Наказом від 27.05.2013 р. № 316 Минифраструктуры затвердило Порядок стягування і розміри ставок портових зборів.
Згідно з частинами 3 - 5 ст. 22 Закону "Про морські порти України" портові збори сплачуються адміністрації морських портів України, окрім випадків, визначених Законом, а саме:
- причальний збір стягується на користь власника причалу, а якщо причал знаходиться в користуванні - на користь відповідного користувача;
- канальний збір стягується на користь власника каналу;
- корабельний збір стягується на користь користувача портової акваторії, а також власника операційної акваторії причалу (причалів), побудованої до набуття чинності Закону "Про морські порти України";
- маяковий збір стягується на користь державної установи, яка організовує і здійснює навігаційно-гідрографічне забезпечення мореплавання.
Встановлено, що портові збори (корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний і санітарний) стягуються в морських портах з судів і плавучих споруд, плаваючих під Державним Прапором України і іноземними прапорами, по групах згідно з додатком 1 до Порядку.
Оплата портових зборів в морських портах здійснюється до виходу судна з морського порту, а за транзитний прохід каналами - шляхом попередньої оплати або безпосередньо на вході в канал.
Нарахування портових зборів здійснюється з умовного об'єму судна, що обчислюється в кубічних метрах і рівного твору трьох величин (довжина судна, ширина судна і висота борту судна), вказаних у вимірювальному свідоцтві (головні розмірення) або документі, який його замінює.
Державна приналежність судна і відповідно наданий йому статус при стягуванні портових зборів визначаються по прапору, під яким це судно плаває, незалежно від того, хто є його власником і хто його використовує.
Оплата портових зборів здійснюється відповідно до Декрету Кабміну від 19.02.1993 р. № 15 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю".
Наказом також затверджений Порядок обліку і використання грошових коштів від портових зборів. Зокрема, встановлено, що при недоліку засобів від будь-якого з портових зборів для здійснення заходів, для яких цей збір призначений, допускається використання засобів від інших портових зборів, окрім маякового збору, з обов'язковою компенсацією витрачених сум із засобів від відповідного портового збору в наступних періодах.
Відповідно до Порядку, засоби від корабельного збору використовуються, зокрема:
- на зміст і очищення акваторії порту і операційної акваторії причалу (причалів) від наносів і що забруднюють її поверхню і дно;
- на зміст, ремонт, модернізацію, реконструкцію і будівництво споруджень порту, що захищають і берегоукрепительных;
- на виконання промірних робіт на акваторії порту і операційної акваторії причалу (причалів);
- на суднопідіймальні і підводно-технічні роботи на акваторії порту і операційної акваторії причалу (причалів), включаючи попереднє водолазне обстеження дна і підняття втрачених (скинутих) великогабаритних предметів, такелажу і оснащення судів.
Засоби від причального збору використовуються, серед іншого, на зміст і обслуговування причальних споруд і прилеглих до них територій.
Нагадуємо, що Закон про морські порти набув чинностіа встановлювати розміри ставок портових зборів в інвалюті уповноважене Минифраструктуры.