Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Юристы АК Arzinger рассказали о процессуальных диверсиях и методах борьбы с ними

16.24, 26 марта 2010
4532
9

ВХСУ 15 марта издал информационное письмо, целью которого определил борьбу со злоупотреблениями сторонами своими процессуальными правами в хозяйственном судопроизводстве. Прокомментировали некоторые положения письма для ЛІГА:ЗАКОН руководитель Западноукраинского филиала АК Arzinger Маркиян Мальский и младший юрист Западноукраинского филиала АК Arzinger Владимир Яремко.

Маркиян Мальский: "ВГСУ описав методи боротьби з процессуальними диверсіями"

"У судовій практиці заінтересовані сторони господарського процесу активно застосовують різні методи, спрямовані на свідоме затягування судового розгляду, таким чином зловживаючи своїми процесуальними правами. Аналіз відповідних положень Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК) дозволяє дійти висновку про можливість їх використання для досить тривалого затягування розгляду справи.

Зокрема, мають місце заявлення численних необґрунтованих відводів суддям господарських судів, нез'явлення представників учасників судового процесу в судові засідання часто без поважних причин, подання необґрунтованих клопотань про вчинення судом процесуальних дій, подання зустрічних позовів без дотримання вимог ГПК, одночасне оскарження судових рішень в апеляційному і в касаційному порядку, подання апеляційних та касаційних скарг на судові акти, які не можуть бути оскаржені, тощо. Відповідь на питання, як з цим боротися, спробував дати Вищий господарський суд України (наділі - ВГСУ) в інформаційному листі № 01-08/140 від 15.03.2010 "Про деякі питання запобігання зловживанню процесуальними правами у господарському судочинстві".

ВГСУ вказав, що подібна практика порушує права інших учасників судового процесу та суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.

При цьому, ВГСУ наголосив на положенні ч. 3 ст. 22 ГПК: "Сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи".

Важливо, що ВГСУ не лише констатував факт і описав способи зловживання сторонами їх процесуальними правами, але й описав методи боротьби з кожним з них:

1. Щодо заявлення численних необґрунтованих відводів суддям господарських судів, ВГСУ вказав, що господарський суд не позбавлений права і можливості продовжити розгляд справи, в якій заявлено відвід, у тому ж засіданні з обов'язковим зазначенням про це в судовому рішенні та з наведенням у ньому відповідних мотивів.

2. Щодо нез'явлення представників учасників судового процесу в судові засідання без поважних причин та без повідомлення причин, ВГСУ підтвердив раніше висвітлену позицію, вказавши, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

У разі нез'явлення в засідання господарського суду представника позивача, якщо його присутність було визнано обов'язковою, або відповідача, суддя вправі: а) стягнути з нього штраф (п. 5 ст. 83 ГПК); б) залишити позов без розгляду (п. 5 ст. 81 ГПК); в) вжити вказані вище заходи одночасно; г) винести окрему ухвалу (ч. 1 ст. 90 ГПК); д) відкласти розгляд справи (ст. 77 ГПК)

3. Щодо неподання або несвоєчасного подання стороною у справі, іншим учасником судового процесу доказів з неповажних причин, ВГСУ наголосив, що такі дії можуть розцінюватися господарським судом як зловживання процесуальними правами, спрямовані на затягування судового процесу.

Пропонуються наступні методи боротьби: а) покладення на особу, що припустилася зловживання, державного мита незалежно від результатів вирішення спору (ч. 2 ст. 49 ГПК); б) стягнення штрафу з винної сторони (п. 5 ст. 83 ГПК); в) винесення окремих ухвал (ст. 90 ГПК).

Крім того, ВГСУ наголосив, що у разі неподання учасником судового процесу з неповажних причин або без повідомлення причин матеріалів та інших доказів, витребуваних господарським судом, останній може здійснити розгляд справи за наявними в ній матеріалами та доказами.

4. Щодо подання зустрічних позовів без дотримання вимог ГПК, ВГСУ вказав, що обставини, які свідчать про взаємну пов'язаність зустрічного позову з первісним, а так само докази, що підтверджують ці обставини, повинні зазначатися у зустрічній позовній заяві. Якщо у ній не вказано відповідних обставин, на яких, зокрема, ґрунтується позовна вимога, доказів, що підтверджують ці обставини, то зустрічна позовна заява повертається без розгляду з посиланням на п. 3 ч. 1 ст. 63 та ст. 60 ГПК.

5. Щодо одночасного оскарження в апеляційному і в касаційному порядку одного і того самого процесуального документу, ВГСУ розтлумачив наступне: в цій ситуації суд першої інстанції згідно з вимогами ГПК у п'ятиденний строк надсилає одержану апеляційну скаргу або подання разом зі справою відповідному апеляційному господарському суду; у той же строк місцевий господарський суд надсилає касаційну скаргу касаційній інстанції і одночасно письмово повідомляє її про зазначені обставини.

Владимир Яремко: "Важливо, щоб на практиці описані методи активно застосовувалися судами"

Таким чином, ВГСУ виділив ряд зловживань, які мають місце і вказав на методи боротьби з ними. Важливо, щоб на практиці відповідні методи активно застосовувалися судами.

Хотілося би наголосити на актуальності та важливості даного питання. Запобігання зловживанням сторонами їх процесуальними правами і свідомим затягуванням судового розгляду сприятиме пришвидшенню правосуддя. Не секрет, що за активних "диверсійних дій" іншої сторони, навіть, з першого погляду, не складна справа може перетворитися на каторгу та тривати роками. Сторони вдаються до численних методів з метою затягування процесу.

ВГСУ висвітлив лише частину з них, проте креативність учасників процесу на цьому не обмежується. Зокрема, в даному інформаційному листі не висвітлені такі способи затягування процесу, як призначення стороною експертизи; оскарження абсолютно всіх ухвал суду, які можна оскаржувати; подання паралельного "технічного позову" з метою зупинення провадження в "основній справі" тощо.

При вирішенні даних питань важливо знайти дієві методи боротьби, які захистять "сторону-жертву" від затягування процесу, але й одночасно не обмежать процесуальні права іншої сторони.

Крім того, затягування процесу часом спричинюється власне судами. У першу чергу у зв'язку з недотриманням останніми встановлених процесуальних строків. Отож, дане питання також потребує вирішення.

Як зазначено у даному інформаційному листі, у ВГСУ здійснюватиметься подальше обговорення питань запобігання зловживанню процесуальними правами з метою підготовки відповідних рекомендацій президії ВГСУ або роз'яснень Пленуму ВГСУ. Отож, виражаємо надію, що крок на шляху до швидкого правосуддя, яким є даний Інформаційний лист, буде реалізовано в судовій практиці, а за ним прослідують наступні кроки, що забезпечать сторону процесу від зловживань процесуальними правами іншою стороною".

Подпишитесь на рассылку
Главные новости и аналитика для вас по будням
Оставьте комментарий
Войдите, чтобы оставить комментарий
Войти
На эту тему