Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Дайджест судових вістей

27 вересня 2013, 14:10
275
0
Автор:
Реклама

Конституційний суд України

Суддів можна відразу призначати безстроково.

24 вересня КСУ оприлюднив прийняте 19 вересня укладення у справі стосовно президентського законопроекту № 2522а про посилення гарантій незалежності суддів і призначенні їх безстроково.

КСУ зробив висновок, що проект відповідає вимогам статей 157 і 158 Конституції. Законопроект, зокрема, передбачає, що на посаду судді може бути рекомендований Вищою кваліфікаційною комісією суддів України громадянин України не молодше 30 років (зараз - 25)що має вищу юридичну освіту і стаж роботи в області права не менше 5 років (зараз - 3), проживає в Україні не менше 10 років і що володіє державною мовою. Призначення на посаду судді суду загальної юрисдикції здійснюється безстроково Президентом України на основі і згідно з представленням Вищої ради юстиції. Тобто, відміняється п'ятирічний термін для суддів, призначених на посаду уперше. Детальніше про положення законопроекту читайте в матеріалі ЮРЛИГИ.

Верховний Суд України

Письмова форма договору позики є доказом факту передачі грошей позичальникові.

При розгляді справи № 6-63цс13предметом якого була суперечка про стягнення боргу за договором позики, ВСУ зробив правовий висновок про те, що письмова форма договору позики внаслідок його реального характеру є доказом не лише факту укладення договору, але і факту передачі грошової суми позичальникові.

ВСУ вказав, що за своєю суттю розписка про отримання у борг грошових коштів є документом, який видається боржником кредиторові за договором позики, підтверджуючи як його укладення, так і умови договору, а також підтверджуючи отримання боржником від кредитора певної грошової суми або речей. Досліджуючи боргові розписки або договори позики, суди повинні виявляти справжню правову природу укладеного договору, незалежно від найменування документу, і залежно від встановлених результатів робити відповідні правові висновки.

Частина нерухомого майна, яка не отримала статусу об'єкту нерухомості не може бути об'єктом реалізації з публічних торгів.

18 вересня Судова палата у цивільних справах прийняла постанова у справі № 6-76цс13предметом якого була суперечка про визнання публічних торгів, угод з продажу приміщень гуртожитку на публічних торгах, протоколів і актів проведення публічних торгів недійсними. ВСУ визнав невідповідною вимогам закону продаж з публічних торгів частин внутрішнього об'єму цієї будівлі (окремих кімнат, приміщень загального користування : коридорів, душових) без вирішення питання про технічну можливість виділення в натурі цих частин з об'єкту нерухомого майна і придбання ними статусу об'єкту громадянських прав.

Однією з підстав розірвання договору є істотне порушення стороною цього договору.

На засіданні судових палат у цивільних і господарських справах 18 вересня було прийнято постанова у справі № 6-75цс13 про розірвання договору купівлі-продажу квартири з розстрочкою платежу, припиненні права власності на квартиру, зобов'язанні повернути квартиру, визнанні права власності на квартиру. ВСУ вказав, що вирішуючи питання про оцінку істотності порушення стороною договору, суди повинні встановити не лише наявність істотного порушення договору, але і наявність збиткузаподіяного цим порушенням іншою стороною, який може бути виражений у вигляді реального збитку і (чи) упущеної вигоди; його розмір, який не дозволяє потерпілій стороні отримати очікуване при укладенні договору, а також встановити, чи дійсно є істотною різниця між тим, на що має право розраховувати сторона, укладаючи договір, і тим, що насправді вона змогла отримати.

Верховна Рада України

Введені нові ставки судового збору.

19 вересня був прийнятий Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно сплати судового збору. Передбачено, що у разі винесення судом постанови про накладення админвзыскания, особою, на яку воно накладене, сплачується судовий збір, ставка якого встановлюється в розмірі 0,03 розміру мінімальної зарплати.

Також передбачено встановити диференційовану шкалу розміру ставки судового збору, яка стягується за представлення до суду позовної заяви про відшкодування морального збитку. Розмір ставки судового збору ставиться в пряму залежність від розміру ціни позову.

Крім того, Законом вводиться судовий збір за представлення до господарського суду заяв кредиторів про порушення справ про банкрутство, а також заяв кредиторів, які поводяться з майновими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство.

Законопроект про внесення змін до Господарського процесуального кодексу відносно перегляду судових актів допрацюють.

Комітет ВР з питань верховенства права і правосуддя рекомендує парламенту направити на доопрацювання законопроект № 2510яким, зокрема, предусматрено:

- застосування єдиних процесуальних вимог до процесуальної форми скарги (заяви) по перегляду;

- введення нового терміну подачі скарги, пропущеного з причин, залежних від особи, що звернулася з такою скаргою;

- встановлення меж перегляду справи в апеляційній і касаційній інстанціях;

- встановлення підстав для перегляду у Верховному Суді за обставинами (, що знову відкрилися, детальніше про положення - читайте тут).

Зокрема, депутати вказали, що введення інституту перегляду рішень господарських судів за новими обставинами вимагає визначення розмежувань понять нових і знову таких, що відкрилися обставин, а також підстав перегляду судових рішень Верховним Судом за обставинами, що знову відкрилися.

Законопроект, що стосується розширення кола осіб, яким спрямовуватиметься копія повного рішення суду, також має бути допрацьований.

Комітет з питань верховенства права і правосуддя рекомендує парламенту направити на доопрацювання законопроект № 2708покликаний удосконалити положення ГПК, ХПК і КАС, отримання копії рішення суду, що передбачають порядок. Згідно з документом копії повного рішення суду спрямовуються не лише особам, відсутнім під час проголошення рішення, але і тим, які були присутніми під час проголошення тільки вступній і резолютивній частині рішення. Крім того, ГПК і ХПК передбачається доповнити положенням згідно з яким у разі проголошення в судовому засіданні тільки вступної і резолютивної частини рішення, термін на апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання копії повного рішення суду . Верховний Суд України у своєму укладенні відмічає, що положення законопроекту, якими пропонується встановити термін на апеляційне оскарження з дня вручення копії судового рішення, відстрочать на невизначений термін час вступу рішення в законну силу і відповідно виконання цього рішення.

Депутати не готові відмінити відеоконференції в карному процесі.

Комітет ВР з питань верховенства права і правосуддя рекомендує парламенту направити на доопрацювання законопроект № 2305 про внесення змін в КПК відносно відміни відеоконференцій. Законопроектом пропонується виключити ст.ст. 232, 336, частина 3 ст. 351 і частина 4 ст. 354 КПК, якими регулюється порядок проведення в режимі відеоконференцій допитів і упізнань під час досудового розслідування, а також окремих процесуальних дій під час судочинства. Окрім цього, пропонується внести зміни в п. 21 Перехідних положень КПК, згідно з якими виключаються положення про покладання на Кабмін обов'язку стосовно устаткування технічними засобами. Детальніше про проект: Москаль пропонує відмінити норму КПК про відеоконференції.

Члени Комітету вважають, що порядок проведення відеоконференцій в карному процесі вимагає удосконалення, а повна відміна відеоконференцій є недоцільною.

Інші новини

З 1 жовтня SMS- повістки учасникам карних процесів зможуть відправляти усі суди.

Державна судова адміністрація наказом від 20 вересня № 119 ввела проект по відправці судами учасникам судового процесу (карного виробництва) текстів судових повісток у вигляді SMS- повідомлень в місцевих і апеляційних загальних судах з 1 жовтня 2013 року. Текст судової повістки може бути спрямований судом учасникові процесу SMS- повідомленням тільки після представлення їм до суду заяви про намір отримання судової повістки в електронному вигляді за допомогою SMS- повідомлення. Така заявка оформляється безпосередньо в суді або шляхом роздруку і заповнення учасником процесу формирозміщеній на офіційному веб-порталі судовій владі України.

Робоча група з представників УСЮ і ВККСУ вирішить, яка саме професійна діяльність може бути зарахована в стаж роботи в області права.

Голова УСЮ Олександр Лавринович під час робочої зустрічі 26 вересня заявив про необхідність напрацювання нормативної бази відносно визначення стажу роботи в області права, необхідного для заняття посади судді. За результатами обговорення учасники зустрічі домовилися про створення робочого гурту з представників УСЮ і ВККСУ для вироблення загальної правової позиції з цього питання. А також - про залучення членів УСЮ до експертної оцінки тестових завдань, спрямованих на визначення рівня знань кандидатів на посаді суддів уперше, і про подальшу співпрацю з метою узгодження проблемних питань, які виникають при притягненні суддів до дисциплінарної відповідальності.

Назріла необходимоть розробки і прийняття Адміністративно-процедурного кодексу.

20 вересня відбулася конференція суддів адміністративних судів, на якій, серед іншого, обговорили стан адміністративного судочинства в Україні і шляху його удосконалення. Голова ВАСУ Ігор Темкижев звернув увагу на недосконалість законодавства відносно встановлення результатів виборів і їх оскарження. За його словами, за останній час, практично жодна законодавча ініціатива по удосконаленню цих правових норм не була прийнята. Також він вказав на недосконалість норм адміністративного процесуального законодавства. На його думку, напрацьований досвід і судова практика дають усі підстави для розробки і прийняття нового Кодексу адміністративного судочинства.

За допомогою системи аналізу судових рішень VERDICTUM юристи можуть швидко підбирати максимально тотожні рішення по одному предмету і обставинам справи при роботі з колосальним масивом документів судової практики.

VERDICTUM - це новий продукт для практикуючих юристів від компанії "ЛІГА: ЗАКОН". У основі системи аналізу лежить програмний комплекс інноваційних пошуково-аналітичних алгоритмів і інструментів обробки текстів.

Безкоштовно протестувати VERDICTUM

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини