Комітет з питань науки і освіти рекомендує парламенту прийняти за основу проект № 2678 про внесення змін до Закону "Про освіту" відносно відміни примусового відробітку випускниками внз. Проектом передбачається приведення чинного законодавства у відповідність з вимогами Конституції України. Зокрема, в ст. 53 Основні Закони вказано, що держава забезпечує доступність і безкоштовність вищої освіти в державних і комунальних учбових закладах, а згідно ст. 43 Конституції кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яка він вільно вибирає або на який вільно погоджується.
Як відмітив автор законопроекту, народний депутат В. Балога, останніми роками діє незаконна практика здирства керівниками вищих учбових закладів від випускників внз довідок про працевлаштування (навіть перед захистом дипломних робіт). Основним методом тиску на випускників вищих учбових закладів є затримка з видачею їм дипломів.
При обговоренні зверталася увага на те, що використання примусової праці забороняється. Більше того, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 4 березня 2004 у справі про доступність і безкоштовність освіти визначено, що безкоштовність вищої освіти в державних і комунальних учбових закладах необхідно розуміти як можливість здобуття освіти в цих установах без оплати, тобто без внесення плати у будь-якій формі за освітні послуги. Обов'язковість відробітку або відшкодування вартості навчання випускником вищого учбового закладу є порушенням конституційного права громадян на працю.
За інформацією ВР.