У листі від 15.07.2013 р. Мінюст роз'яснив порядок і особливості надання адміністративної послуги з видачі (повторній видачі) посвідчення про право на заняття нотаріальною діяльністю.
Згідно Закону "Про нотаріат" і Порядку видачі посвідчення про право на здійснення нотаріальної діяльності посвідчення про право на заняття нотаріальною діяльністю видається Мінюстом на підставі рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, яке зберігається в справах Департаменту нотаріату, банкрутства і функціонування центрального засвідчуючого органу.
Посвідчення про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути видане особі, що відповідає вимогам ст. 3 Закони "Про нотаріат" (громадянин України, який має вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи у сфері права не менше 6 років, з них помічником нотаріуса або консультантом державної нотаріальної контори - не менше 3 років, що склав кваліфікаційний іспит), а також (як це передбачалося Законом "Про нотаріат" в редакції, що діяла до 01.01.2013 р.) особам, що успішно стажується впродовж одного року в державній нотаріальній конторі або у приватного нотаріуса і що склало кваліфікаційний іспит.
Відповідно до постанови Кабміну від 22.02.1994 р. № 102за видачу посвідчення про право на заняття нотаріальною діяльністю встановлена плата у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян, що на сьогодні складає 170 грн.а за видачу повторного посвідчення - у розмірі 50 % від цієї суми.
Для отримання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю особа повинна подати в Мінюст заява про видачу посвідчення. У випадку якщо заява вирушає поштою, підпис на нім має бути нотаріально завірений. У разі подачі заяви особисто уповноважений посадовець Мінюсту встановлює особу заявника по паспорту громадянина України, про що проставляє відмітку на заяві.
До заяви додаються такі документи:
- документ про внесення плати за видачу посвідчення (квитанція, видана банком, або платіжне доручення з відміткою банку);
- фотокопія диплома про вищу юридичну освіту;
- фотокопія трудової книжки;
- фотокопія паспорта.
При подачі документів особисто вірність їх фотокопій упевняється уповноваженим обличчям Мінюсту. У разі напряму документів поштою вірність фотокопій упевняється нотаріально. Документи про видачу посвідчення розглядаються Мінюстом впродовж 15 днів з дня їх вступу.
Посвідчення видається згідно з поданою заявою особисто заявникові, його представникові за дорученням або спрямовується заявникові рекомендованим листом впродовж трьох робочих днів з дня реєстрації наказу про видачу посвідчення.
Повторне свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю видається Мінюстом у разі втрати або ушкодження свідоцтва, а також у разі потреби внесення в нього поправок. Основою для видачі повторного посвідчення є запис в журналі реєстрації виданих посвідчень про право на заняття нотаріальною діяльністю.
До заяви про видачу повторного посвідчення додаються такі документи:
- документ про внесення плати за видачу повторного посвідчення (квитанція, видана банком, або платіжне доручення з відміткою банку);
- фотокопія паспорта;
- повідомлення в ЗМІ про втрату або оригінал свідоцтва, яке пошкоджене або в яке необхідно внести поправки.
Також в листі вказано, що у виконання вимог ст. 8 Закону "Про адміністративні послуги" Мінюстом 01.04.2013 року був виданий наказ № 596/5 "Про затвердження інформаційних і технологічних карт адміністративних послуг з видачі Мінюстом свідоцтва (повторного свідоцтва) про право на заняття нотаріальною діяльністю, а також свідчення про право на здійснення діяльності арбітражного керівника (розпорядника майна, що управляє санацією, ліквідатора) ".