Постановою від 06.06.2013 р. № 212 Нацбанк привів свої нормативно-правові акти у відповідність з вимогами Закону від 21.04.2011 р. № 3262 - VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів відносно впровадження принципу державної реєстрації юридичних осіб на підставі модельного статуту", Закону від 24.05.2012 р. № 4839 - VI "Про внесення змін до деяких законів України відносно узяття на облік юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців".
Зокрема, зміни внесені в Інструкцію про порядок відкриття, використання і закриття рахунків в національній і іноземних валютах. Встановлено, що банк зобов'язаний направити повідомлення у відповідний орган ДПС про відкриття або закриття поточного / вкладного (депозитного) рахунку також таких клієнтів : юрособи-резидента; нерезидента-інвестора, що є стороною угоди про розділ продукції відповідно до Законом "Про угоди про розділ продукції".
Встановлено, що банк відкриває поточний рахунок юрособіяке не має рахунку в цьому банку, на підставі таких документів:
- заяви про відкриття поточного рахунку (додаток 1). Заяву підписує керівник юрособи або інша уповноважена особа;
- копії належним чином зареєстрованого засновницького документу (статуту / засновницького договору / засновницького акту / положення). Юрособи публічного права, які діють на підставі законів, засновницький документ не подають. Юрособа, яка створена і / або діє на підставі модельного статуту, затвердженого Кабміном, подає копію рішення про його створення або про здійснення діяльності на підставі модельного статуту, підписаного усіма засновниками;
- копії виписки з Єдиного державного реєстру юрособ і фізосіб - підприємців, що містить відомості про юрособу;
- картки із зразками підписів і відбитку друку (додаток 2).
Банк відкриває поточний рахунок відособленому підрозділущо не має рахунків в цьому банку, на підставі таких документів:
- заяви про відкриття поточного рахунку (додаток 1). Заяву підписує керівник відособленого підрозділу або інша уповноважена особа;
- клопотання юрособи або відповідного органу приватизації (відносно структурних підрозділів, які виділяються в процесі приватизації) до банку, в якому відкривається поточний рахунок відособленого підрозділу, про відкриття рахунку з вказівкою номера поточного рахунку юрособи і найменування банку, в якому він відкритий, а також інформації про те, чи являється відособлений підрозділ платником єдиного внеску. У разі одночасного відкриття у банку поточних рахунків через декілька відособлених підрозділів однієї юрособи подається одно клопотання юрособи з вищезгаданою інформацією і переліком відособлених підрозділів, через які відкриваються рахунки, і копії цього клопотання в кількості, необхідній для формування справ по юридичному оформленню рахунків по кожному відособленому підрозділу;
- копії належним чином оформленого положення про відособлений підрозділ;
- копії виписки з Єдиного державного реєстру юрособ і фізосіб - підприємців, що містить відомості про відособлений підрозділ юрособи;
- картки із зразками підписів і відбитку друку (додаток 2).
Банк відкриває поточний рахунок для здійснення підприємницької діяльності фізособі - підприємцевіяке не має рахунків в цьому банку, на підставі таких документів:
- заяви про відкриття поточного рахунку (додаток 3), підписаного фізособою - підприємцем або його представником;
- копії виписки з Єдиного державного реєстру юрособ і фізосіб - підприємців, що містить відомості про фізособу - підприємця;
- картки із зразками підписів (додаток 4).
Інструкція доповнена нормою, що встановлює, що нотаріус з метою здійснення нотаріальних дій з прийняття в депозит грошової суми відкриває окремий поточний рахунок в порядку, передбаченому пунктом 4.5 глав 4. Рахунок використовується виключно для проведення операцій, пов'язаних з :
- виконанням зобов'язань клієнта нотаріуса-боржника перед кредитором;
- проведенням розрахунків по договорах купівлі-продажу між клієнтами нотаріуса - фізособами, у тому числі на суму, що перевищує встановлену Нацбанком граничну межу для готівкових розрахунків між фізособами.
Засоби, що знаходяться на вказаному рахунку, належать клієнтам нотаріусів в межах переданої кожним клієнтом суми. Нотаріус здійснює управління грошовими коштами, що знаходяться на вказаному рахунку, в порядку, визначеному законодавством, і не має права використовувати ці засоби для інших цілей, окрім як для виконання доручення клієнта, яким вони передані.
Також доповнена глава 6 Інструкцій, що встановлює порядок відкриття поточних рахунків фізособам. Встановлено, що якщо фізособа не має в цьому банку рахунків, то відкриття поточного рахунку здійснюється в такому порядку:
- фізособа, яка займається підприємницькою діяльністюзобов'язано також надати у банк копію виписки з Єдиного державного реєстру юрособ і фізосіб - підприємців, що містить відомості про фізособу, яка займається підприємницькою діяльністю;
- фізособа, яка займається незалежною професійною діяльністюзобов'язано також надати у банк копію документу, що підтверджує узяття на облік такої особи відповідним органом ДПС.
Постановою затверджена нова редакція додатків :
- додаток 2 "Картка із зразками підписів і відбитку друку";
- додаток 4 "Картка із зразками підписів".
Також встановлено, що якщо державна реєстрація юрособи і фізособи - підприємця проведена до 17 грудня 2012 року, то для відкриття поточних, вкладних (депозитних) рахунків юрособам, відособленим підрозділам юрособ або фізособам, - підприємцям може використовуватися довідка про узяття на облік платника, видана до 17 грудня 2012 року органом статистики, ДПС і Пенсійним фондом.