Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Документ тижня : Кваліфікаційні вимоги до страхових агентів

18 вересня 2013, 16:53
2098
0
Реклама

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, своїм розпорядженням від 23 липня 2013 р. № 2401 затвердила Кваліфікаційні вимоги до страхових агентів, необхідні для здійснення посередницької діяльності по обов'язковому страхуванню цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (далі - Кваліфікаційні вимоги).

Нагадаємо, що згідно п. 49.3 ст. 49 Закону "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" страхові агенти мають право здійснювати посередницьку діяльність по обов'язковому страхуванню цивільно-правової відповідальності за умови їх реєстрації в Моторному (транспортному) страховому бюро України (далі - МТСБУ) у порядку, встановленому уповноваженим органом за уявленням МТСБУ.

Крім того, передбачено, що кваліфікаційні вимоги до страхових агентів, необхідні для здійснення посередницької діяльності по обов'язковому страхуванню цивільно-правової відповідальності, встановлюються уповноваженим органом за уявленням МТСБУ.

Таким чином, в Україні планується упорядкувати ринок страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних ТС. Тепер особа, яка побажає стати страховим агентом, що займається посередницькою діяльністю по ОСАГО, повинна буде відповідати певним кваліфікаційним вимогам і зареєструватися в МТСБУ. Очікується, що таке нововведення посприяє зменшенню кількості випадків продажу підробних страхових полісів.

Відмітимо, що дія Кваліфікаційних вимог поширюється на страхових агентів-фізосіб, страхових агентів-фізосіб, зареєстрованих як суб'єкти підприємницької діяльності, і працівників страхових агентів-юрособ, відповідальних за здійснення посередницької діяльності у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних ТС.

Згідно з документом перевірка страхового агента на відповідність квалифтребованиям проводиться на підставі оригіналів документів : паспорта, трудової книжки або трудового договору, цивільно-правових договорів, що підтверджують досвід роботи, документів про освіту, а також інформацію про відсутність встановленої в судовому порядку заборони обіймати посади або займатися діяльністю, пов'язаною з наданням фінансових послуг.

Що стосується кваліфікаційних вимог до страхових агентівнеобхідних для здійснення посередницької діяльності у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, то такою діяльністю має право займатися особа, яка :

1) не має встановленої в судовому порядку заборони обіймати посади, пов'язані з обліком, зберіганням і розпорядженням матеріальними цінностями і грошовими коштами, а також з виконанням організаційно-розпорядливих або адміністративно-господарських обов'язків, або займатися діяльністю, пов'язаною з наданням фінансових послуг;

2) має договір доручення, ув'язнений із страховиком - членом МТСБУ і що передбачає здійснення посередницької діяльності по обов'язковому страхуванню цивільно-правової відповідальності.

Окрім того, встановлюються конкретні вимоги до освіти страхових агентів, їх навичок і обізнаності в законодавстві. Так страховий агент, що має право займатися посередницькою діяльністю у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, повинен:

1) мати повну середню або професійно-технічну освіту і досвід роботи не менше двох років або базова або повна вища освіта;

2) знати основні принципи страхування і посередницької діяльності у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності;

3) знати положення актів у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності;

4) володіти навичками користувача персонального комп'ютера, рівень яких встановлюється страховиком.

Відмітимо, що координувати перевірки у страхових агентів знань основних принципів страхування і посередницької діяльності у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, визначених п. п. 2, 3 п. 2 разд. II Кваліфікаційних вимог, буде МТСБУ.

Розпорядження Нацкомиссии № 2401 набуде чинності з дня його офіційної публікації. Виключенням в даному випадку є лише п. 3 розділи I Кваліфікаційних вимог. Останній передбачає, що у випадку якщо страховик здійснює діяльність у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за участю страхових агентів, такі страхові агенти повинні відповідати Кваліфікаційним вимогам. Ця норма набуде чинності через півроку після набуття чинності самого розпорядження № 2401.

Таким чином, можна сказати, що страховим агентам нададуть півроку для того, щоб вони привели свою діяльність у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних ТС у відповідність з Кваліфікаційними вимогами.

В той же час юристи відмічають, що вимоги стосовно дворічного стажу роботи для осіб з повною середньою або професійно-технічною освітою є незаконним. Річ у тому, що згідно Класифікаторові професій страховий агент відноситься до фахівців, а вимоги до стажу роботи можна передбачати тільки для керівників.

Проте очікується, що завдяки розпорядженню Нацкомиссии вдасться упорядкувати ринок страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних ТС. Разом з цим створення реєстру страхових агентів, працюючих на цьому ринку, відкриє доступ його учасникам до інформації про таких страхових агентів.

В той же час не усі згодні з тим, що Кваліфікаційні вимоги кардинально вплинуть на ситуацію з підробними страховими полісами.

"Сьогодні кожен з нас бачить на дорогах нудьгуючих осіб біля автомобілів з різними плакатами типу : "АВТОСТРАХУВАННЯ ЗА 5 ХВИЛИН", і рано чи пізно власник автомобіля побачить, що його страховка закінчилася, а часу на страхову компанію немає, і вирішують зупинитися і купити страховку у агента, який нудьгує на трасі. Але часу немає як на відвідування страхової компанії, так і на перевірку документів страхових агентів. Цим користуються шахраї, і їх жертвами стають все більше водіїв, які не відрізняють підроблені страховки від справжніх- відмічає керівний партнер юридичної компанії "ДЕГА Консалтинг" Ігор Деревянко і додає, - Не можу сказати, що нові кваліфікаційні вимоги до страхових агентів якось глобально вплинуть на професійність цих людей".

И. Деревянко стверджує, що встановлюються тільки базові вимоги, які перевірятимуться страховою компанією.

"Будемо відверті, невже зараз мало людей стоїть на трасах як страхові агенти, які відповідають таким вимогам : повна середня або професійно-технічна освіта і досвід роботи не менше двох років або базова або повна вища освіта; знання основних принципів страхової діяльності і нормативно-правового регулювання цієї сфери, а також володіння навичками користування ПК, рівень яких встановлюється страховиком? Таких страхових агентів багато, і від цього якість послуг не міняється"- вважає керівний партнер "ДЕГА Консалтинг".

На його думку, був би зовсім інший ефект, якби страхові агенти проходили спецкурси по посередницькій страховій діяльності, за результатами яких і допускалися б до роботи. "Так, нові вимоги вказують і на те, щоб страховик проводив постійні семінари, але якою буде їх якість незрозуміло"- вважає юрист.

И. Деревянко також відмічає, що було б краще зробити курси по аналогу сертифікації діяльності фахівців на фондовому ринкуі можна навіть, щоб організаторами таких курсів виступали асоціації або інші об'єднання страховиків, які мають бути зацікавлені в якісній підготовці своїх співробітників.

На думку юриста, такий підхід поміняв би усю видимість роботи страховиків, підвищив би рівень якості послуг і мінімізував би вихід на дороги шахраїв. "А нові вимоги, на жаль, нічого кардинально не поміняють"- резюмує И. Деревянко.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини