Минсоцполитики в листі № 4566/0/14-13/13 повідомило про особливості практики правозастосування деяких підзаконних нормативних актів, зокрема:
1. Оплата праці працівника у відрядженні
Відповідно до ст. 121 Кодексу законів про працю працівникам, які спрямовуються в службове відрядження, плата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижче за середній заробітку.
До денного заробітку працівника, який повинен порівнюватися з среднедневным заробітком, включаються усі елементи заробітної плати, які працівник отримає згідно з умовами трудового, колективного договору в місяці, в якому його направляють у відрядження, а також оклад, доплати, надбавки, премії, що мають постійний характер (щомісячні, квартальні і тому подібне), тобто нараховані працівникові елементи заробітної плати за відпрацьовані їм дні.
Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, період, коли за працівником зберігається середня заробітна плата відповідно до законодавства, а також одноразові виплати не включаються в денну заробітну плату працівника при порівнянні.
2. Відносно оплати днів тимчасової непрацездатності застрахованої особи, відносно яких відповідно до листка непрацездатності є відмітка про порушення режиму
Відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими похованням" допомога по тимчасовій непрацездатності в результаті захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві і професійним захворюваннямвиплачується Фондом застрахованим особам, починаючи з шостого дня непрацездатності за увесь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЭК інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності в порядку і розмірах, встановлених законодавством.
Оплата перших п'яти днів тимчасовій непрацездатності в результаті захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок засобів працедавця в порядку, встановленому постановою КМУ № 439.
При цьому згідно ч. 2 ст. 36 Закону дні тимчасової непрацездатності застрахованої особи, відносно яких відповідно до листка непрацездатності є відмітка про порушення режимувстановленого для неї лікарем, оплаті за рахунок засобів Фонду соціального страхування по тимчасової втрати працездатності не підлягають. В той же час відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 50 Закону комісія (уповноважений) з соціального страхування повинна встановити наявність підстав для відмови в наданні матеріального забезпечення і соціальних послуг.
3. Про виплату допомоги на оздоровлення медичним і фармацевтичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров'я
Постановою КМУ № 524 "Питання оплати праці працівників установ, закладів і організацій окремих галузей бюджетної сфери" передбачена виплата допомоги на оздоровлення медичним і фармацевтичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров'я у розмірі посадового окладу під час надання основної щорічної відпустки. Ця виплата є обов'язковою.
Отже, право на матеріальну допомогу згідно з постановою № 524 мають осіб з повною вищою і неповною вищою (немедичним) освітою, які обіймають посаду лікаря-фахівця або можуть працювати на посадах лікарів-лаборантів. Лікарі усіх спеціальностей санітарно-епідеміологічної служби мають право на виплату матеріальної допомоги відповідно до постанови № 524.
Відносно виплати матеріальної допомоги на оздоровлення лікарям ветеринарної медицини, то вони мають право на таку допомогу відповідно до п. 4 постанови КМУ № 1298 "Про оплату праці працівників на підставі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів по оплаті праці працівників установ, закладів і організацій окремих галузей бюджетної сфери". Згідно з цим пунктом керівникам бюджетних установ, закладів і організацій надано право в межах фонду оплати праці, затвердженої в кошторисах, надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, в сумі не більше за один посадовий оклад на рік, окрім матеріальної допомоги на поховання.