Асоціація "Український Кредитний - Банківський Союз" звернулася в Національний банк України і Верховну Раду про необхідність відхилення законодавчої ініціативи, яка створить для банків додаткові риски і погрожувати руйнуванням існуючої системи гарантування вкладів фізичних осіб.
Так, проектом Закону "Про Фонд гарантування вкладів і інвестицій фізичних осіб" (№ 3132) пропонується створення відповідного Фонду для відшкодування засобів вкладникам і компенсаційних виплат інвесторам - фізособам, контроль за діяльністю якого здійснюватиме Національна комісія України з цінних паперів і фондового ринку. При цьому передбачається обов'язкова участь у Фонді банків, кредитних спілок, установ накопичувального пенсійного забезпечення, торговців цінними паперами, компаній з управління активами, інвестиційних фондів і компаній.
Експерти УКБС відмічають, що законопроект не враховує, що банківські установи відповідно до Закону "Про систему гарантування вкладів фізосіб", вже є обов'язковими учасниками Фонду гарантування вкладів фізосіб який упродовж останніх 15 років виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів населення і виведення неплатоспроможних банків з ринку. При цьому вказаним Законом визначені обов'язкові для банків платежі, серед яких початковий, регулярний і спеціальний збори.
У УКБС звертають увагу, що законопроектом дублюється введення для банків аналогічних зборів. До того ж розмір базової річної ставки передбаченого регулярного збору до Фонду для банківських установ в 5 разів перевищує аналогічну ставку для небанківських установ (для банків розмір базової річної ставки збору складає 0,5 %, а для інших учасників - 0,1 % відповідної бази нарахування).
Кінець кінцем застосування в законопроекті такого дискримінаційного підходу до формування джерел Фонду приведе до ситуації, коли за рахунок ресурсів стабільної і законодавчо врегульованої банківської системи здійснюватиметься відшкодування засобів вкладникам і інвесторам небанківських фінустанов, що зумовить відтік банківських депозитів внаслідок появи додаткових ризиків і зменшення привабливості банківських вкладів для населення.
Тому для забезпечення повернення вкладів і інвестицій фізосіб, зосереджених у різних фінансових посередників, доцільно створювати окремі структурні одиниці, наприклад, Фонд гарантування для вкладників кредитних спілок або Фонд гарантування інвестиційякі компенсуватимуть різні за походженням і об'ємами риски втрати засобів у відповідних сегментах ринку.
Джерело: УКБС.
Також читайте: Зареєстрований проект закону про Фонд гарантування вкладів і інвестицій фізосіб.