Ігор Голованькерівний партнер адвокатської фірми "Головань і партнери", звернувся у Вищу кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури України відносно трактування ст. 24 Закони про адвокатуруякою передбачено право адвоката звернутися з адвокатським запитом до органу держвлади, органу місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності і підлеглості, громадським об'єднанням відносно надання інформації, копій документів, необхідних адвокатові для надання правової допомоги клієнтові.
У зв'язку з цим пана Голованя турбує позиція голови Дисциплінарної палати КДКА Закарпатській області, виражена в довідці від 29.03.2013 р., копія якої з'явилася в Інтернеті. Так, вказано, що адвокат має право звернутися з адвокатським запитом тільки у разі наявності конкретної справи в суді.
На думку И. Голованя, така позиція істотно обмежує право адвокатів на адвокатський запит. У зв'язку з цим адвокат попросив роз'яснити правову позицію відносно поводження з адвокатським запитом про надання інформації, копій документів, необхідних для надання правової допомоги клієнтові у разі відсутності конкретної судової справи.
Відповідна відповідь була надана Лідією Изовитовойголовою Національної Асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України. Для цього аналізу піддалися положення Закону про адвокатуру, а також рішення Конституційного Суду України від 30.09.2009 р. № 23-рп/2009 "У справі по конституційному звернення Голованя И. В. відносно офіційного тлумачення ст. 59 Конституцій (справа про право на правову допомогу) ". Зокрема, в рішенні вказано, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, об'ємом і формами і може включати консультації, роз'яснення, складання позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, а також здійснення представництва, зокрема в судах і інших держорганах, захист від звинувачення, ін.
Таким чином, прийшли до висновку: адвокатська діяльність не обмежується такими видами правової допомоги як представництво інтересів клієнта цивільному, господарському, адміністративному і конституційному судочинстві, або захистом особи в карному виробництві, і тому наявність конкретної судової справи не є обов'язковою умовою для реалізації права на поводження з адвокатським запитом. В той же час відзначається, що адвокат не має права на поводження з адвокатським запитом відносно отримання відомостей відносно особи, з якою у клієнта відсутні правовідносини. Крім того, адвокат зобов'язаний діяти у рамках повноважень, наданих йому клієнтом, в т.ч. з урахуванням обмежень, передбачених ч. 4 ст. 26 Закону про адвокатуру.
Нагадаємо, зареєстрований законопроектзгідно з яким хочуть зобов'язати відповідних суб'єктів, яким спрямований адвокатський запит, надавати адвокатові не пізніше 5 робочих днів з дня отримання запиту відповідну інформацію, копії документів, окрім таємної або службової інформації і копій документів, в яких міститься таємна або службова інформація.