В розпал літнього туристичного сезону Мининфраструктуры наказом від 10.07.2013 р. № 465 затвердило нові Ліцензійні умови здійснення туроператорской діяльності, які набудуть чинності з моменту їх офіційної публікації (детальніше про документ можете прочитати в матеріалі ЮРЛИГИ "Затверджені Ліцензійні умови для туроператорів").
Як свідчить текст документу, Ліцензійні умови визначають вичерпний перелік організаційних, кваліфікаційних і інших спеціальних вимог, обов'язкових для виконання суб'єктами господарювання, що здійснюють туроператорскую діяльність.
При цьому передбачені важливі організаційні вимоги, серед яких : надання туристичних послуг в об'ємах і в терміни, обумовлені умовами договору про туристичне обслуговування, а також інформування туристів про можливі небезпеки під час подорожі, необхідність виконання загальнообов'язкових вимог і заходів (медичних щеплень і т. д.) обережностей або попереджувальні. Нагадаємо, нові Ліцензійні умови прийняті на основі "старих" Ліцензійних умов здійснення туроператорской і турагентской діяльності, затверджених спільним наказом Держкомітету з питань регуляторної політики і підприємництва і Мінкультури від 11.09.2007 р. № 111/55.
Згідно з документом ліцензіати, що отримали ліцензію на здійснення туроператорской діяльності, до набуття чинності цим наказом впродовж року зобов'язані привести свою діяльність у відповідність з положеннями даних Ліцензійних умов здійснення туроператорской діяльності.
"Відразу варто відмітити, що новими їх назвати можна з великою натяжкою, оскільки зміни, по суті, носять технічний характер і навряд чи докорінно щось изменят"- коментує положення документу асоційований партнер АК "Правочин" Сергій Дзюбенко.
Сергій Дзюбенко |
Юрист відмічає, що, як і раніше, Ліцензійні умови визначають вимоги до офісу туроператора і його фінансового забезпечення, а також встановлюють професійні вимоги до його керівника і персоналу. По словах С. Дзюбенко, керівник туроператора повинен мати вищу освіту, підтверджену дипломом, і стаж роботи у сфері туризму не менше 3 років (по суті, переважна більшість операторів таким вимогам відповідають вже зараз). Управляти туроператором або бути головним бухгалтером не може людина, що має непогашену судимість за скоювання корисливих злочинів в цій сфері і якому заборонено обіймати керівні посади за вироком суду. У штаті туроператора повинно бути не менше 30 % (раніше - не менше 50) працівників із стажем роботи у сфері туризму не менш 3-х років або вищою освітою в згаданій сфері (деяка лібералізація вимог туристичному бізнесу не пошкодить).
"Нова вимога з'явилася до офісу туроператора, а саме: обов'язковою є наявність телефонного і факсимільного зв'язку, а також доступу до мережі Інтернет (ця вимога швидше формальна, оскільки складно представити офіс оператора без такого зв'язку і Інтернету) ", - жартує пан Дзюбенко.
Серед позитивів треба відмітити те, що відповідно до норм нових Ліцензійних умов туроператор повинен робити висновок з туристом договір про туристичне обслуговування у письмовій формі згідно з вимогами ст. 20 Закону "Про туризм", а у разі укладення його в електронній формі - також відповідно до Законом "Про електронні документи і електронний документообіг" і іншими нормативно-правовими актами. При цьому вказано, що при укладенні договору на туристичне обслуговування турист проставляє свій підпис в паперовій формі цього договору, чим підтверджує, що він ознайомився з його умовами. Крім того, позитивний момент полягає і в тому, що туроператор, як визначено в документі, повинен відшкодовувати матеріальні і моральні збитки у разі невиконання або неналежного виконання умов договору на туристичне обслуговування.
Також Мининфраструктуры затвердило Порядок здійснення контролю за дотриманням Ліцензійних умов проведення туроператорской діяльності, який набуде чинності з моменту його офіційної публікації (подробиці документу - в матеріалі "Контролювати дотримання туроператорами Ліцензійних умов будуть відповідно до порядку").
Після набуття чинності вказаного Порядку періодичність проведення планових перевірок туроператорів визначатиметься залежно від міри ризику від здійснення господарської діяльностівважає експерт. Такий рівень ризику визначається відповідно до критеріїв, по яких оцінюється міра ризику від здійснення господарської діяльності в туристичній сфері і встановлюється періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), затверджених постановою КМУ від 21.01.2009 р. № 25.
Окрім іншого, пан Дзюбенко відмічає, що згідно із законом повідомлення про проведення планової перевірки туроператора спрямовується не пізніше чим за десять днів (раніше цей термін складав 5 робочих днів) до дня проведення планової перевірки рекомендованим листом з повідомленням про вручення, телефонограмою або вручається особисто керівникові або уповноваженому обличчю ліцензіата під розписку. Також трохи змінилися умови відносно терміну проведення планової перевірки. Тепер він не може перевищувати п'ятнадцяти робочих днів (раніше - п'ять робочих днів, з можливістю продовження до десяти при великому об'ємі робіт).
"На наш погляд, з прийняттям вказаних вище нормативних документів не варто зв'язувати поліпшення або погіршення в правовідносинах "держава-туроператор" і "туроператор-турист", оскільки Ліцензійні умови переважно містять бланкетні норми відносно правовідносин з туристом і не встановлюють нових норм"- коментує ситуацію юрист.
Таким чином, можна сказати, що з прийняттям нових Ліцензійних умов в правовідносинах туриста і туроператора нічого не поміняється.