Наказом від 25.07.2013 р. № 76 Державна інспекція ядерного регулювання ствердила Порядок формування і розвитку культури захищеності ядерних установок і об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого випромінювання.
Згідно з наказом культура захищеності об'єкту базується на усвідомленні керівником, іншими посадовцями, персоналом ліцензіата реальності існування загрози здійснення протиправних дій відносно об'єкту і ролі фізичного захисту в протистоянні такій загрозі.
Ліцензіат погавкає заява відносно політики по фізичному захисту, визнання пріоритету культури захищеності - письмовий документ, в якому ліцензіат виражає своє розуміння ролі фізичного захисту об'єктів в забезпеченні їх захищеності з урахуванням значущості такої захищеності для забезпечення ядерної і радіаційної безпеки.
Встановлено, що керівник ліцензіата здійснює такі заходи по формуванню культури захищеності об'єкту:
- організовує розробку і затверджує план заходів по формуванню культури захищеності об'єкту, контролює хід його виконання;
- формує у персоналу об'єкту переконання, що загроза здійснення протиправних дій відносно об'єкту є реальною і вимоги фізичного захисту є обов'язковими для персоналу;
- організовує і забезпечує формування ділових стосунків між керівниками і підлеглими;
- призначає особа, відповідальна за стан культури захищеності об'єктувизначає її обов'язки і права;
- призначає за уявленням відповідальної особи координатора по культурі захищеності і відповідальних осіб по культурі захищеності в підрозділах, що забезпечують експлуатацію об'єкту, використання, зберігання радіоактивних матеріалів, визначає їх обов'язки і права;
- забезпечує навчання з питань культури захищеності відповідальної особи і координатора по культурі захищеності в центрах підвищення кваліфікації державної системи професійної підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації фахівців з фізичного захисту, обліку і контролю ядерних матеріалів;
- створює належні умови для виконання персоналом підрозділу фізичного захисту своїх обов'язків;
- формує політику мотивації персоналу підрозділу фізичного захисту і іншого персоналу;
- забезпечує впровадження на об'єкті кращого досвіду по формуванню культури захищеності.
Оцінка стану культури захищеності об'єкту проводиться не рідше за один раз в рік відповідно до Інструкцією по проведенню оцінки стану культури захищеності ядерних установок, об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого випромінювання.
До складу комісії по перевірці стану культури захищеності об'єкту обов'язково включаються відповідальний за стан культури захищеності, очолюючий комісію, і координатор по культурі захищеності. Координатор по культурі захищеності може очолювати комісію у разі, коли завданням комісії є оцінка стану культури захищеності окремих підрозділів об'єкту. Представники підрозділів об'єкту, в яких здійснюватиметься перевірка оцінки стану культури захищеності, не можуть бути членами комісії.
До методам оцінки стану культури захищеності, зокрема, відноситься анкетування персоналу; аналіз документації про прийнятих на об'єкті заходів до порушників вимог фізичного захисту; перевірка наявності на робочих місцях персоналу підрозділу фізичного захисту і експлуатаційної документації, посадових інструкцій, довідників і іншої літератури, необхідної персоналу для виконання своїх обов'язків.
Нагадаємо, пропуск через митний кордон України і митне оформлення радіоактивних матеріалів здійснюватиметься на основі дозволи на перевезення радіоактивних матеріаліввиданого уповноваженим центральним органом виконавчої влади.