Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Топ-10 правових подій тижня для бізнесу

18 жовтня 2013, 13:25
240
0
Автор:
Реклама

1. Набув чинності Закон про депозитарну систему

12 жовтня набула чинності нова редакція Закону "Про депозитарну систему України" № 5178 - VIщо визначає правові принципи функціонування депозитарної системи України, встановлює порядок реєстрації і підтвердження прав на емісійні цінні папери і прав по них в системі депозитарного обліку цінних паперів, а також порядок здійснення розрахунків по правових угодах відносно емісійних цінних паперів.

У новій редакції передбачено, що в Україні може існувати лише один Центральний депозитарій цінних паперівщо забезпечує формування і функціонування системи депозитарного обліку цінних паперів.

Крім того, врегульований порядок складання реєстру власників іменних цінних паперів, порядок і принципи взаємодії Центрального депозитарію і депозитарних установ по забезпеченню депозитарного обслуговування обігу цінних паперів. При цьому одночасно із Законом "Про депозитарну систему України" набули чинності ще 7 рішень НКЦБФР. У свою чергу, НБУ прийняв підзаконні акти у виконання Закону про депозитарну систему України, а НКЦБР зареєструвала Правила Центрального депозитарію цінних паперів.

2. Валютні надходження з-за кордону підлягають обов'язковому продажу на міжбанку

З 12 жовтня 2013 р. діє постанова № 381, яким Нацбанк вніс зміни у постанову НБУ від 14.05.2013 р. № 163 "Про зміну термінів розрахунків по операціях по експорту і імпорту товарів і введення обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті".

Документом, зокрема, встановлено вимога з обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті з-за кордону на користь юридичних осіб, що не є уповноваженими банками, і фізичних осіб - підприємців. Ця вимога поширюється на власні операції уповноважених банків по зовнішньоекономічних договорах. Тепер дія норми відносно обов'язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті поширюється не лише на валютну виручку резидентів від продажу товарів по зовнішньоекономічних договорах.

3. Нотаріуси отримали доступ до реєстру іпотек

14 жовтня набув чинності наказ Мінюсту № 1538/5яким передбачений порядок доступу нотаріусів до Державного реєстру речових прав на нерухомість.

Так, документом встановленощо нотаріуси при здійсненні нотаріальних дій з об'єктом нерухомого майна мають доступ до Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиному реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна і Державному реєстру іпотек. Крім того, наказом визначено, що у разі державної реєстрації відомостей про зміну запоруки повітряних і морських суден, судів внутрішнього плавання, космічних об'єктів, поступці прав на предмет запоруки за договором, припинення запоруки судів і надання інформації про наявність або відсутність запоруки судів нотаріус за відсутності даних про відповідну запоруку судів в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна використовує дані Державного реєстру іпотек і Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.

4. Набув чинності Закон, припиняючий дію заборони на відведення земельних ділянок

16 жовтня набув чинності Закон № 606 - VIIяким внесені зміни в розділ V "Завершальні положення" Закону "Про регулювання містобудівної діяльності". Змінами, зокрема, дозволено до 1 січня 2015 р. на територіях, де не затверджені плани зонування або детальні плани територій :

- передавати (надавати) земельні ділянки із земель державної або комунальної власності у власність або користування фізичним і юридичним особам для містобудівних потреб;

- змінювати цільове призначення земельної ділянки.

Такі рішення відносно визначення і надання містобудівних умов і обмежень на територіях, де не затверджені плани зонування або детальні плани територій, згідно зі змінами в Закон "Про регулювання містобудівної діяльності" (п. п. 6, 6-1), приймають уповноважені органи містобудування і архітектури з урахуванням попередніх планувальних рішень в межах встановленого законодавством терміну.

5. Визначений порядок сплати фінансових казначейських векселів, виданих як електронний документ

Держказначейство наказом № 138 ствердило Порядок здійснення видачі, звернення, обліку і сплати фінансових казначейських векселів, виданих як електронний документ. Зокрема, в документі вказується:

- які суб'єкти виступають векселедавцем і платником по фінансових казначейських векселях;

- яким чином видаються і сплачуються фінансові казначейські векселі і з якою прибутковістю та ін.

При цьому сплата фінансових казначейських векселів здійснюється починаючи з 2014 р. за рахунок засобів, передбачених в державному бюджеті за відповідною бюджетною програмою.

6. Про проведення перевірки емітенти цінних паперів зможуть дізнатися на сайті НКЦБФР

Рішенням № 1600 НКЦБФР внесла зміни у Порядок проведення перевірок діяльності емітентів цінних паперів.

Змінами, зокрема, розширений перелік підстав проведення позапланових перевірок і уточнені підстави повторних перевірок. Вказано, що про проведення планової перевірки емітент має бути заздалегідь письмово повідомлений НКЦБФР рекомендованим листом не пізніше чим за десять календарних днів до початку її проведення, а також шляхом розміщення плану-графіку перевірок на офіційному сайті НКЦБФР. Також передбачається, що позапланова перевірка може бути виїзною або невиїзною і які обов'язкові дії повинні здійснити емітент і його посадові обличчя (уповноважені особи емітента) при проведенні перевірки.

Крім того, закінчена робота над вимогами до аудиторського укладення при реєстрації випуску акцій.

7. Миндоходов регламентувало якісне надання админуслуг

Миндоходов наказом № 519 ствердило Концепцію забезпечення ефективної організації роботи за поданням адміністративних послуг і сервісів центрами обслуговування платників (далі - ЦОП). Так, документ передбачає наступні стратегічні напрями і рішення:

1. Впровадження принципу екстериторіальності обслуговування клієнтів.

2. Реорганізація процесів надання послуг платникам у напрямі розширення дистанційного обслуговування.

3. Спрощення процедур надання послуг.

4. Поліпшення якості обслуговування (у тому числі створення автоматизованої системи управління якістю обслуговування клієнтів).

5. Розвиток корпоративної культури сервісного обслуговування, підвищення комунікативних і професійних компетенцій працівників органів Миндоходов.

Наказом № 519 також затверджені Технічний регламент Центру обслуговування платників, Зразкове положення про Центр обслуговування платників і Методичні рекомендації відносно оцінювання ефективності діяльності центрів обслуговування платників.

Відмітимо, що підприємці, що продають зроблені на території України авто, не сплачують збір утилізації. Мінприроди, у свою чергу, створило комісію з ведення реєстру підприємств, ТС, що утилізували.

8. Роз'яснено, коли надається додаткова митна декларація

Податкова в роз'ясненні від 15.10.2013 р. нагадуєщо відповідно до ч. 1 ст. 260 Митного кодексу якщо декларант або уповноважена ним особа не володіє точними відомостями про характеристики товарів, необхідних для заповнення митній декларації у звичайному порядку, він може подати органу прибутків і зборів тимчасову митну декларацію на такі товари за умови, що вона містить дані, достатні для приміщення їх в заявлений митний режим, і під зобов'язання про представлення додаткової декларації в строк не більше 45 днів з дати оформлення тимчасової митної декларації.

Неподання у встановлений законодавством України термін додаткової митної декларації, що привело до несплати митних платежів в строк, визначений законом, спричиняє за собою накладення штрафу у розмірі 300 % несплаченої суми митних платежів (ст. 485 ТК).

9. Податкова повідомила, в яких випадках видаються довідки про звільнення від сплати податку на утилізацію ТС

Податкова у своєму роз'ясненні від 15.10.2013 р. повідомляєщо видача довідок про звільнення від сплати податку на утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів здійснюється відповідно до норм п. 250.13 і п. 250.14 ст. 250 Податкового кодексузокрема:

1. Особа, що перейняла на себе зобов'язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації ТС в порядку і на умовах, визначених законом, і що робить (що виготовляє) на території України ТС, самостійно видає довідку про звільнення від сплати податку на кожен транспортний засіб, зроблений (виготовлене) їм за технологією, встановленою законом, і реалізоване на внутрішньому ринку України, для подальшої передачі власникові.

2. Особа, що здійснює виробництво (виготовлення) і реалізацію ТС на внутрішньому ринку України і зобов'язання забезпечити утилізацію таких ТС або виключене з подібного реєстру осіб, що не перейняло на себе, на кожне реалізоване їм ТС оформляє довідку про звільнення від сплати податку для подальшої передачі власникові транспортного засобу у разі реалізації транспортного засобу особам, вказаним в пп. 242.3.1 п. 242.3 ст. 242 НК.

3. У разі пропуску ТС або партії ТС на митну територію України контролюючий орган оформляє і видає на кожне ТС особі, що ввозить на митну територію України таке ТС, зокрема, довідку про звільнення від сплати податку за утилізацію знятих з експлуатації ТС для подальшої передачі такою особою власникові транспортного засобу.

4. У разі перереєстрації ТС, придбаного у особи, що не була платником податків по утилізації знятих з експлуатації ТС, оскільки ввезло на митну територію України ТС, що належать дипломатичним представництвам або консульським установам іноземних держав, міжнародним організаціям, що користуються привілеями і імунітетом згідно із загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права, а також працівниками таких представництв, установ, організацій і членам їх сімей, орган внутрішніх справ оформляє і видає довідку про звільнення від сплата податок за утилізація знятий з експлуатація ТС обличчям - набувачам ТС, наданих таким особам як гуманітарна допомога відповідно до закону.

Крім того, в документі вказано, що під час переходу права власності на ТС, з якого не сплачений податок по утилізації знятих з експлуатації ТС у зв'язку із звільненням, попередній власник ТС передає наступному власникові довідку про звільнення від сплати цього податку (п. 250.15 ст. 250 НК).

10. Підприємство зобов'язане подавати звіт по єдиному внеску незалежно від нарахування доходу найнятим робітникам

Податкова служба в роз'ясненні від 12.10.2013 р. нагадуєщо згідно п. 3.1 розділу III Порядку формування і представлення страхувальниками звіту відносно сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцстрахування визначено, що страхувальники, що використовують працю фізосіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, в частині представлення звіту за таких осіб зобов'язані формувати і подавати в органи прибутків і зборів звіт впродовж 20 календарних днів, що йдуть за останнім днем звітного періоду.

Тобто працедавці (страхувальники), що використовують працю фізосіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, в частині представлення звіту за таких осіб зобов'язані формувати і подавати в органи прибутків і зборів звіт відносно сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держсоцстрахування незалежно від того, чи налічувався дохід найнятим робітникам (застрахованим особам).

Крім того, в документі податкова також приходить до висновку, що працедавці, що використовують працю фізосіб на умовах трудового договору, зобов'язані формувати і подавати звіт незалежно від того, чи налічувався дохід найнятим робітникам. Відповідна інформація держоргану міститься в Єдиній базі податкових знань.

Про те, що цікавого для бізнесу сталося минулого тижня, читайте в нашому попередньому матеріалі.

Ці і багато інших законодавчих актів, а також їх правовий аналіз ви завжди можете знайти в системах ЛІГА :ЗАКОН і на сайті ЮРЛИГИ.

Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами і консультаціями по даній і іншим тематикам, безкоштовно встановивши тест-систему ЛІГА :ЗАКОН.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини