У суспільстві до останнього часу вважали за краще силові стереотипи вирішення проблемипов'язаною із вживанням наркотиків, що негативно позначалося на правах хворих людей. Саме цим, зокрема, обумовлена наявність проблем, пов'язаних із забезпеченням доступу пацієнтів до наркотичних лікарських засобів, проявами в суспільстві стигматизации і дискримінації наркоспоживачів, особливо ВІЛ-інфікованих і хворих СНІДОМ, а також тенденцією підміни протидії наркозлочинності боротьбою із споживачами наркотиків.
Про це йде мова в Зтратегии державної політики відносно наркотиків на період до 2020 рокусхваленою розпорядженням Кабміну № 735-р. Також вказано, що держполітика відносно наркотиків повинна формуватися на основі інтегрованого і збалансованого підходу до скорочення об'єму пропозиції наркотиків, що знаходяться в незаконному обігу, і зниження попиту на них, подолання наркоманії як небезпечного соціального явища.
Кабмін вважає, що назріла потреба усебічного переходу від карального, кримінально-правового напряму антинаркотических заходів до лікувально-профілактичним як найбільш плідним в контексті подолання наркоманії.
Оскільки стратегією передбачена радикальна зміна відношення суспільства до хворих наркоманією, Кабмін вирішив розробити і впровадити механізми визначення характеру дискримінації за станом здоров'я і способів протидії їй.
Також передбачена зміна стратегічних пріоритетів лікування наркозалежних в установах пенітенціарної системи:
- вдосконалення механізмів тестування і оцінки стану здоров'я засуджених в установах пенітенціарної системи, зокрема з виявленням осіб, хворих на наркоманію;
- забезпечення доступності усіх видів послуг з лікування наркозалежності, виконання психосоциальных і фармакологічних програм (зокрема, детоксикації) в установах пенітенціарної системи;
- належне облаштування ділянок слідчих ізоляторів для медобслуговування наркозалежних осіб;
- розробка і виконання програм запобігання поверненню осіб, звільнених з місць позбавлення волі, до зловживання наркотиками і можливих рецидивів кримінальної поведінки.
Для забезпечення доступності наркотичних лікарських засобівсеред іншого, має бути введений доступ до наркотичних лікарських засобів через первинну ланку медобслуговування лікарів загальної практики - сімейних лікарів, а також здійснена реорганізація і розширення мережі аптек з правом зберігання і видачі наркотичних лікарських засобів.
У числі заходів по розвитку паліативній допомозі передбачено введення можливості призначення лікарем без додаткового узгодження і комісійного переосмотра наркотичних лікарських засобів для пацієнтів з хронічним больовим синдромом онкологічної і неонкологічної природи, а також включення обов'язкового учбового курсу по паліативній допомозі в учбові програми підготовки студентів і післядипломного перепідготовки лікарів, фельдшерів, медсестер, консультантів і соціальних працівників.
Крім того, для боротьби з незаконним обігом наркотиків вирішено впровадити нові технології отримання інформації про факти їх незаконного обігуу тому числі відносно них продажі через інтернетспособів контрабанди і перевезення, маскування, виробництва і створення нових видів психоактивних речовин і їх комбінацій.