Кабмін постановою від 01.08.2013 р. № 533 затвердив критерії, по яких оцінюється міра ризику від здійснення господарської діяльності, пов'язаної з продажем (реалізацією) товарів, відносно яких встановлено державне регулювання цін, і визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною інспекцією з контролю за цінами.
Відповідно до положень нормативного акту критеріями, по яких оцінюється міра ризику від здійснення госпдіяльності, пов'язаної з продажем (реалізацією) товарів, відносно яких встановлено державне регулювання цін, є:
1) сукупний об'єм реалізації таких товарів (у грошовому вираженні);
2) приналежність суб'єкта господарювання до суб'єктів природних монополій;
3) монопольне (домінуюче) положення суб'єкта господарювання на ринку;
4) порушення вимог законодавства про ціни і ціноутворення;
5) підвищення більш ніж на 10 % цін на вказані товари впродовж певного періоду часу.
Так, згідно зі встановленими критеріями суб'єкти господарювання належать до однієї з трьох мір ризику - високого, середнього або незначного.
До суб'єктів господарювання з високою мірою ризику належать суб'єкти, які :
1) займають монопольне (домінуюче) положення на ринку;
2) є суб'єктами природних монополій;
3) здійснюють продаж (реалізацію) товарів, відносно яких встановлено державне регулювання цін, на суму від 5 млн. гривен і більше на рік;
4) здійснюють продаж (реалізацію) товарів, відносно яких встановлено державне регулювання цін, ціни на які підвищені більш ніж на 10 % впродовж одного місяця;
5) допустили впродовж останніх трьох років, передуючих плановому, але не менше як за результатами двох останніх заходів держнагляду (контролю), порушення вимог законодавства про ціни і ціноутворення.
До суб'єктів господарювання з середньою мірою ризику належать суб'єкти, які :
1) здійснюють продаж (реалізацію) товарів, відносно яких встановлено державне регулювання цін, на суму від 3 до 5 млн. гривен на рік;
2) здійснюють продаж (реалізацію) товарів, відносно яких встановлено державне регулювання цін, ціни на які підвищені більш ніж на 10 % впродовж трьох місяців.
До суб'єктів господарювання з незначною мірою ризику належать суб'єкти, які здійснюють продаж (реалізацію) товарів, відносно яких встановлено державне регулювання цін, і не відносяться до суб'єктів господарювання з високою або середньою мірою ризику.
Планові заходи держнагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства про ціни і ціноутворення здійснюються з такою періодичністю:
1) з високою мірою ризику - не частіше чим один раз в рік;
2) з середньою мірою ризику - не частіше чим один раз в два роки;
3) з незначною мірою ризику - не частіше чим один раз в п'ять років.
У разі коли впродовж останніх трьох років, але не менше як за результатами двох останніх заходів державного нагляду (контролю), не виявлено фактів порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства про ціни і ціноутворення, наступний плановий захід держнагляду (контролю) відносно такого суб'єкта здійснюється не раніше ніж через період часу, встановлений для відповідної міри ризику, збільшений в 1,5 разу.
Крім того, у разі коли суб'єкт господарювання може бути віднесений одночасно до двох або більше мірам ризику, такий суб'єкт відноситься до вищої міри ризику з тих, до яких він може бути віднесений.
Постановою № 533 також затверджений перелік попередніх постанов КМУ, які втрачають силу з моменту набуття чинності даного документу.