Міністерство прибутків і зборів України в другій половині липня ініціювало, мабуть, наймасштабнішу податкову реформу з моменту набуття чинності Податкового кодексу Україниоприлюднивши законопроект, яким передбачається введення в Україні податку з обороту, ставка якого складе 2% для імпортерів і бізнесу усередині країни, а також 1% для експортерів. В той же час, законопроектом передбачено зниження ставки ПДВ з діючою 20% до 9%.
На нашу думку, пропонований міністерством підхід не відповідає існуючій світовій практиці. За своєю суттю податок з обороту, як і ПДВ, є непрямим податком на споживання. При цьому за винятком одиничних випадків, в усіх країнах стягується тільки один з цих податків.
Крім того, пропонований Миндоходов метод нарахування податку з обороту відрізняється від принципів його нарахування в існуючій світовій практиці. Коротко пояснимо, що цей податок не стягується по "каскадному" методу, запропонованому міністерством, тобто по ланцюжку з кожного продажу, а тільки відносно продажів кінцевому споживачеві.
Аліса Дуброва |
В цілому, пропонований Миндоходов підхід не є революційним, оскільки спроби по його впровадженню вже мали місце у світовій практиці і історії оподаткування, проте, такі спроби були визнані неефективними.
У світлі викладеного вище, за винятком прогнозованого Міністерством прибутків і зборів України очікуваного збільшення надходжень до державного бюджету, запропонований підхід практично не приведе до яких-небудь позитивних змін для бізнесу і економіки в Україні. Серед основних найбільш суттєвих негативних наслідків, якими характеризується введення запропонованого підходу, можна назвати збільшення загального податкового навантаження в першу чергу для імпортерів, аграрного бізнесу, сфери торгівлі, збільшення власне фінансових витрат і витрат бізнесу на податковий розрахунок і сплату, збільшення ризиків помилок і штрафів, особливо в перші роки використання цього підходу.
Аліса Дубровакерівний Партнер "БДО Лигал Україна"