Кабінет Міністрів України зареєстрував в парламенті проект закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно управління об'єктами державної власності" № 3107.
Як відзначається в пояснювальній записці до законопроекту, головною його метою є розмежування повноважень суб'єктів управління об'єктами держвласності, створення сприятливих умов для оптимізації структури держсектора економіки і впровадження ринкових методів управління суб'єктами господарювання держсектора економіки.
Незалежні директори і незалежні члени награди
Законопроектом пропонується визначити особливості управління хозобществами, в статутних капіталах яких є корпоративні права держави. Зокрема, пропонується внести зміни до Закону "Про управління об'єктами державної власності"якими створюються правові підстави для включення до складу органів управління хозяобществ незалежних членів наглядових рад чи незалежних директорів.
Згідно із законопроектом, незалежний директор - це член колегіального виконавчого органу (дирекції), який не має яких-небудь ділових, споріднених або інших зв'язків з посадовцями суспільства і не являється або не був впродовж останніх трьох років головою або членом виконавчого органу, ревізійної комісії суспільства, посадовцем органів управління дочірніх підприємств суспільства. Також проектом закону передбачено, що не може бути незалежним директором особа, яка :
- є афільованим обличчям суспільства або осіб, що є сторонами по угодах з суспільством, сукупний об'єм яких впродовж року перевищує 5 % балансовій вартості активів суспільства на початок фінансового року;
- отримує від суспільства будь-які прибутки, за винятком прибутків у вигляді винагороди за виконання функцій члена дирекції;
- є власником долі більше 5 % статутного капіталу суспільства (самостійно або спільно з афільованими особами);
- є державним службовцем;
- є аудитором суспільства або було ним впродовж трьох років, що передували його обранню до складу дирекції;
- бере участь в аудиті суспільства як аудитор, працюючий у складі аудиторської організації, або брало участь в такому аудиті впродовж трьох років, що передували його обранню до складу дирекції.
Законопроектом передбачено, що незалежний директор є членом колегіального виконавчого органу (дирекції) і має рівні права і обов'язки з іншими його членами. З незалежним директором полягає цивільно-правовий договір.
У свою чергу пропонується доповнити Закон "Про управління об'єктами державної власності" новою статтею 11-2, якій передбачається, що в акціонерних товариствах, в статутному капіталі яких є державна доля, створення наглядової ради є обов'язковим незалежно від кількості акціонерів. При цьому говориться, що до складу наглядових рад таких акціонерних суспільств можуть включатися незалежні члени наглядових рад.
Згідно із законопроектом, незалежний член наглядової ради - це член награди, яка не має яких-небудь ділових, споріднених або інших зв'язків з посадовцями суспільства і не являється або не був впродовж останніх трьох років головою або членом виконавчого органу суспільства, ревізійної комісії суспільства, посадовцем органів управління дочірніх підприємств суспільства. Також в проекті закону перераховано, хто не може бути незалежним членом награди.
При цьому законопроектом встановлюється, що кількість незалежних членів наглядової ради акціонерного товариства, 100 % акцій якого знаходяться в державній власності, не повинна перевищувати 10 % повного кількісного складу наглядової ради.
Конкурсний відбір незалежних членів наград і незалежних директорів здійснюватиметься центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері управління об'єктами державної власності, у встановленому їм порядку.
З метою встановлення прозорої процедури укладення суб'єктами господарювання державного сектора економіки інвестиційних договорів, договорів про спільну діяльність і управління майном, законопроектом передбачається надати Кабміну повноваження за погодженням таких договорів і затвердженням типових форм цих договорівщо у свою чергу, повинно сприяти посиленню контролю за використанням об'єктів державної власності. Також пропонується розширити повноваження Кабміну відносно управління об'єктами держвласності, у тому числі в частині ухвалення рішення про перетворення підприємств, що не підлягають приватизації, в державні акціонерні товариства.
В той же час Кабмін пропонує доповнити Закон "Про управління об'єктами державної власності" нормою про те, що майно, приватизоване, відчужене або вибуло з державної власності з порушенням законодавства і повертається в державну власність за рішенням суду.
Режим використання майна судів
Також в законопроекті № 3107 визначається правовий режим використання майна, закріпленого за органами виконавчої і судової влади і повноваження за розпорядженням цим майном.
Передбачається, що до об'єктів управління держвласності в системі забезпечення функціонування судової влади належить державне майно, закріплене за : Конституційним Судом України, Верховним Судом України, вищими спеціалізованими судами; судами загальної юрисдикції, Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, органами суддівського самоврядування, Національною школою суддів України; державними комерційними підприємствами, установами і організаціями, які утворені Державною судовою адміністрацією України.
В той же час суб'єктами управління об'єктами держвласності в системі забезпечення функціонування судової влади є:
- КСУ, ВСУ, вищі спецсуди - відносно закріпленого за ними державного майна;
- ГСА України - по державному майна, яке закріплене за ГСА України, судами загальної юрисдикції, органами суддівського самоврядування, державними комерційними підприємствами, установами і організаціями, які нею утворені;
- ВККС України - відносно закріпленого за нею держмайна, а також відносно держмайна, яке закріплене за Національною школою суддів України.
Згідно із законопроектом, держмайно, закріплене за КСУ, ВСУ, вищими спецсудами, може бути об'єктом передачі між такими судами по їх взаємній згоді.
Держмайно, закріплене за судами загальної юрисдикції, може бути об'єктом передачі між такими судами по їх взаємній згоді і за узгодженням з ГСА України.
Держмайно, закріплене за судами загальної юрисдикції, органами суддівського самоврядування, може бути передане в оренду, списане, відчужене такими суб'єктами з відома ГСА України.