У листі від 06.08.2013 р. № 2952/05-15-13 Укргосреестр роз'яснив, що Законом "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обтяжень" встановлено імперативну норму про обов'язковість проведення держреєстрації права власності держави або територіальної общини на земельну ділянку, яка сформована із земель державної або комунальної власності, за відсутності такої реєстрації в Державному реєстрі прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав), одночасно з державною реєстрацією речового права на таку земельну ділянку, що являється похідним від права власності. При цьому документи для державної реєстрації права власності і іншого речового права подаються виключно у орган державної реєстрації прав або державному кадастровому реєстраторовіу тому числі у разі нотаріального посвідчення договору, по якому виникає речове право на земельну ділянку.
Державна реєстрація права власності держави або територіальної общини на земельну ділянку одночасно з державною реєстрацією речового права на нього робиться на підставі рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки в користування, до якого додаються :
- виписка з Державного земельного кадастру;
- документ, по якому виникає речове право на земельну ділянку, у тому числі договір оренди, користування земельною ділянкою.
У базу даних про реєстрацію заяв і запитів вносяться зведення про суб'єкта права власності на підставі даних, що містяться в рішенні органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки в користування, у тому числі найменування юрособи і його податковий номер, і відомості про суб'єкта іншого речового права - на підставі даних поданої ним заяви.
Також звернена увага, що з метою дотримання вимог законодавства по черговості вступу заяв держреєстратор у базі даних про реєстрацію заяв і запитів проводить спочатку реєстрацію заяви про державну реєстрацію прав і їх обтяжили, яким являється відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, а потім - заяви про державну реєстрацію прав і їх обтяжили (по іншого речового права). Державним реєстратором вказані заяви розглядаються одночасно і за результатами їх розгляду приймаються рішення про державну реєстрацію прав по кожній із заяв.
При цьому відповідно до законодавства у сфері державної реєстрації прав державна реєстрація права власності держави або територіальної общини на земельну ділянку проводиться без видачі посвідчення про право власності на нерухоме майно.
Так, після ухвалення рішення про держреєстрацію права власності органу державної влади або органу місцевого самоврядування на земельну ділянку і рішення про держреєстрацію іншого похідного речового права правоприобретателя на таку земельну ділянку державний реєстратор формує виписки з Державного реєстру прав :
- витягання, яке надається власникові нерухомого майна, органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування;
- витягання, яке надається в процедурі державної реєстрації прав, правоприобретателю. При цьому зважаючи на відсутність безпосереднього звернення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за проведенням державної реєстрації прав, документи, сформовані за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію права власності, спрямовуються таким органам відповідно до вимог законодавства.