Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Банкам не створюватимуть перешкод в укладенні договорів переуступання права вимоги?

21 серпня 2013, 09:05
186
0
Автор:
Реклама

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг не заперечує можливість продажу боргів фізичних осіббуло відмічено в ході зустрічі керівництва комісії і Асоціації "Український Кредитно-банківський Союз" у зв'язку з резонансом, який отримав лист Нацкомфинуслуг відносно можливості укладення договорів факторингу тільки по боргах суб'єктів господарювання.
Нагадаємо, йдеться про лист Нацкомфинуслуг № 3772/16-12 до фізособи, в якій роз'яснювався зміст фінансової послуги факторингу. Зокрема, відзначалося, що така послуга полягає у фінансуванні клієнтів, отриманні плати за користування грошовими коштами і придбанні правом грошової вимоги, що поступилося, до боржників, які є суб'єктами господарювання. В той же час, відзначалося, що укладення небанківською фінансовою установою (чинником) правом вимоги, що поступилося, до боржників - фізичних осіб, є порушенням вимог пп. 2 п. 1 розпорядження комісії № 231 від 03.04.2009.

Така позиція Нацкомфинуслуг викликала занепокоєння учасників ринку продажу проблемних боргів, враховуючи невідповідність Закону "Про финуслугах і державне регулювання ринків финуслуг". Згідно ст. ст. 1, 4 Закони факторинг відноситься до фінансових операцій, тобто до операцій з фінансовими активами, здійснюваних в інтересах третіх осіб за власний рахунок або за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок притягнених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.
При цьому, чинне законодавство, зокрема Цивільний кодекс, не містить ніяких обмежень як по суб'єктному складу, так і по праву на визначення ціни вимогою, що поступилася, на певному рівні. Договір поступки права вимоги, як загальна договірна конструкція, є основою для виникнення правовідносин, учасниками яких є будь-які фізичні або юридичні особи.

Зокрема, згідно ст. 1079 ГК, клієнтом в договорі факторингу може бути фізична або юридична особа, що є суб'єктом підприємницької діяльності, а чинником, - банк або інша фінансова установа, яка відповідно до закону має право здійснювати факторингові операції. Інших обмежень відносно суб'єктного складу вказаних договорів ГК не містить.

Представники УКБС також звернули увагу Нацкомфинуслуг, що позиція, викладена у вищезгаданому листі, створює зайві юридичні і податкові риски для учасників ринку купівлі-продажу поганих боргів, оскільки містить фрагментарне тлумачення норм чинного законодавства і конфліктує з позицією іншого регулятора ринку - Нацбанкуякий підтримує позицію банківського співтовариства відносно законності укладення банками договорів переуступання права вимоги, у тому числі з дисконтом на користь яких-небудь третіх осіб.

За інформацією УКБС.

Також читайте: Податківці неправомірний перекваліфіковують договір цессии на договір факторингу.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини