Комітет з питань верховенства права і правосуддя рекомендує парламенту відхилити законопроект № 2660 про внесення зміни до Господарського процесуального кодексу (відносно оскарження відмови Вищим господарським судом в допуску справи до виробництва у Верховному Суді України).
Проектом передбачається, що рішення Вищого господарського суду про відмову в допуску справи до виробництва у Верховному Суді може бути оскаржено впродовж 5 днів з дня його внесення. Скарга на відповідне визначення ВХСУ реєструється у Верховному Суді України в день його вступу і передається не пізніше наступного дня колегії з трьох суддів Верховного Суду, визначених автоматизованою системою документообігу.
Народні депутати звертали увагу на те, що чинним законодавством чітко визначена компетенція і повноваження Верховного Суду. Зокрема, ВСУ переглядає судові рішення (поділа) виключно по підставах, встановлених законом. Положеннями процесуальних кодексів, підкреслювали парламентарі, регулюється особливість процесуальної форми залучення відповідних вищих спеціалізованих судів в процес допуску скарги до розгляду найвищим судовим органом держави, встановлюються підстави для звернення до Верховного Суду, визначаються права і обов'язки осіб, що беруть участь в розгляді справи, а також повноваження Верховного Суду.
Крім того, правовий механізм вирішення питань про допуск справи до виробництва Верховного Суду функціонує не лише в межах господарського судочинства, але і інших судових юрисдикціях. Тому, на думку членів Комітету, впровадження особливого порядку в межах однієї юрисдикції не є виправданим.
Вищий спеціалізований суд по розгляду цивільних і карних справ вважає ухвалення запропонованого законопроекту недоцільним і відмічає, що пропозиція автора законопроекту по впровадженню механізму оскарження відмови в допуску справи до виробництва у Верховному Суді приведе до того, що переважна більшість відповідних постанов оспорюватимуться у Верховному Суді, що приведе у свою чергу до необгрунтованого і непотрібного навантаження найвищого судового органу держави.
Також проект не підтримує Вищий адміністративний суд і вважає, що оскарження постанови ВХСУ недоцільно і право на доступ до правосуддя жодним чином не порушується, оскільки вказане право громадян вже буде реалізовано при зверненні до суду першої, апеляційної і касаційної інстанції .
У свою чергу Інститут законодавства Верховної Ради в укладенні вказує, що розуміння діяльності Верховного Суду як додатковій можливості сторони, програвшої суперечку і не приголосній з рішенням по його суті, на перегляд його справи вищестоящою судовою інстанцією є невірним. Існуюча практика звернення до Верховного Суду і порядку підготовки і перевірки відповідної заяви ідентичні в усіх юрисдикційних процесах, що сприяє однаковому правозастосуванню і узгоджується з приписами Конституції України.
За інформацією ВР.