У рамках реалізації проекту Незалежної асоціації банків України "Протидія кіберзлочинності у банківській сфері" - НАБУ, банки-члени НАБУ і УБК МВД підготували Регламент (порядок) взаємодії банків, клієнтів-юрособ і фізосіб-підприємців і силових структур у разі виявлення факту несанкціонованого переказу коштів. Регламент містить 2 розділи - порядок дій співробітників банку у разі несанкціонованого переказу коштів і відповідний порядок дій потерпілого клієнта.
Для банкірів розписаний алгоритм екстрених дій працівників банку-платника і порядок звернення служб банку платника до інших банків і правоохоронних органів, а також їх подальша взаємодія.Так, при зверненні клієнта у банк з повідомленням про виявлення несанкціонованого перекладу / спроби несанкціонованого перекладу, або у разі виявлення співробітниками банку підозри отримання несанкціонованого перекладу / спроби несанкціонованого перекладу в систему Банк-клієнт, банк платника проводить наступні дії:
1) у разі звернення клієнта у відділення банку - проводиться ідентифікація клієнта, після чого обслуговуючий менеджер вживає термінові заходи по блокуванню облікового запису в системі "Клієнт-банк" і / або ключів електронно-цифрового підпису клієнта, а також на вимогу клієнта самого рахунку. Клієнтові повідомляється про необхідність представлення письмового звернення у банк з повідомленням про несанкціонований переклад і клопотанням повернути несанкціоновано списані засоби. Також доцільно відразу отримати від клієнта заява про надання згоди на розкриття банківської таємниці співробітникам МВС у зв'язку з фактом можливого шахрайства в межах, необхідних для з'ясування усіх обставин цієї події.
2) інформація про звернення клієнта передається в підрозділ бек-офиса банку, банківської безпеки, фінансового моніторингу і \ або інших задіяних підрозділів відповідно до організаційної структури банку.
3) у разі перебування несанкціонованих платежів в процесі обробки інформаційною системою банку - їх обробка припиняється.
4) при необхідності проводяться технічні заходи, спрямовані на запобігання прихованню слідів, знищення інформації або зміну інформації.
5) співробітники служби безпеки банку, IT- підрозділу і бек-офиса в процесі внутрішнього розслідування проводять ряд перевірок з метою формування необхідної доказової бази по факту несанкціоновано списаних засобів, результати яких документально фіксуються :
У розділі, присвяченому діям клієнта, описаний порядок екстрених дій у разі несанкціонованого списання засобів : необхідність термінового звернення у банк і блокування системи дистанційного банківського обслуговування, максимального збереження доказів для подальшого розслідування правоохоронними органами. Описаний порядок звернення клієнта в правоохоронні органи, роз'яснено, що саме має бути в заяві, правила його оформлення, реєстрації і так далі
Також описаний процес повернення грошових коштів по зверненню клієнта до суду з позовною заявою до неналежного одержувача грошових коштів про стягнення грошових коштів, а також з клопотанням про прийняття судом заходів по забезпеченню позову у вигляді арешту засобів на рахунки неналежного одержувача в сумі безпідставно отриманих грошових коштів. У разі своєчасного виявлення фактів несанкціонованого списання засобів з банківських рахунків можливо не допустити обналичивания або їх подальшого перекладу, офіційно направивши повідомлення про факт шахрайських операцій керівникам банківу яких відкриті рахунки, на які перераховані викрадені засоби, а також в Державну службу фінансового моніторингу України.
З текстом Регламенту можна ознайомитися по посиланню.