Листом від 07.08.2013 р. № 01-06/1149/2013 Вищий господарський суд доповнив інформаційний лист від 28.03.2013 р. № 01-06/606/2013 "О Законі "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкротом".
Зокрема, роз'яснено, що заява про збудження провадження у справі про банкрутство подається боржником тільки за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат (частина 4 ст. 11 Закону). У визначенні таких витрат слід враховувати необхідність виплати винагороди арбітражному керівникові в мінімальному розмірі не менше чим за дванадцять місяців його роботи, відшкодування витрат на публікацію оголошень в справі і судового збору, сплаченого кредиторами. У разі відсутності майна, достатнього для покриття судових витрат, суд повинен повернути заяву боржника про збудження провадження у справі про банкрутство у зв'язку з тим, що заява не відповідає вимогам, вказаним в Законі.
Також вказано, що боржник може задовольнити (частково або повністю) вимоги кредиторів до підготовчого засідання суду, оскільки мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться тільки за результатами підготовчого засідання господарського суду. Якщо до підготовчого засідання вимоги кредитора (кредиторів) задоволені боржником частково і загальна сума безперечних грошових вимог є меншою встановленого Законом розміру (частина 3 ст. 10 Закону), суд відмовляє у збудженні провадження у справі про банкрутство.
Пункт 19 листів доповнений нормою, що встановлює, що грошові вимоги засновників (учасників) боржника - юрособи, що виникли з такої участі, не підлягають визнанню і включенню в реєстр вимог кредиторів. Вимоги по поверненню внесків членів трудового колективу в статутний капітал підприємства задовольняються в ліквідаційній процедурі у п'яту чергу.
Суд роз'яснив, що якщо усі забезпечені кредитори заперечують проти узгодження плану санації, інші кредитори на зборах кредиторів можуть прийняти одно з рішень, передбачених частиною 3 ст. 30 Закону.
Також вказано, що задоволення боржником в повному об'ємі вимог кредиторів за рахунок суми, вирученої в результаті заміщення активів і їх продажу, є основою для припинення провадження у справі про банкрутство боржника за заявою керівника санацією у зв'язку із затвердженням звіту керівника санацією.
У новій редакції викладений пункт 28 листів. Зокрема, встановлено, що з урахуванням обставин конкретної справи і з метою забезпечення ефективної роботи ліквідатора банкрота ліквідаційна процедура може бути введена на термін, менший чим 12 місяців. Господарський суд може встановити періодичність (не рідше за один раз в місяць) представлення ліквідатором суду звіту про свою діяльністьвідомостей про фінансове положення і майно боржника, а також про заплановані заходи з продажу майна боржника.
Встановлено, що після обнародування повідомлення про визнання боржника банкротом заяви з грошовими вимогами, що виникли при проведенні процедур банкрутства, спрямовуються кредиторами безпосередньо до господарського суду. Згідно Закону "Про судовий збір" такі заяви оплачуються судовим збором. Розгляд грошових вимог кредиторів в ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закони. За результатами розгляду грошових вимог кредиторів господарським судом затверджується реєстр вимог кредиторів і формуються показні органи кредиторів.
Також роз'яснено, що у разі припинення провадження у справі про банкрутство на підставі пункту 11 частин 1 ст. 83 Закони сплата грошової винагороди і відшкодування витрат арбітражного керівника покладається на кредитора, за заявою якого збуджено провадження у справі.