Нацбанк в листі від 16.08.2013 р. № 11-116/2874/10064 розповів про особливості застосування вимог постанови Правління НБУ від 06.06.2013 р. № 210.
Зокрема, НБУ звертає увагу на те, що згідно з вимогами постанови № 210 готівкових розрахунків між фізособою і підприємством (підприємцем) за товари (роботи, послуги) не повинні перевищувати 150000 гривен. Фізособи між собою по договорах купівлі-продажу, підметом нотаріальному посвідченню, можуть розраховуватися готівкою в розмірі не більше 150000 гривен. Відмічено також, що гранична сума розрахунків готівкою підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня залишається незмінній і складає 10000 гривен.
Крім того, Положенням про ведення касових операцій в національній валюті в Україні (у редакції з 01.09.2013 р.) визначено, що якщо готівкові платежі між підприємствами (підприємцями) і між підприємствами (підприємцями) і фізособами протягом одного дня по одним або декількох платіжних документах перевищують граничну суму, то вони проводяться виключно у безготівковій формі через банки чи небанківські фінансові установи, які у встановленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку.
При цьому кількість підприємств (підприємців) і фізосіб, з якими здійснюються розрахунки, впродовж дня не обмежується.
Розрахунки за товари (роботи, послуги), вартість яких перевищує 150000 гривен, здійснюються фізособами у безготівковому порядку із застосуванням платіжних інструментів які використовуються для ініціації перекладів, а також шляхом внесення готівки для подальшого безготівкового зарахування засобів на поточні рахунки юрособ, фізосіб-підприємців - одержувачів засобів.
У свою чергу, згідно із законодавством розрахунки фізосіб між собою по договорах купівлі-продажу, підметом нотаріальному посвідченню в розмірі понад 150000 гривен, можуть здійснюватися, зокрема, шляхом:
- переказу коштів з поточного рахунку фізособи на поточний рахунок іншої фізособи;
- внесення і переказу коштів на окремий поточний рахунок нотаріуса, який відкривається на балансовому рахунку 2622 "Засоби в розрахунках фізичних осіб";
- відкриття вкладного (депозитного) рахунку на ім'я іншої фізособи на інших умовах їх повернення;
- застосування акредитивної форми розрахунків (покритого і безвідкличного акредитиву).
Крім того, НБУ нагадує, що дотримання обмежень відносно суми готівкових розрахунків з фізособами, встановлених постановою № 210, з 01.09.2013 р. є обов'язковим при проведенні будь-яких розрахунків за участю фізосіб незалежно від дати укладення договору, по якому вони здійснюються.
Таким чином, на думку финрегулятора, внесені зміни спрямовані на зменшення об'ємів готівки в обороті, залучення засобів в економіку держави, активізацію безготівкових розрахунків і детінізацію економіки.
Також НБУ помітив, що відкриття окремих поточних рахунків нотаріусів здійснюється в порядку, передбаченому пунктом 4.6 глав 4 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків в національній і іноземних валютах.
Нагадаємо, що з 1 вересня набуває чинності постанова Правління НБУ № 210, яким вводяться обмеження готівкових розрахунків.
Читайте також:
Змінений перелік документів, необхідних для відкриття банківського рахунку