Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Стягнення збитків з рф: чи можна подати позов до національного суду?

Андрій Петришак і Кирило Казак спробували окреслити шляхи вирішення проблеми

Чи можна подати позов до національного суду? Коротко відповідаючи на вказане: «Так, вказане можливо». Ще 14 квітня 2022 року Верховний Суд у своїй постанові у справі № 308/9708/19 сформував позицію про відсутність у росії судового імунітету.

Верховний Суд установив, що, починаючи з 2014 року, немає необхідності в направленні до посольства рф в Україні запитів щодо згоди рф бути відповідачем у справах про відшкодування шкоди у зв'язку з вчиненням рф збройної агресії проти України й ігноруванням нею суверенітету та територіальної цілісності Української держави. А з 24 лютого 2022 року таке надсилання неможливе ще й з огляду на розірвання дипломатичних відносин України з рф.

В подальшому, Верховний Суд повторив свою правову позицію про відсутність у росії судового імунітету, навівши додаткові аргументи. Зокрема, в постанові від 18 травня 2022 року у справі № 760/17232/20-ц (провадження № 61-15925св21).

Так, постановляючи судове рішення, суд виходив з таких аргументів:

1. Підтримання юрисдикційного імунітету рф позбавить позивача ефективного доступу до суду для захисту своїх прав, що є несумісним із положеннями п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

2. Судовий імунітет російської федерації не застосовується з огляду на звичаєве міжнародне право, кодифіковане в Конвенції ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності (2004).

3. Підтримання імунітету російської федерації є несумісним із міжнародно-правовими зобов'язаннями України в сфері боротьби з тероризмом.

4. Судовий імунітет російської федерації не підлягає застосуванню з огляду на порушення російською федерацією державного суверенітету України, а отже не є здійсненням росією своїх суверенних прав, що охороняються судовим імунітетом.

Отже, станом на сьогоднішній день, Верховним Судом дано «зелене світло» на розгляд справ щодо стягнення з росії компенсації за шкоду, завдану останньою, починаючи з 2014 року.

Проте в даному випадку є ряд проблемних питань процесуального характеру в подібних спорах (територіальна юрисдикція, повідомлення учасників справи, доведеність розміру шкоди) та фактична відсутність механізму виконання рішення в таких спорах (джерела фінансування відшкодування заподіяної шкоди, форма відшкодування, конкуренція стягувачів, тощо).

1. До якого суду звертатись (територіальна юрисдикція - загальна, альтернативна, виключна)?

Господарське судочинство

Зазвичай суди виходять з того, що позовні заяви слід пред'являти за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача. Останнє зареєстроване місцезнаходження посольства рф, яке здійснювало представництво її інтересів в Україні, знаходиться за адресою: м. Київ, Повітрофлотський проспект, 27-А.

Одночасно слід звернути увагу, що подача такого позову можлива також за місцезнаходження зруйнованого майна, керуючись правилами виключної підсудності, яка передбачає, що спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини.

Цивільне судочинство

Слід зазначити, що за правилами цивільного судочинства, позови про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб (в тому числі про відшкодування шкоди, завданої внаслідок обмеження у здійсненні права власності на нерухоме майно або його знищення, пошкодження) у зв'язку із збройною агресією російської федерації, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру можуть пред'являтися також за місцем проживання чи перебування позивача.

Тобто, діють правила альтернативної підсудності.

2. Як повідомляти відповідача - рф?

Наразі дипломатичні відносини з рф розірвано починаючи з 24.02.2022 року, відтак призупинено обмін поштовими відправленнями, починаючи з 24.02.2022 року.

Слід зазначити, що на даний час немає чіткої послідовної позиції судів з цього приводу. Зокрема, є позиція деяких судів, що оскільки в Україні введено воєнний стан у зв'язку з триваючою повномасштабною збройною агресією рф проти України, чим порушено її суверенітет, отримання згоди рф бути відповідачем у цій справі, надсилання їй процесуальних документів по справі наразі є недоречним.

Зустрічаються випадки, коли суди з метою дотримання процесуальних прав відповідача (рф) та належного повідомлення відповідача (рф) про розгляд справи доручає Міністерству юстиції України вручити копії процесуальних документи у відповідній справі, зупиняючи розгляд справи до виконання відповідного доручення.

3. Розмір шкоди.

Незалежно від способу компенсації, який буде обрано для відшкодування збитків, необхідне дотримання наступного алгоритму:

- Фіксація події, документування факту знищення або пошкодження майна - фіксацію фактів руйнації/пошкодження майна бажано здійснювати у максимально близький день після вчинення акту агресії рф, що спричинив його руйнацію/пошкодження з урахуванням безпекової ситуації з залученням уповноважених осіб з боку виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, а в разі їх відсутності - військових адміністрацій з метою складення акту обстеження майна.

- Документальне підтвердження прав на майно - збережіть документи. Бажано одночасно в оригіналі, в копіях (зробіть декілька та зберігайте в різних місцях) та сканкопіях (на різних пристроях та у хмарних сховищах). Це мінімізує ризик їх втрати. У випадку втрати вказаних документів, слід зайнятись їх відновленням після закінчення бойових дій

- Оцінка збитків та визначення упущеної вигоди - здійснити експертну оцінку збитків, завданих майну підприємства.

4. Механізм виконання рішення.

Слід зазначити, що на даний час наразі немає дієвого механізму, який би гарантував виконання відповідного рішення, через відсутність в національному законодавстві відповідного нормативного регулювання.

Відтак, звернення до національного суду є скоріш першим кроком перед пошуком міжнародних способів захисту порушеного права.

Андрій Петришак,

адвокат, старший юрист АО «КПД Консалтинг»

Кирило Казак

адвокат, партнер АО «КПД Консалтинг»

Юридичний бізнес - це більше, ніж юридичні завдання. Саме тому рішення LIGA360 об'єднує законодавчу, медійну та фінансову інформацію. Ми врахували максимум потреб вашого юридичного бізнесу в новорічній пропозиції: придбайте рішення для 5 юристів - отримуйте рішення для бухгалтера та піарника у подарунок. Встигніть замовити до 31 грудня.

Читайте також:

Вилучення майна рф в Україні: як працює механізм

Подпишитесь на рассылку
Главные новости и аналитика для вас по будням
Оставьте комментарий
Войдите, чтобы оставить комментарий
Войти
На эту тему