На черговій робочій нараді керівників ВССУ і апеляційних судів України, що відбулася у ВССУ 26 вересня 2013 р., обговорювали здійснення карного судочинства на підставі угод.
Передбачалося, що з появою глави 35 "Карне виробництво на підставі угод" значно спроститься процедура розгляду певної категорії кримінальних справ, скоротяться терміни утримання осіб під вартових, загальні процесуальні терміни розгляду кримінальних справ, а також зменшиться навантаження на систему судових і правоохоронних органів. Перші результати реалізації цих положень нового КПК виправдали очікуваннястверджує голова Апеляційного суду Запорізької області Віктор Городовенко. З моменту набуття чинності КПК судами загальної юрисдикції розглянуто 14 219 угодз яких 7630 угод про примирення і 6589 про визнання винності.
Ініціаторами укладення договору про примирення відповідно до вимог ст. 469 КПК, відмітив В. Городовенко, мають бути виключно потерпілий, підозрюваний або звинувачуваний. Тільки після того, як вони виявили бажання примиритися з протилежною стороною, до процедури примирення можуть притягуватися інші особи, зокрема представники медиационных центрів, особи, що мають певний авторитет для учасників процедури. Угода відповідає вимогам закону у тому випадку, коли в нім чітко визначений розмір збитку, заподіяного карним правопорушенням, термін його відшкодування, або перелік дій, які підозрюваний або звинувачуваний зобов'язаний зробити на користь потерпілого, і термін їх здійснення.
Судді також обговорили результати попередньої наради по застосуванню запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою. Так, заступник голови ВССУ Станіслав Мищенко вказав, що ВССУ в травні 2013 р. був спрямований запит апеляційним судам по узагальнення причин розгляду кримінальних справ більше 6 місяців (в порядку КПК 1960 р.)у яких підсудним обраний запобіжний захід у вигляді утримання під вартою. Згідно з отриманими даними на 1 липня 2013 р. в слідчих ізоляторах знаходилися під вартою і вважалися за судами більше 6 місяців 3846 підсудниху тому числі 48 неповнолітніх. Залишаються проблемними питання, пов'язані з неодноразовим перенесенням розгляду справ у зв'язку з невиконанням або несвоєчасним виконанням органами внутрішніх справ значної частини рішень судів і постанов суддів про привід потерпілих, свідків і підсудних. Також нерідкі випадки призначення судових засідань на час відпустки, навчання суддів, їх перебування в дорадчій кімнаті або на час розгляду іншої карної справи. Мали місце відкладення судового розгляду через недоставку підсудних конвойною службою, нез'явлення прокурора, захисника, перекладача.
Голова ВССУ Андрій Солодков призвав керівників апеляційних судів провести аналіз практики застосування тимчасового доступу до речей і документів і надати ВССУ відповідні дані.
Крім того, що брав участь в засіданні Радник Президента України Андрій Портнов звернув увагу на позитивні відгуки експертів Венеціанської комісії і Ради Європи відносно проекту № 2522а відносно посилення гарантій незалежності суддів (нагадаємо, днями КСУ схвалив цей документ). Також, за словами пана Портнова, ця міжнародна організація вже надала попереднє укладення до проекту Закону "Про прокуратуру" (також читайте: Яка судова реформа потрібна Україні?).
За інформацією ВССУ.