Наказом від 02.07.2013 р. № 1304/5 Мінюст затвердив нову Інструкцію по організації перегляду кореспонденції (листування) осіб, які містяться в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах.
Встановлено, що згідно з вимогами ст. 113 Карно-старанного кодексу засудженим дозволяється отримувати і відправляти листи і телеграми за свій рахунок без обмеження їх кількості. Листування між засудженими, такими, що знаходяться в місцях позбавлення волі і родичами, що не являються, допускається тільки з дозволу адміністрації установи виконання покарань на підставі письмової заяви засудженої.
Згідно з вимогами ст. 7 Закону "Про попереднє укладення" і ст. 113 Карно-старанного кодексу підлягають перегляду скарги, заяви, клопотання і листи (кореспонденція) осіб, узятих під варту і засуджених, таких, що відбувають покарання у виправних колоніях мінімального рівня безпеки із загальними умовами утримання, середнього і максимального рівня безпеки.
Не підлягає перегляду кореспонденція, яку засуджені або особи, узяті під варту, адресують :
- Уповноваженому Верховної Ради з прав людини;
- Європейському суду з прав людини;
- іншим відповідним органам міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна;
- уповноваженим особам таких міжнародних організацій;
- прокуророві або захисникові в карному виробництвіщо здійснює свої повноваження відповідно до Карним процесуальним кодексом. Така кореспонденція спрямовується за адресою протягом доби з часу її подачі. Кореспонденція, яку засуджені і особи, узяті під варту, отримують від вказаних органів і осіб, також не підлягає перегляду.
Кореспонденція засуджених, що відбувають покарання в установах виконання покарань, переглядається фахівцем (по контролю за виконанням режимних вимог). У слідчих ізоляторах перегляд письмової кореспонденції осіб, узятих під варту, і засуджених покладається на інспектора по обліку або на інше обличчя, призначене для цього наказом начальника слідчого ізолятора.