Валерія Лутковская звернулася з представленням до прем'єр-міністра України відносно правового врегулювання забезпечення прав недієздатних особи.
Результати виробництв Уповноваженого ВР з прав людини по конкретних зверненнях в інтересах недієздатних особи також свідчать про формалізм в здійсненні такого контролю органами опіки і опікування. На відсутність ефективного контролю з боку відповідних національних органів по виконанню опікунами своїх обов'язків вказав і Європейський суд з прав людини в рішенні "Наталія Михайленко проти України" (справа № 49069/11) від 30 травня 2013 р.
Фактично, сьогодні доля підопічних залежить від совісті їх опікунів і опікунів, які досить часто зловживають своїми правами. При цьому підопічні позбавлені права поскаржитися на дії або бездіяльність опікунівоскільки згідно ст. 8 Закону "Про звернення громадян" звернення осіб, визнаних судом недієздатними, не розглядаються.
Статус недієздатних особи в Україні позбавляє їх права на безпосереднє звернення до суду, адже згідно п. 2 ч. 3 ст . 121 ГПК позовна заява, подана недієздатною особою, повертається заявникові. Відсутність адміністративної процесуальної дієздатності, визначена ст. 48 КАС, робить неможливим поводження недієздатних особи з позовом до суду у разі порушення їх прав органами опіки і опікування.
Особи, визнані судом недієздатними або дієздатність яких обмежена, також не можуть безпосередньо реалізувати право на юридичну допомогуоскільки відповідно до ч. 3 ст . 10 Закону "Про безкоштовну правову допомогу" звертатися про надання одного з видів правових послуг можуть лише їх опікуни або опікуни.
За результатами розгляду справи "Наталія Михайленко проти України" ЕСПЧ визнав порушенням ст. 6 Конвенцій про захист прав людини і основних свобод відсутність доступу в Україні до процедури відновлення дієздатності недієздатної особи. Суд відмітив, що право поводитися з позовом про перегляд справи про дієздатність є одним з найважливіших прав людини і торкається процедур, що мають значення при реалізації усіх прав і свобод.
У зв'язку з цим В. Лутковская звернулася до Прем'єр - міністрові з пропозицією доручити Мінюсту створити робочий гурт із залученням представників Минсоцполитики, Мінохоронздоров'я, Урядового уповноваженого з прав інвалідів, а також з відома представників Комітету ВР з прав людини, національних меншин і міжнаціональних стосунків, Секретаріату Уповноваженого ВР з прав людини, Верховного Суду України і Вищого спеціалізованого суду України по розгляду цивільних і карних справ і громадськості для вироблення змін в законодавство відповідно до міжнародних стандартів у сфері забезпечення належної реалізації прав і законних інтересів недієздатних громадян .
За інформацією омбудсмана.