Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Комітет ВР розповів про застосування ст. 8 Закону про протидію корупції

13 серпня 2013, 16:35
258
0
Автор:
Реклама

Комітет ВР України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією в листі від 13.06.2013 р. № 04-12/12-1341 роз'яснив відносно застосування положень ст. 8 Закону "Про принципи попередження і протидії корупції", яка регулює обмеження стосовно отримання подарунків (пожертвувань).

Так, Комітет відмічає, що ч. 1 ст. 8 Закону встановлений абсолютна заборона на отримання подарунків від певних суб'єктів - юридичних або фізичних осіб за рішення, дії або бездіяльність в інтересах дарувальника, які приймаються, здійснюються як безпосередньо такою особою, так і при його сприянні іншими посадовцями і органами. Також встановлена абсолютна заборона на отримання подарунка, якщо обличчя, що дарує (що здійснює) подарунок, знаходиться в підпорядкуванні такої особи.

При цьому ч. 2 ст. 8 Закону встановлений ряд умоввідповідно до яких вказані особи мають право приймати подарунки і, зокрема, лише ті, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність (окрім випадків, передбачених частиною першої цієї статті), і якщо вартість таких подарунків не перевищує 50 % мінімальної заробітної плати, встановленої на день прийняття подарунка, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих з одного джерела протягом року, - однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року.

Тобто в ч. 2 ст. 8 Закону встановлено два критерії обмеження на прийняття подарунків. Першим є те, що подарунок повинен відповідати загальнопевним уявленням про гостинність, а другим - його вартість, яка не повинна перевищувати вказаних меж. Ці два критерії відносно подарунків застосовуються одночасно, тобто особа не повинна приймати подарунок, що суперечить загальноприйнятим уявленням про гостинність, навіть якщо його вартість і не перевищує 50 % мінімальної заробітної плати, встановленої на день його прийняття.

Виходячи зі встановленої Законом абсолютної заборони на прийняття подарунків за рішення, дії або бездіяльність в інтересах дарувальника, обличчя у разі прийняття подарунка навіть незначній вартості повинно переконатися в тому, що він насправді є проявом гостинності, а не підкупом. При щонайменшій підозрі підкупу особа повинна відмовитися від подарунка.

На думку Комітету, у будь-якому випадку також необхідно відмовитися від прийняття подарунка, якщо це може поставити під сумнів доброчесність службовця або органу, в якому він працює, неупередженість і безсторонність прийнятих ним рішень. Це прямо витікає як з вимог ст. 5 Закону "Про державну службу", якими передбачено, що державний службовець повинен не допускати дій і вчинків, здатних зашкодити інтересам державної служби або негативно вплинути на репутацію державного службовця, так і з аналогічних положень, що містяться в ст. 8 Закону "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Крім того, Комітет відмічає, що т. н. "цінні подарунки" (предмети особистого користування або предмети побутового призначення), придбані за рахунок засобів держбюджету, які відповідно до законодавства вручаються певним особам в порядку заохочення, не відповідають ні поняттю "Загальновизнані уявлення про гостинність", ні поняттю "Загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси", а тому положення таких актів законодавства (статутів і положень про дисципліну, окремих законів) в цій частині мають бути приведені у відповідність ст. 8 Законуу т. ч. і відносно граничній вартості цінного подарунка, придбаного за рахунок засобів держбюджету для нагородження заохочуваних працівників.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини