1 червня 2013 р. на засіданні Ради адвокатів України (далі - САУ) рішенням № 123 було затверджено Положення про помічника адвоката (детальніше про документ читайте в новині "Затверджено Положення про помічника адвоката").
"Довгий час категорія помічника адвоката існувала в майже мертвій нормі Закону про адвокатуру - відмічає юрист практики судових суперечок і медиации АТ "Юскутум" Ольга Додух. - З огляду на те, що Закон визначав його як особа, що здійснює швидше формально-технічну допомогу адвокатові в його діяльності, Положення про помічника адвоката повинне було б вирішити цілу низку запитань".
Чи виправдовує документ очікування юристів і які особливості застосування документу на практиці?
Правовий статус і повноваження помічника адвоката
Закон про адвокатуру, визначаючи основні принципи адвокатської діяльності, передбачає право адвоката мати помічників з числа осіб з вищою юридичною освітою. Відповідно до норм Положення помічник адвоката - ця фізична особа, що здійснює діяльність на основі і в порядку, передбаченому Законом про адвокатуру, Кодексом законів про працю і самим Положенням.
Помічник адвоката здійснює свою діяльність на усій території України виключно за письмовим або усним дорученням адвоката, а також у рамках виконання доручень адвоката за межами України, якщо це не суперечить законодавству іноземної держави.
При цьому в ст. 16 Закону вказано, що помічники адвоката працюють на підставі трудового договору (контракту), ув'язненого з адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням, з дотриманням вимог цього Закону і законодавства про працю. Відмітимо, що подібна норма про трудові правовідносини між адвокатом і його помічників дублюється також і в затвердженому Положенні про помічника адвоката.
Згідно ч. 2 ст. 16 Закону про адвокатуру помічник адвоката виконує доручення адвоката у справах, що знаходиться у виробництві адвоката, окрім тих, що відносяться до процесуальних повноважень (правам і обов'язкам) адвоката. У свою чергу, розділ 8 Положень передбачає перелік прав і обов'язків помічника адвокатасеред яких можна відшукати, наприклад, право підвищувати свій професійний рівень в системі підготовки і підвищення кваліфікації адвокатів або зобов'язання дотримувати терміни підготовки документів і виконання доручень. При цьому в документі також обмовляється, хто може бути помічником адвоката, правові основи дотримання адвокатської таємниці та ін.
Ольга Додух |
На думку пані Додух, позитивним аспектом можна вважати детальніше визначення повноважень, які можуть здійснюватися помічником адвоката. "Визначення повноважень помічника адвоката як можливість отримувати відповіді на адвокатські запити, бути присутнім при проведенні слідчих дій, займатися збором документів і інших матеріалів, необхідних для виконання прийнятих ними доручень, ведення за дорученням і під контролем адвоката нескладних судових справ і надання консультацій з питань законодавства є кроком вперед, - повідомляє юрист. - Помічник адвоката, отримавши такі повноваження, дійсно стає особою, яка може отримувати відповідну практику для отримання кваліфікації адвоката, а не бути "статистом", як визначала норма ст. 16 Закону про адвокатуру".
Старший юрист БДО Лигал Україна Артем Юзефович вважає, що тільки час покаже, вдале Положення або ні. "Закон про адвокатуру в ч. 2 ст. 16, з одного боку, визначив і одночасно обмежив сферу повноважень помічника адвоката, вказавши, що ця особа "виконує доручення адвоката у справах, що знаходиться у виробництві адвоката, окрім тих, що відносяться до процесуальних повноважень (правам і обов'язкам) адвоката". Проте Положенням від 1 червня 2013 р. законодавче і понятійне визначення терміну "помічник адвоката" Радою адвокатів було розширено, внаслідок чого його первинне значення дещо змінилося", - інформує юрист.
При цьому у пана Юзефовича велике здивування викликає розділ 8 Положень, в якому викладені права і обов'язки помічника адвоката. На думку юриста, деякі права, позначені в нормах розділу, не є правом, властивим саме або тільки помічникові адвоката, а усім громадянам України. Приміром: користування правами і свободами, що гарантуються громадянам України Конституцією України і законами, або узагальнення правозастосовної і судової практики, участь в конференціях і семінарах, підвищення свого професійного рівня.
"Зате право, що є специфічним для помічника адвоката через положення ч. 2 ст. 16 Закону про адвокатуру, де вказано, що помічник адвоката виконує доручення адвоката у справах, що знаходиться в його виробництві, Положенням фактично обмежено, оскільки його реалізація ставиться в залежність від наявності письмової згоди клієнта адвоката, - аргументує далі свою позицію пан Юзефович. - При цьому підбір законодавчих актів і матеріалів судової практики, необхідних для підготовки до конкретної судової справи і т. д., передбачених п. п. 8.2.1 - 8.2.5 Положень, може знадобитися у рамках справ, що знаходяться у виробництві адвоката, і на його виконання адвокат може дати доручення своєму помічникові. Нарешті, право на ведення "нескладних судових справ" і проведення "консультацій з питань законодавства", що надається Положенням помічникові адвоката згідно пп. 8.2.6, взагалі здається таким, яке прямо суперечить Закону про адвокатуру, оскільки ця діяльність відноситься безпосередньо до прав і обов'язків самого адвоката".
Артем Юзефович |
У свою чергу, О. Додух вважає, що норми Положення містить декілька не зовсім зрозумілих тез, наприклад:
1) відносно необхідності отримання саме письмового дозволу клієнта. Тоді як Закон про адвокатуру передбачає можливість укладення договору адвоката з клієнтом усно, Положення вимагає отримання письмового дозволу на виконання певних функцій помічником адвоката;
2) вимога про надання письмового дозволу на підбір помічником адвоката актів законодавства і матеріалів судової практики, підготовку проектів відповідних документів, отримання відповідей на адвокатські запити, здійснення збору документів і матеріалів.
Крім того, пані Додух звертає увагу на те, що необхідно роз'яснити і детальнішого врегулювати п. 8.2.6 Положень, дозволяючого помічникові за дорученням і під контролем адвоката вести нескладні судові справи. По-перше, вимагає визначення категорія "нескладні судові справи". По-друге, незрозумілим є положення про ведення справи "під контролем адвоката". По-третє, невирішеним питанням буде підтвердження повноважень помічника адвоката в суді. Процесуальне законодавство визначає вичерпний перелік документів, що підтверджує повноваження представника в суді (ст. 42 ГПК, ст. 50 КПК, ст. 58 КАС). Тому ведення справи і здійснення відповідних функцій помічником адвоката в судовому засіданні буде під великим знаком питання, оскільки помічники не матимуть повноважень згідно з вимогами процесуального законодавства тільки на підставі посвідчення помічника адвоката і доручення адвоката.
Придбання статусу помічника адвоката
Згідно п. 3.11 Положень особа, що не має посвідчення помічника адвоката встановленого зразка і дані про яке не внесені в Єдиний реєстр адвокатів України, не має статусу помічника адвоката і, відповідно, права виконувати пов'язані з цим статусом дії.
Тобто, як відмічає старший радник ЮФ "Василь Кисиль і партнери" Вадим Беляневичдо моменту отримання посвідчення помічника адвоката і внесення відповідних даних в Реєстр особа не являється в розумінні Положення помічником адвоката. Приведена норма - "нововведення", Законом про адвокатуру подібне положення не передбачене.
Вадим Беляневич |
У теж час юрист ЮФ "Василь Кисиль і партнери" Валерія Трифонова заявила, що Положення не містить норм перехідних положень стосовно регулювання статусу осіб, що вже працювали на посаді помічників адвокатів до набуття чинності Положення на підставі ув'язнених з адвокатами, адвокатськими об'єднаннями, адвокатськими бюро трудових договорів (контрактів). Наявність цього пропуску породила ситуацію правової невизначеності відносно прав і обов'язків таких осіб, а також поширення на них пільги, а саме: звільнення від того, що стажується осіб, що мають стаж роботи помічника адвоката впродовж одного року за останні два роки.
На думку В. Беляневича і В. Трифоновой, створюється враження, що САУ, затверджуючи Положення про помічника адвоката і Положення про організацію і порядок того, що стажується, забув про те, що основною метою норм закону, що зобов'язують мати стаж роботи на посаді помічника адвоката, а за відсутності такого стажу - стажуватися у адвоката, має бути визначення готовності особи, що має намір стати адвокатом, до самостійного здійснення діяльності адвоката і виконання його професійних обов'язків, а не прагнення зробити процедура отримання адвокатський свідоцтво складний, тривалий і дорогий (про нововведення в питання стажування у сфері адвокатський діяльність читає в новина "Як стажуватимуться майбутні адвокати"?).
"Особам, плануючим стати адвокатами, але що на даний момент ще не встигло отримати адвокатське свідоцтво, залишається сподіватися, що САУ внесе відповідні зміни і доповнення в Положення, які врегулюють статус осіб, працюючих на посаді помічника адвоката, до набуття чинності Положення, або прийме окреме рішення з викладеної проблеми"- резюмують юристи ЮФ "Василь Кисиль і партнери".
Валерія Трифонова |
Посвідчення помічника адвоката
Згідно з нормами Положення помічникові адвоката на платній основі видається відповідне посвідчення строком на 1 рік, що підтверджує його статус, особу і повноваження.
Плата за посвідчення помічника адвоката не повинна перевищувати витрат на його виготовлення. Також стягується плата за адміністрування послуг з оформлення посвідчення і ведення особистої справи помічника адвоката, яка не повинна перевищувати 50 % однієї мінімальної зарплати, встановленої на день оплати. Такі платежі підлягають сплаті на користь ради адвокатів регіону як при первинній видачі посвідчення помічника адвоката, так і при його продовженні або повторній видачі у разі втрати або псування.
На думку Артема Юзефовича, видача помічникові адвоката посвідчення встановленого зразка і стягнення плати за админуслуги по оформленню такого посвідчення представляються недоцільним. "Враховуючи обмежені повноваження помічника адвоката, доцільним було б замінити видачу посвідчень наданням можливості оформлення адвокатом відповідного доручення, викладеного на власному бланку, з друком і підписом адвоката. Те ж саме може торкатися і ведення особистої справи помічника, адже згідно ч. 1 ст. 16 Закону про адвокатуру помічники адвоката працюють на підставі трудового договору. Отже, відповідальність за належне оформлення і облік помічників адвоката несуть його працедавці. які і повинні займатися питанням ведення їх особистих справ"- вважає юрист.
Особа, що не має посвідчення помічника адвоката встановленого зразка і дані про яке не внесені в Єдиний реєстр адвокатів України, не має статусу помічника адвоката і права виконувати пов'язані з цим статусом дії.
Відповідальність помічника адвоката
У соотвествии з нормами розділу 6 Положень адвокат (адвокатське бюро, об'єднання) несе повну відповідальність за дії помічника адвоката, в т. ч. матеріальну відповідальність, передбачену КЗоТ, перед третіми особами у разі нанесення помічником адвоката їм матеріального збитку при виконанні доручень.
Ольга Додух повідомляє, що тільки на підставі ст. 147 КЗоТ до працівника можуть застосовуватися заходи за порушення трудової дисципліни. При цьому КЗоТ дає можливість працедавцеві залежно від шкідливих наслідків порушення самостійно визначити заходи дисциплінарного стягнення. Положення не передбачає такої можливості для адвоката. У теж час вина як одна з ознак порушення трудової дисципліни цілком потрібна для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності.
За твердженням юриста, звільнення ж працівника здійснюється тільки на основі і у випадках, певних КЗоТ і законодавством (ст. ст. 7, 36 КЗоТ). Працівник не може бути звільнений на підставі пп. 9.1.3.5 п. 9.1.3 ст. 9 Положень.
"Не менш суперечлива вимога про надання претендентом на отримання посвідчення помічника адвоката довідки медичної установи про стан здоров'я помічника адвоката, відсутність обмежень по місцю працевлаштування. Про які обмеження по місцю працевлаштування говориться і який саме об'єм інформації про стан здоров'я претендента має бути наданий? Якщо йдеться про осіб, визнаних недієздатними або обмежено дієздатними, то такий факт встановлюється рішенням суду, а не довідкою медичної установи. Також слід пам'ятати про особисту інформацію, яку особа має право і не бажає розголошувати, і в даному випадку зобов'язання надавати інформацію про стан здоров'я претендента можна вважати таким, що йде в розріз з Конституцією і чинним законодавством. В даному випадку таке положення вимагає деталізації"- відмітила О. Додух.
Підводячи підсумки…
"Незважаючи на необхідність прийняття Положення і спробу врегулювання питань діяльності помічників адвокатів, подібні дії лише фактично є поштовхом до виникнення нових бюрократичних процедур в оформленні діяльності помічника адвоката і демонструють невідповідність вказаних в Положенні прав і обов'язків помічника адвоката самому його статусу"- вважає А. Юзефович.
У свою чергу, О. Додух говорить, що, враховуючи безліч протиріч між нормами Положення і чинним законодавством, наявність колізій між нормами самого Положення, виникає думка, що воно навряд чи полегшить роботу помічникам адвокатів і самим адвокатам.
Наталія Иваницкая |
"В той же час хотілося б виразити загальне побажання про недопущення бюрократизації процесу придбання статусу помічника адвоката. Зокрема, не зрозуміло, чому термін дії свідоцтва складає всього один рік. Іншими словами, щороку витрачатиметься час і ресурс на продовження (відновлення) дії свідоцтва. Питання залишається: навіщо"? - говорить старший юрист і адвокат АТ Arzinger Наталія Иваницкая.
Правда, слід зазначити, що документ містить в собі не лише одні негативні моменти, але має і свої позитивні сторони. Приміром, на думку юриста АТ Arzinger, в цілому слід позитивно оцінити прийняття цього Положення, що досить детально визначає усі аспекти правового статусу помічника адвоката, у зв'язку з чим функціональність помічника для адвокатської діяльності може бути досить високою.
Читайте також:
Адвокатура по-новому. Ч. 1: Документообіг і допуск до іспитів