C метою забезпечення захисту прав інвесторів і дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства НКЦБФР рішенням від 06.08.2013 р. № 1412 затвердила Вимоги до договору про обслуговування рахунку в цінних паперах.
Відповідно до положень документу Вимоги поширюються на власників, у тому числі держава/територіальне суспільство, управління цінними паперами якого здійснює суб'єкт управління об'єктами державної/комунальної власності, визначений згідно із законодавством, співвласниками цінних паперів, нотаріусів, на депозит яких внесені цінні папери, і депозитарні установи при укладенні договору про обслуговування рахунку в цінних паперах, внесенні змін до нього.
Договір полягає між депонентом і депозитарною установою. На його основі депозитарна установа в установленому порядку відкриває рахунок в цінних паперах депоненту і веде на нім облік цінних паперів, що належать власникові, співвласникам цінних паперів, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові, а також облік прав вказаних осіб на цінні папери, що враховуються на певному рахунку в цінних паперах, і обмеження таких прав.
При цьому забороняється включати в Договір положення, що передбачають :
- стягнення з депонента окремої плати за роботу і послуги, що не є самостійними і призначені для забезпечення належної якості послуг, ліквідації технічних ушкоджень або аварій, що виникли не з вини депонента;
- отримання і оплату депонентом послуг, не передбачених законодавством і які він не замовляв;
- ускладнення порядку пред'явлення претензій і скарг з боку депонента;
- умови, що ставлять сторони договору в нерівне положення і таким чином обмежуючі або погіршуючі права однієї із сторін порівняно з визначеними законодавством і цими Вимогами;
- інші положення, що суперечать законодавству.
Відмічено, що договір повинен містити: дату і місце укладення; реквізити сторін Договору; предмет Договору; права і обов'язки сторін; тарифи на послуги і порядок розрахунків за зроблені послуги; відповідальність сторін; порядок розгляду суперечок, які можуть виникнути між сторонами в процесі виконання, зміни або розірвання Договору; термін дії Договору, порядок внесення змін, умови розірвання Договору і припинення його дії; інші умови, що не суперечать законодавству.
Крім того, в Договорі мають бути обумовлені умови відносно порядку виплати прибутків, отриманих депонентом за результатами проведених корпоративних операцій емітента. Договір повинен встановлювати:
- форму обміну між депонентом і депозитарною установою розпорядженнями, повідомленнями, інформацією, що надаються у зв'язку з виконанням сторонами Договору;
- спосіб підтвердження достовірності підпису на розпорядженні депонента.
Відповідальність депонента і депозитарної установи визначається в Договорі відповідно до закону. У Договорі повинні вказуватися термін його дії, порядок зміни, умови розірвання Договору і припинення його дії, порядок закриття рахунку в цінних паперах. Обов'язковою умовою закриття рахунку в цінних паперах має бути відсутність в обліку цінних паперів, прав на цінні папери.
При укладенні Договору кожна із сторін повинна надати іншій стороні на вимогу засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують правовий статусобов'язкові реквізити і повноваження осіб, що укладають Договір.
Рішення набуває чинності з дня його офіційної публікації.
В той же час в рішенні вказано, що депозитарним установам, що здійснювали до набуття чинності цього рішення професійну діяльність на фондовому ринку - депозитарну діяльність, а саме депозитарну діяльність хранителя цінних паперів, впродовж року з дня набуття чинності Закону привести договори про відкриття рахунки в цінних паперах, ув'язнені з депонентами до набуття чинності Закону, у відповідність з Вимогами.