Конституційний Суд України оприлюднив рішення від 12.06.2013 р. № 4-рп/2013 у справі по конституційному зверненню громадянина Артема Субботы про офіційне тлумачення положень ч. 5 ст. 127 Конституцій України в системному зв'язку з ч. 3 цих статті, ст. 65 Закону "Про судоустрій і статус суддів".
КСУ попросили розтлумачити чи можуть вимоги до кандидатів на посаду судді встановлюватися іншими нормативними правовими актами, окрім Конституції і законів України, а також чи являється перелік вимог до кандидата, встановлений ч. 3 ст. 127 Конституцій і ч. 1, 2 ст. 64 Закони, вичерпним. Також пан Субота цікавився, чи можуть визначені особисті або моральні якості кандидата послужити основою для усунення його від участі у відборі кандидатів.
КСУ вирішив:
- ч. 3 ст. 127 Конституцій в системному зв'язку з п. 14 ч. 1 ст. 92 Основні Закони України слід розуміти так, що вичерпний перелік вимог до осіб, які виявили бажання стати суддею, і до кандидатів на посаду судді встановлюється виключно Конституцією і законами України.
- під час проведення відбору кандидатів на посаду судді, до них пред'являються вимоги, передбачені ч. 3 ст. 127 Конституцій, ч. 1, 2 ст. 64 Закони "Про судоустрій і статус суддів", положеннями цього закону, зокрема, ст. 70 відносно особистих і моральних якостей кандидатів на посаду судді, оцінка яких Вищою кваліфікаційною комісією суддів України може бути основою для відмови у наданні рекомендації про призначення кандидатів на посаду судді.
Згідно із Законом кандидат повинен пройти анонімне тестування (іспит) з метою виявлення рівня його загальних теоретичних знань, спеціальну перевірку (ч. 1 ст. 68), спеціальну підготовку (ст. 69) і скласти кваліфікаційний іспит, який є атестацією особи, що пройшла спеціальну підготовку і виявила бажання бути рекомендованим для призначення на посаду судді, і полягає у виявленні належних теоретичних знань і рівня професійної підготовки кандидата, мірі його готовності здійснювати правосуддя з питань юрисдикції відповідного суду, а також особистий і моральний якостей кандидат (ст.70). Стаття 70 Закону кореспондується із ст. 55 цього Закону, яка передбачає придбання повноважень судді особою, уперше призначеною на цю посаду, тільки після прийняття присяги, згідно якої суддя зобов'язаний дотримувати морально-етичні принципи поведінки судді, не здійснювати дій, які порочать звання судді і принижують авторитет судової влади.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 67 Закону кандидат надає ВККС письмова згода на збір, зберігання і використання інформації про кандидата з метою оцінки його готовності до роботи в посади судді і проведення по ньому спеціальної перевірки. Оскільки згідно ч. 2, 3 ст. 68 Закону організації і громадяни мають право подавати в Комісію інформацію про кандидатів, а Комісія уповноважена збирати інформацію про кандидатів для проведення спеціальної перевірки, то аналіз ч. 2 ст. 70 Закону в системному зв'язку із статтями 66, 68, 71, 91 цього Закону дає підстави для виводу, що Закон зв'язує виявлення особистих і моральних якостей кандидатів з проведенням відбору і їх призначенням на посаду судді уперше.
Конституційний Суд України вважає, що ці повноваження Комісії не обмежені термінами або стадіями проходження кандидатом процедури відбору і призначення на посаду судді, тобто. Комісія уповноважена виявляти особисті і моральні якості кандидата як при здачі їм кваліфікаційного іспиту, так і впродовж терміну перебування кандидата в резерві на заміщення вакантних посад суддів, у тому числі і при вирішенні питання об рекомендації кандидата - переможця конкурсу - на посаді судді.
Також читайте: КСУ назвав неконституційним обмеження розмірів пенсій суддів.