування акцій та часток;

- агресивна, в тому числі силова атака підприємства, установи, організації;

- захоплення бізнесу або його частини; 

- отримання контролю над підприємством, установою, організацією не дивлячись на волевиявлення власників;

- злиття суб’єктів господарювання, внаслідок незаконних дій рейдера;

- економічне кримінальне правопорушення;

- в деякій мірі є наслідком значної закорумпованості країни;

- розголошення інформації із реєстрів власників акцій;

- нерідко поєднується зі здійсненням обманливих дій та/або із заподіянням власникам майна фізичної шкоди та матеріальних збитків;

- винесення та виконання незаконних судових рішень у справах з вирішення корпоративних спорів;

- суб’єктами вчинення рейдерських атак може бути як група звичайних людей, так і нотаріус, органи державної виконавчої служби чи приватних охоронних структур.

Отже, рейдерство – це сукупність неправомірних дій, що спрямовані на захоплення  об'єктів чужої власності, підприємств і їхнього майна, шляхом виконання незаконних судових рішень, скуповування акцій, підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб-підприємців та іншими способами.

Перші сигнали, що щось іде не по Вашому плану

В публічній площині від атак рейдерів постраждали такі відомі компанії як «Іллічівський олійно-жировий комбінат», «Novus», «Укрнафта», «Амстор», «Житомирські ласощі», «Українська національна лотерея» та багато інших. Проте це розповсюджена проблема, хоч про неї в Україні чомусь не прийнято говорити, від неї страждає велика кількість компаній.

Прослідковується несприятлива тенденція для  економічної ситуації в Україні, дане кримінальне правопорушення тільки набирає обертів та відносно 2015 року, кількість рейдерських атак тільки збільшилась в 3 рази. 

Якщо такі кити бізнесу зазнавали рейдерських нападів, то що вже говорити про менші компанії, до яких не прикуті тисячі поглядів. А їм необхідно звертати увагу на дзвіночки, що можуть означати про те, що вами зацікавились рейдери:

  • збільшилося число запитів на отримання інформації та документів, до прикладу установчих чи фінансових даних;
  • збільшення перевірок податкових чи правоохоронних органів; 
  • конфіскація основної документації;
  • при взаємодії із державними реєстраторами виникають призупинення, внаслідок чого звичайні процеси, наприклад, продовження договору, стають затяжними;
  • активне скуповування акцій у міноритарних акціонерів;
  • борги підприємства поспішно і систематично викуповуються третіми особами.
  • бомбардування компанії Засобами Масової Інформації;
  • масові блоки роботи бізнесу, внаслідок порушення кримінальних справ чи виконавчих проваджень.

Превентивні заходи, щоб не було неприємних неочікуваностей

Перш ніж перейти до конкретних порад, почнемо із дещо загального пункту: «До рейдерських атак потрібно готуватись». На жаль, рейдерство стало дуже сумною, проте частиною реальності. Тому, надіятись на те, що бізнес мине дане явище є достатньо необачно. Особливо, зважаючи на те, що світова спільнота наразі готова як превентивно, так і прямо протистояти рейдерству. Для цього потрібно лише швидко, правильно та скооперовано діяти, застосовуючи всі передбачені законом засоби протидії «шкідникам». Досить часто нам може здаватися, що наш бізнес в безпеці, але завжди слід пам‘ятати, що недобросовісні рейдери чи несумлінні державні реєстратори, можуть дуже швидко змінити стан «безпеки» Вашого бізнесу. Тому, не забуваємо дбати про безпеку нашого бізнесу, та своєчасно реагуємо на «дивні» процеси в його діяльності і ми вже будемо на крок попереду рейдерів.

Тепер перейдемо до більш конкретизованих порад, і першою з них буде «надійність та своєчасність». Для запобігання рейдерських атак необхідні надійні заходи превенції та захисту, і тут варто зауважити, що «порішати» через свої корупційні зв‘язки чи особисту впливовість і можливості, як не дивно, не вийде. Існує ціла низка способів, які працюють надійно та швидко, та в змозі допомогти бізнесу не тільки пережити рейдерську атаку, а частіше навіть їй запобігти. Прикладом такого, може бути смс-інформування про реєстраційні дії з нерухомістю і особистий моніторинг державних реєстрів, тощо. 

Захистити своє майно від рейдерів допоможе ефективний сервіс SMS-Маяк від "ЛІГА:ЗАКОН". Завдяки ньому можна відстежувати зміни статусу об'єкта нерухомості. Отримана інформація дасть змогу своєчасно звернутися до суду з позовною заявою про скасування вчинених реєстраційних дій, а також до правоохоронних органів із заявою про неправомірність таких дій. Ефективно уберегтися від рейдерів також допоможуть сервіси SMS-Маяк Земля та SMS-Маяк Іпотека від "ЛІГА:ЗАКОН", за допомогою яких можна оперативно дізнатися про зміни в реєстрі нерухомості (через SMS-повідомлення, електронним листом або через повідомлення в кабінеті користувача).

Отже, надаємо перевагу лише справді перевіреним та дієвим засобам боротьби із рейдерством, діємо швидко, адже ми підготовані, та в нас є чіткий план дій, для захисту своїх прав.

Наступною порадою буде: «Краще витрати на безпеку ніж інвестиції в новий бізнес».

В попередній частині я не зауважував, що перераховані мною заходи протидії рейдерських атак в своїй більшості є досить дорогими і не кожен підприємець готовий понести такі, досить значні, витрати на захист від потенційного ризику рейдерської атаки. Проте, тут в підприємця є два шляхи: купувати готовий антирейдерський сервіс або займатись самопідготовкою. Перший варіант є дорогим, проте надійним та ефективнішим, ніж другий, але останній також обов’язково дасть свої плоди при системній підготовці.

І тут доцільно згадати заходи, про які зазначалось в попередній пораді. Дуже доцільним і правильним для початку буде підключення до смс-інформування щодо моніторингу змін в компанії. Дана Вам змогу відразу реагувати на «дивні» операції з вашою нерухомістю, а саме з цього частіше всього і починаються рейдерські атаки. Далі рекомендовано не забувати про послугу антирейдерського аудиту, це послуга яка пропонується фірмами і полягає у виявленні слабких місць компанії, чим дуже люблять користуватись рейдери. Залежно від ґрунтовності аудиту можна також вирішити багато інших проблем, зокрема, із корпоративною безпекою Вашої компанії.

Також задля безпеки не буде зайвим укласти договори із адвокатським та охоронним об‘єднаннями, адже поки немає проблем – Ви маєте час! Це надасть безліч переваг, у порівнянні із ситуацією, коли такі об‘єднання потрібно шукати вже після нападу рейдерів.

Звісно, як уже зазначалось, превентивні заходи можуть виявитись достатньо дорогими, проте чи варто економити в ситуації, коли існує вірогідність залишитись без бізнесу?

Отже, ми розуміємо, що набагато легше впоратись і «пережити» рейдерську атаку із надійними союзниками, якими повинні виступати різного роду фірми і об’єднання, які допомагатимуть Вам на підставі заздалегідь укладених договорів. Таким чином, своєчасне реагування зможете швидко відвернути рейдерську атаку, що може плануватись.

І останнє, що я хочу зазначити серед порад, які допоможуть Вам в боротьбі з рейдерами: «Рейдерські атаки можуть «рецидивити»».

Це означає, що втрачати пильності не варто, навіть коли вже успішно відвернули рейдерську атаку. В таких випадках не варто бути надто самовпевненими, адже запорука Вашої безпеки – це відповідальне відношення, яке повинно проявлятись в постійному контролі за вразливими сторонами компанії та вдосконалення заходів превенції та протидії рейдерству.

Встановлення обов'язковості нотаріального посвідчення договору, предметом якого є нерухоме майно, справжності підпису учасника при прийнятті ним рішень з питань діяльності відповідної юридичної особи, встановлення умови про те, що окремі рішення загальних зборів повинні підписуватися всіма присутніми учасниками, також ускладнить процедуру захвату для рейдерів при збиранні пакету документів.

Завжди варто готуватись до рейдерства, включати передбачені законом, дієві механізми та діяти швидко та впевнено. Слід залучати «союзників», які допоможуть позбавитись слабких місць у безпеці компанії і допоможуть у випадку навідування «незваних гостей». А у разі перемоги, ні в якому разі не забуваємо, що Ви не застраховані від наступної атаки, тому не втрачаємо пильності і дбаємо про свій бізнес.

Економте свій час на всіх етапах договірної роботи. Новий функціонал Contractum в LIGA360 повністю автоматизує процес – від підготовки договорів до виконання угод. Замовте безкоштовний тест-драйв LIGA360: Юрист з договірною роботою прямо зараз.

Як боротись, коли виявилось, що Ваша компанія стала мішенню рейдерів

Є кілька варіантів яким чином діяти в разі, коли права обмежено та має місце проведення рейдерської операції. Головне практичне правило при врахуванні, куди бігти і до кого звертатися, полягає у прозорості ситуації, яка склалась.  

Скарга в Офіс протидії рейдерству Міністерства юстиції

Оскаржувати незаконні дії чи бездіяльність державного реєстратора можна (протягом 60 календарних днів територіального органу) та діяння Міністерства юстиції (протягом 15 календарних днів): 

  • щодо бізнесу ;
  • щодо речових прав на нерухоме майно.

Випадки, коли скаржитися не можна:

  • коли рішення чи дія вчинені на підставі рішення суду;
  • коли щодо нерухомого майна триває судовий спір;
  • коли порушено терміни оскарження.

У випадку явного порушення приписів закону, де чітко помітні незаконні дії державного реєстратором доцільно написати скаргу. А також, якщо дане недодержання виявиться грубим, буде мати місце одноособовий розгляд скарги за один день. Що є перевагою, у порівнянні з довготривалим судовим розглядом.

Підстави звернення до суду:

  • реєстраційна дія лише з першого погляду була проведена законно;
  • навіть коли для реєстрації було надано повний пакет документів;
  • у реєстратора не було підстав для відмови у здійсненні реєстраційної дії;
  • подання підроблених документів.

Отже, якщо є спірні моменти, а незаконність дій державного реєстратора не така очевидна, щоб повернути свій бізнес, доведеться звертатись до суду.

Аналізуючи становище України  в сучасних реаліях, ми виявили слабкі сторони в економічній політиці, що має наслідком чисельні рейдерські атаки, які з кожним роком тільки збільшують свою кількість. Слід бути обачними та не забувати про превентивні заходи збереження свого бізнесу, що означає завжди бути на крок попереду від злочинців. Дотримання сукупності наданих порад щодо встановлення смс-мяків чи підписання договорів із адвокатськими об’єднаннями стануть ключовим засобом оборони від рейдерських атак в майбутньому.

Адвокат, партнер адвокатського об’єднання «UniMinds»

Онученко Дмитро

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини