Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ТОП-15 правових позицій Верховного Суду 2024

3 января 2025, 16:00
682
0
Автор:
Реклама

Закінчуючи 2024 рік, LIGA ZAKON зібрала  найцікавіші та найважливіші правові позиції Верховного Суду. Ця підбірка створена за допомогою комплексної системи LIGA360, яка стала незамінним інструментом для юристів у аналізі судової практики та моніторингу актуальних рішень. 

Пропонуємо вашій увазі огляд ключових правових позицій, які будуть важливими для юридичної практики у 2025 році.  

1. Щодо поновлення строку на апеляційне оскарження після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення 

Відсутність в рішенні суду вказівки на дату складання його повного тексту та несвоєчасне надіслання оскарженого судового рішення суду першої інстанції до Єдиного державного реєстру судових рішень, за умови, що учасник справи (зокрема, котрий ініціював позов - позивач), який подає апеляційну скаргу, знав про розгляд справи, не є перешкодою для отримання цією особою у розумний строк інформації про стан відомого їй судового провадження та не свідчить про наявність випадків, передбачених частиною другою статті 358 ЦПК України. Текст документа за посиланням. 

2. Щодо наслідків непідписання (підписання сторонньою особою) правочину 

Наслідком непідписання письмового правочину, що підлягає нотаріальному посвідченню, його стороною, за відсутності доказів фактичного вчинення такого правочину (вираження сторонами волевиявлення на його укладення, узгодження істотних умов або його виконання сторонами), є його неукладеність. Текст документа за посиланням.

3. Щодо перекваліфікації судом санкцій, які закріплені в договорі 

В разі узгодження сторонами санкції у вигляді штрафу та закріплення її в договорі суд не має вдаватися до її перекваліфікації на збитки за відсутності ознак зловживання свободою договору чи прямої законодавчої заборони. Текст документа за посиланням.

ОТРИМАТИ ДОСТУП ДО LIGA360 

4. Щодо способу стягнення коштів з боржника - юридичної особи, яка перебуває у стані припинення 

Коли юридична особа перебуває у стані припинення, то належному способу захисту прав кредитора відповідає позовна вимога про стягнення грошових коштів з боржника - юридичної особи, яка перебуває у стані припинення, а не про зобов'язання юридичної особи включити до проміжного ліквідаційного балансу боржника вимог кредитора. Текст документа за посиланням.

5. Щодо вирішення спору по суті про позбавлення батьківських прав щодо неповнолітньої дитини, яка досягла повноліття під час розгляду цивільної справи 

У разі подання позову про позбавлення батьківських прав щодо неповнолітньої дитини суд не може відмовити у такому позові з тієї підстави, що під час розгляду цивільної справи і вирішення спору по суті дитина досягла повноліття. Текст документа за посиланням.

6. Щодо можливості закриття провадження у справі за заявою про видачу дубліката виконавчого листа/заміну сторони виконавчого провадження, яка подана повторно 

Розгляд процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень, у тому числі і заміна стягувача у виконавчому провадженні, і видача дубліката виконавчого документа, є триваючими правовідносинами до тих пір, поки судове рішення не буде виконане в порядку, передбаченому законом. Тому державний / приватний виконавець чи заявник має право звертатися до суду з відповідним поданням, заявою, направленими на виконання статті 129 Конституції України щодо обов'язковості судового рішення, стільки раз, скільки це необхідно, аби виконати судове рішення (за винятком випадків, передбачених статтею 44 ЦПК України). Текст документа за посиланням.

7. Щодо вимог до підписання процесуального документа 

Належним виконанням вимог процесуального закону щодо підписання письмового документа є здійснення особою підпису після викладення основного тексту цього документа чи відомостей про додатки до нього (у разі їх наявності). Текст документа за посиланням.

ОТРИМАТИ ДОСТУП ДО LIGA360 

8. Щодо порядку направлення копії судового рішення сторонам у справі 

Порядок направлення копій судового рішення особі, яка не має офіційної електронної адреси, свідчить про обов'язок суду направлення копії судового рішення рекомендованим листом з повідомленням про вручення, днем вручення якого є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення. Надсилання відповідних процесуальних документів на електронну адресу сторони у справі, вказану в документах, що подавались до суду, не заборонена, та може здійснюватися як додаткова, однак такі дії не можуть замінити належне надсилання учаснику судового рішення відповідно до статті 272 ЦПК України. Текст документа за посиланням.

9. Щодо закону, який має застосовуватися при кваліфікації правочину чи договору як недійсного 

Саме на момент вчинення правочин чи договір перевіряються на те чи він відповідає, зокрема, вимогам щодо його дійсності, яка форма встановлена законом щодо правочину чи договору на момент його вчинення. Тому при вирішенні питання щодо кваліфікації правочину чи договору як недійсного має застосовуватися той закон, який був чинний на момент його вчинення. Текст документа за посиланням.

10. Щодо права постійного землекористувача розпоряджатися земельною ділянкою 

Право постійного землекористування передбачає використання земельної ділянки за її цільовим призначенням безпосередньо та виключно землекористувачем без можливості передання такого права третім особам, у тому числі на підставі правочинів, за якими речові права на земельну ділянку іншій особі не передаються. Текст документа за посиланням.

11. Щодо поняття "заява" як процесуального документа, залишення без розгляду якого може бути оскаржено в апеляційному порядку окремо від рішення суду. Вжите в пункті 14 частини першої статті 255 ГПК України поняття "заява" потрібно розуміти як заяву по суті справи (вид звернення до суду), яка за своїм змістом та процесуальному значенню (в частині ініціювання певного провадження) тотожна поняттю "позов". Текст документа за посиланням.

ОТРИМАТИ ДОСТУП ДО LIGA360 

12. Щодо розгляду спорів третейськими судами під час воєнного стану. Стаття 26 Закону "Про правовий режим воєнного стану" не встановлює заборону третейського розгляду справ. Текст документа за посиланням.

13. Щодо розірвання договору оренди земельної ділянки на підставі недоплати орендної плати. 

Підставою розірвання договору оренди землі згідно з пунктом "д" частини першої статті 141 ЗК України є систематична, тобто неодноразова (два та більше випадки) повна несплата орендної плати у строки, визначені договором. У разі якщо має місце сплата орендної плати у меншому розмірі, аніж визначено умовами договору оренди землі й таке порушення умов договору є істотним, тоді застосуванню підлягає не спеціальна норма пункту "д" частини першої статті 141 ЗК України, а загальне правило частини другої статті 651 ЦК України. Текст документа за посиланням.

14. Щодо моменту виникнення грошових вимог податкового органу в розумінні Кодексу України з процедур банкрутства 

Для цілей розгляду грошових вимог податкового органу до боржника у справі про банкрутство та кваліфікації їх як конкурсних чи поточних, моментом виникнення грошових вимог податкового органу в розумінні Кодексу України з процедур банкрутства слід вважати перший день несплати боржником податку, що настає за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України для подання податкової декларації за відповідним податком. Текст документа за посиланням.

15. Щодо виконання зобов'язання, в якому визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті 

Відсутність у договорі посилання на валюту платежу не спростовує вимог публічного порядку про те, що на території України гривня є єдиним засобом платежу незалежно від валюти зобов'язання, що виникло між фізичними особами - резидентами. Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, що у випадку наявності спору між сторонами та його вирішення судом відповідає дню виконання судового рішення. Текст документа за посиланням.

LIGA360 допомагає швидко аналізувати судову практику, бути в курсі актуальних змін у законодавстві та ухвалювати ефективні рішення. Користуйтеся перевагами інноваційної платформи для оптимізації своєї роботи.  

ОТРИМАТИ ДОСТУП ДО LIGA360 

Читайте також: Добірка важливих новин для адвоката - 2025

Оставьте комментарий
Войдите чтобы оставить комментарий
Войти

Похожие новости