Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Роз'яснення постанови № 231: нотаріуси, спадок і проведення оцінки

31 липня 2013, 15:34
20106
4
Автор:
Реклама

Мінюст опублікував результати вчорашнього обговорення з участю представниками Фонду держмайна, Мінюсту, Госземагентства, Нотаріальної палати України практичної реалізації окремих положень постанови Кабінету Міністрів від 4 березня 2013 р. № 231 "Деякі питання проведення оцінки для цілей оподаткування і нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, що стягуються відповідно до законодавства".

1. Застосування норм законодавчих актів при даруванні і спадкоємстві земельних ділянок.

Нотаріуси при видачі посвідчень про право на спадок на земельні ділянки, а також при посвідченні договорів дарування земельних ділянок повинні керуватися положеннями таких нормативних актів як Закон про оцінку земель, ГК, постанова Кабміну від 4 березня 2013 р. № 231 та ін., з урахуванням необхідності проведення відповідної оцінки земельних ділянок для цілей передбачених законодавством. Так, при даруванні і спадкоємстві земельної ділянки застосовуються норми законодавчих актів за нормативно-грошовою оцінкою земельних ділянок (Земельний кодекс, Закон "Про оцінку земель"), а під час переходу права власності на земельні ділянки разом з правом власності на житловий будинок, будівлю або споруду застосовується норми законодавства за оцінкою рухомого і нерухомого майна для цілей оподаткування і нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, що стягуються відповідно до законодавства (Податковий кодекс, Закони України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації по реалізації положень Державної програми приватизації на 2012-2014 роки", "Про Фонд держмайна України", постанова Кабміну від 4 березня 2013 № 231).

Нагадаємо, згідно ст. 20 Закону про оцінку земель встановлено, що по результатах, зокрема, нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок - звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витягання з технічної документації за нормативною грошовою оцінкою земель.

2. Про використання звітів про оцінку складених до 31 липня 2013 р. при оформленні спадкових справ.

Конституційний Суд України у своєму рішенні у справі по конституційному зверненню Нацбанку відносно офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституцій від 9 лютого 1999 № 1-рп/99 відмітив, що згідно загальновизнаного принципу права закони і інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або відміняють відповідальність особи. Згідно ст. 58 Конституцій дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що воно починається з моменту набуття чинності цього акту і припиняється з втратою ним сили, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно до абз. другим пп. 3 п. 2 постанови Кабміну від 4 березня 2013 № 231 до 31 липня 2013 р. можуть використовуватися звіти про оцінку, проведену суб'єктами оцінної діяльності по спеціалізаціях 1.1 - 1.7 у рамках напряму 1 і спеціалізаціям 2.1 і 2.2 у рамках напряму 2, тобто без урахування положень Порядку, затвердженого цією постановою.

Враховуючи вказане, а також положення ст. 1218 ГК, якій передбачено, що до складу спадку входять усі права і обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадку, вважається, що при видачі посвідчення про право на спадок якщо спадкова справа відкрита до 31 липня 2013 р., можуть використовуватися звіти про оцінку, складені, подані нотаріусові і залучені до матеріалів спадкової справи до 31 липня 2013 р.

3. Відносно перевірки нотаріусом наявності звіту про оцінку, складеного суб'єктом оцінної діяльності відповідно до постанови Кабміну від 4 березня 2013 № 231.

Згідно пп. 1.20 п. 1 глави 2 розділи II Порядку здійснення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Мінюсту від 22 лютого 2012 № 296/5, здійснення нотаріальної дії за участю фізособи, предметом якої є об'єкт нерухомого і рухомого майна, здійснюється нотаріусом за наявності оцінної вартості такого майна, проведеної в порядку, визначеному постановою Кабміну № 231. Відповідно нотаріуси повинні перевіряти наявність звіту про оцінку, складеного відповідно до постанови Кабміну № 231.

Фонд держмайна веде Державний реєстр оцінювачів і суб'єктів оцінної діяльності, у тому числі по спеціалізаціях 1.8, 2.3 і напряму 3, з вказівкою у відповідному розділі інформації про оцінювачів (суб'єктах оцінної діяльності), що мають діюче кваліфікаційне свідоцтво оцінювача або сертифікат суб'єкта оцінної діяльності по спеціалізації 1.8 і / або 2.3 і напряму 3.

Враховуючи приведене, нотаріуси перевіряють наявність звіту про оцінку, складеного суб'єктом оцінної діяльності, який відповідає вимогамвстановленим правилами організації системи зовнішнього контролю якості, затвердженим ФДМУ, іншим вимогам законодавства і інформація про яке включена в Держреєстр оцінювачів і суб'єктів оцінної діяльності по спеціалізації 1.8 або по спеціалізації 2.3, або по напряму 3. Така перевірка наявності звіту включає і перевірку нотаріусом реєстрації звіту про оцінку в Єдиній базі звітів про оцінку для цілей оподаткування і нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, що стягуються відповідно до законодавства відповідно до Порядку ведення єдиної бази звітів про оцінку для цілей оподаткування і нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, що стягуються відповідно до законодавства, затвердженого наказом ФДМУ від 10 червня 2013 № 795.

При цьому звертається увага на те, що звіт про оцінку є дійсним за умови включення інформації із звіту про оцінку в Єдину базу і привласнення такому звіту реєстраційного номера (п. 4.2 Порядку ведення єдиної бази звітів про оцінку для цілей оподаткування і нарахування і сплати інших обов'язковим платежів, що стягуються відповідно до законодавства).

4. Про визначення вартості предмета запоруки (іпотеки) відповідно до Законів "Про запоруку", "Про іпотеку".

Згідно ч 3 ст. 12 Закону "Про запоруку" при укладенні договору запоруки з відома сторін або на вимогу однієї із сторін може бути проведена оцінка предмета запоруки відповідно до законодавства, а згідно ч. 6 ст. 5 Закону "Про іпотеку" вартість предмета іпотеки визначається за угодою між іпотекодавцем і іпотекодержателем або шляхом проведення оцінки предмета іпотеки відповідним суб'єктом оцінної діяльності у випадках, встановлених законом або договором.

Враховуючи такі норми, на думку Фонду держмайна, вартість предмета запоруки (іпотеки), яка передається фізособою в заставу (іпотеку), визначає±я за угодою між заставником (іпотекодавцем) і заставодержателем (іпотекодержателем) або, якщо це передбачено договором між ними або законом - шляхом визначення ринкової вартості предмета іпотеки суб'єктом оцінної діяльності.

Оцінка предмета запоруки (іпотеки), відчужуваного юрособою (банком, іншим заставодержателем (іпотекодержателем)) не проводиться суб'єктами оцінної діяльності по спеціалізації 1.8 і / або 2.3 або напряму 3. В той же час, якщо предмет запоруки (іпотеки) відчужується фізособою оцінка проводиться суб'єктами оцінної діяльності по спеціалізації 1.8 і / або 2.3 або напряму 3.

За інформацією Мінюсту.

Також читайте:

Затверджений новий порядок проведення оцінки для цілей оподаткування

Постанова № 231. Що буде з ринком оцінки?

Депутати замислилися про ліквідацію монополії на ринку оцінки

Оцінювачам пообіцяли роз'яснити постанову № 231

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини