Нормы у дії, або Документи, що набули чинності
Новий порядок реєстрації прав на землю держ- і комунальній власності. 16 червня 2013 р. вступив в силу Закон № 233 - VIIяким внесені зміни до деяких законів України відносно удосконалення порядку державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної і комунальної власності у зв'язку з їх розмежуванням.
Змінами передбачено, що рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок у власність або користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфиций), сервітут) приймається без здійснення державної реєстрації права держави або територіального суспільства на такі земельні ділянки, крім випадків, коли право власності на земельні ділянки держ- чи комунальній власності вже зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Важливо! Визначені пункти пропуску, через які здійснюється переміщення підакцизних товарів
Термін дії процедури погашення заборгованості підприємствами ПЕК. 16 червня 2013 р. вступив в силу Закон № 238 - VIIщо вносить зміни в Закон "Про заходи, спрямовані на забезпечення стійкого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", відповідно до яких процедура погашення заборгованості підприємствами ПЕК діятиме до 1 січня 2014 року.
Також зміни внесені в Розділ X "Завершальні і перехідні положення" Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкротом", якими передбачається, що положення цього Закону відносно здійснення у справах про банкрутство підприємств ПЕК, що беруть участь в процедурі погашення заборгованості на умовах, встановлених Законом "Про заходи, спрямовані на забезпечення стійкого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", застосовуються з урахуванням особливостей, визначених вказаним Законом, до 1 січня 2014 року.
Зверніть увагу! У Україні почнуть діяти Єврокоди
Нові особливості змін статутного капіталу АТ. 18 червня 2013 р. набули чинності наступні рішення НКЦБФР :
1. "Про затвердження Порядку збільшення (зменшення) статутного капіталу публічного або приватного акціонерного товариства" № 822яким затверджений Порядок збільшення (зменшення) статутного капіталу публічного або приватного акціонерного товариства. Дія документу поширюється на публічні і приватні АТ (окрім інститутів загального інвестування), що здійснюють збільшення або зменшення статутного капіталу, і не поширюється на випадки збільшення статутного капіталу АТ, здійснюваного у зв'язку з перекладом зобов'язань суспільства в акції, зміни розміру статутного капіталу АТ під час приєднання або виділення.
2. "Про затвердження Змін до Порядку реєстрації випуску акцій при зміні розміру статутного капіталу акціонерного товариства" № 823яким внесені зміни в Порядок реєстрації випуску акцій при зміні розміру статутного капіталу АТ. Зокрема, внесено ряд змін в переліки документів, необхідних для реєстрації випуску акцій при зміні розміру статутного капіталу АТ і що надаються для реєстрації звіту про результати розміщення акцій, а також у разі проспекту емісії акцій.
Складання админпротоколов відносно автоперевізників. 21 червня набула чинності Інструкція по оформленню матеріалів про админправонарушениях Держінспекцією по безпеці на наземному транспорті. Документом встановлений порядок оформлення матеріалів і розгляду справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про автомобільний транспорт, уповноваженими особами Державної інспекції України по безпеці на наземному транспорті і її територіальних органів. Згідно Інструкції уповноважені особи складають протоколи про админправонарушениях у випадках порушення законодавства по безпеці на наземному транспорті, передбачених ч. ч. 1, 2, 4, 5 і 7 ст. 1331 КоАП, ст. ст. 1332136, 141, 142 і 164 КоАП у частині правопорушень, пов'язаних з перевезенням пасажирів і вантажів.
Зверніть увагу! За висадку пасажирів в невизначених штрафуватиме Укртрансинспекция
Законодавча робота парламенту
Угоди про розділ продукції. 18 червня Верховна Рада прийняла Закон про внесення змін до Закону про угоди про розділ продукції (далі - Закон про СРП) відносно держрегулювання укладення і виконання угод. Прийняття таких змін, на думку авторів законопроекту, дозволить створити умови для збільшення власного видобутку газу і нафти, залучення недержавних інвестицій.
Законом відновлюються положення Закону про СРПщо існували до кінця 2012 р., зокрема, стосовно повноважень міжвідомчій комісії по організації укладення і виконання угод про розділ продукції як консультативно-дорадчого органу Кабміну. Встановлено, що сторонами угоди про розділ продукції виступають інвестор (інвестори) і держава в особі Кабміну. Угодою про розділ продукції вирішення питань по управлінню і координації діяльності сторін може покладатися на керівний комітет або інший орган управління, створений за участю сторін.
Зверніть увагу! Янукович ветував зміни до Закону про захист персональних даних стосовно омбудсмана
Законопроект про повноваження Рахункової палати. 20 червня Верховна Рада прийняла постанова (проект № 2049/П1) про попереднє схвалення законопроекту про внесення змін до ст. 98 Конституцій України відносно повноважень Рахункової палати. Цей проект закону № 2049 спрямований на розширення компетенції Рахункової палати у частині надання їй повноважень по здійсненню контролю за надходженнями до державного бюджету.
Зверніть увагу! ВР не змогла ратифікувати нову угоду з Кіпром
Новели податкової і фіскальної політики
Законодавчі особливості використання РРО. Мінекономрозвитку в листі від № 3502-06/16081-12 нагадуєщо суб'єкти господарювання, що здійснюють діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування і послуг і відповідно до закону що використовують РРО, повинні здійснити перехід на обов'язкове прийняття електронних платіжних засобів для проведення розрахунків за продані товари (зроблені послуги). Окрім цього, Мінекономрозвитку повідомляє, що законодавством не встановлений обов'язок відносно необхідності використання електронних платіжних засобів для здійснення розрахунків за продані товари (зроблені послуги) суб'єктами господарювання, що не застосовують РРО.
У свою чергу Миндоходов у своєму роз'ясненні нагадуєщо суб'єкти господарювання, що подають в органи Миндоходов по дротяних або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, не зобов'язані подавати Звіт про використання реєстраторів розрахункових операцій і книг обліку розрахункових операцій за формою № 3ВР-1. При цьому такі суб'єкти господарювання не звільняються від щоденного друкування і зберігання фіскальних звітних чеків.
Важливо! Як платити за користування радіочастотним ресурсом - нагадує Миндоходов
Постановка на податковий облік по неосновному місцю. Податкова вказуєщо для постановки на облік по неосновному місцю обліку платник податків зобов'язаний впродовж 10 робочих днів після створення відособленого підрозділу, реєстрації рухомого або нерухомого майна або відкриття об'єкту або підрозділу, через які здійснюється діяльність або які підлягають оподаткуванню або пов'язані з оподаткуванням, подати у відповідний орган ДПС реєстраційна заява по ф. № 1-ОПП або ф. № 5-ОПП з відміткою "облік по неосновному місцю обліку". Ці заяви про постановку на облік по основному місцю обліку вносяться у відповідні держреєстри. У роз'ясненні також нагадується про можливість отримання повідомлення про постановку на облік по неосновному місцю обліку та ін.
Зверніть увагу! Миндоходов розповіло про цільове використання засобів спецрахунку сільгосппідприємствами
Обов'язковий продаж надходжень в інвалюті. Нацбанк в листі № 29-113/6518-7094 роз'яснюєщо обов'язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України підлягає валютна виручка, отримана уповноваженим банком в результаті здійснення зовнішньоекономічної діяльності. Також відмічено, що якщо відповідно до укладених договорів з міжнародними платіжними системами уповноважені банки отримують комісійну винагороду в іноземній валюті за зроблені ними фінансові послуги, то такі надходження згідно із законодавством України підлягають обов'язковому продажу на загальних підставах незалежно від порядку здійснення розрахунків по таких договорах та ін.
Зверніть увагу! Правила ведення нотаріального діловодства доповнені новими формами
Законодавчі ініціативи тижня
Зміни до Закону про оцінку. Кабмін вніс у ВР законопроект № 2303ащо передбачає безліч істотних змін в Закон про оцінку майна.
Так, приміром, в ст. 7 Закону, що означає випадки проведення оцінки майна, пропонується встановити, що проведення оцінки майна обов'язкове при визначенні оцінній вартості рухомого і нерухомого майна, у тому числі земельної ділянки, а також для випадків, визначених Податковим кодексом України.
Окрім того, документом вноситься цілий ряд істотних змін, серед яких : виключення норми про необхідність стажування; пропозиція про анулюванні сертифікату оцінювача унаслідок набирання законної сили судового рішення і зміні правил роботи Державного реєстру оцінювачів і суб'єктів оцінної діяльності, а також створенні допоміжного консультативно-дорадчого органу - Наглядової ради з питань оцінної діяльності та ін.
Законопроектом передбачені зміни і в інші законодавчі акти, наприклад: до Цивільного кодексу, законів "Про нотаріат", "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", "Про оцінку земель" та ін.
Крім того, нагадуємо, що зміни внесені і в Положення про конкурсний відбір суб'єктів оцінної діяльності.
Електронна комерція. Цього тижня у ВР поданий законопроект № 2306аяким пропонується встановити загальні принципи функціонування електронної комерціїоскільки на сьогодні в Україні не існує спеціального закону, що системно регулювало б стосунки учасників цього ринку.
У документі, окрім загальних принципів функціонування електронної комерції в Україні, визначений перелік суб'єктів у сфері електронної комерції і їх правовий статус. Законопроект також передбачає:
- додатковий правовий захист споживачів у сфері електронної комерції;
- порядок укладення угод у сфері електронної комерції;
- правила вирішення суперечок і відповідальність у сфері електронної комерції і ін.
У зв'язку з новими нормами планується внести відповідні зміни і до деяких інших законів. Наприклад, в ст. 205 ГК (Форма угоди) вказати, що угода може здійснюватися усно або у письмовій формі (у тому числі у електронній формі).
Зверніть увагу! Депутати мають намір збільшити оплату роботи у святкові і неробочі дні
Нотаріальне завірення добродійності. У Закон "Про добродійну діяльність і добродійні організації" пропонують внести зміни і погоджувати тим самим окремі норми Закону з нормами ГК, НК і Закону "Про державну реєстрацію юрособ і фізосіб-підприємців".
Згідно з проектом договір про добродійне пожертвування валютних цінностей на суму, що перевищує п'ятидесятиразовий розмір не оподатковуваного мінімуму прибутків громадян, повинен полягати у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Також з видів добродійної діяльності пропонується виключити негрошові лотереїоскільки законодавство не містить такого поняття.
Важливо! При Мінюсті буде створений робочий гурт по удосконаленню законодавства у сфері банкрутства
Документи для фермерського господарства. Держпідприємництво погоджувало проект постанови Кабміну "Про затвердження Переліку документів, що підтверджують досвід роботи в сільському господарстві".
Нормативним актом пропонується затвердити такий перелік:
1) виписка з трудової книжки громадянина України;
2) підтвердження сільської, селищної або міської ради по місцю розташування земельної ділянки про ведення особистого сільського господарства.
Документи необхідно надавати у відповідну райдержадміністрацію або місцеву раду для отримання (придбання) у власність або оренду земельної ділянки із земель державної і комунальної власності для ведення фермерського господарства. На думку авторів документу, ці норми дозволять ліквідовувати перешкоди на шляху створення фермерських господарств і їх державної реєстрації.
Зверніть увагу! Стажування для адвокатів запропоновано зробити безкоштовною
Ці і багато інших законодавчих актів, а також їх правовий аналіз ви завжди можете знайти в системах ЛІГА :ЗАКОН у матеріалах порталу ЮРЛИГА.