У листі від 22.04.2013 р. № 514/До/99-99-17-02-01-14 Миндоходов розповіло про алгоритм розрахунку податкової скидки.
Миндоходов вказало, що згідно п. 175.1 ст. 175 Податкового кодексу платник податків - резидент має право включити в податкову скидку частину суми відсотків за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальникові в національній або іноземній валютах, фактично сплачених впродовж звітного податкового року.
Таке право виникає у разі, якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується або отримується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податків як основне місце його проживання, зокрема, згідно з відміткою в паспорті про реєстрацію по місцезнаходженню такого житла.
Згідно п. 175.2 і п. 175.3 ст. 175 НК у випадку якщо будинок (квартира, кімната) отримується за рахунок іпотечного житлового кредиту, частина суми відсотків, яка включається в податкову скидку платника податків - позичальника іпотечного житлового кредиту, дорівнює твору суми відсотків, фактично сплачених впродовж звітного податкового року в рахунок його погашення, і коефіцієнта, що враховує мінімальну площу житла для визначення податкової скидки. Останній розраховується шляхом ділення мінімальної загальної площі житла, рівної 100 квадратним метрам на фактичну загальну площу житла, яке будується (отримується) платником податків за рахунок іпотечного кредиту.
У випадку якщо цей коефіцієнт більший, ніж одиниця, в податкову скидку включається сума фактично сплачених відсотків по іпотечному кредиту без застосування такого коефіцієнта, тобто якщо житло, придбане за рахунок іпотечного житлового кредиту, не перевищує 100 кв. м, то платник податків має право включити в податкову скидку суму усіх сплачених відсотків.
Миндоходов також вказало, що алгоритм розрахунку податкової скидки розраховується таким чином:
- визначається база оподаткування шляхом зменшення річної суми нарахованої (виплаченою) зарплати на суму єдиного соціального внеску і податкової соціальної пільги з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 НК. При цьому інформацію про суми нарахованого загального річного доходу оподаткування, вживані податкові соціальні пільги, утриманого єдиного соціального внеску і НДФЛ фізособи отримують у вигляді довідки про прибутки від свого працедавця;
- на підставі підтверджувальних документів визначається сума витрат у вигляді частини суми відсотків, сплачених таким платником податків за користування іпотечним житловим кредитом, яка з урахуванням коефіцієнта включається в податкову скидку;
- розраховується сума НДФЛ, на яку зменшуються податкові зобов'язання у зв'язку з використанням права на податкову скидку, шляхом різниці між базою оподаткування і понесеними платником податків витратами у вигляді частини суми відсотків, сплачених таким платником податків за користування іпотечним житловим кредитом, помноженою на ставку податку;
- здійснюється порівняння розрахункової суми податку з сумою податку, фактично утриманого із зарплати за рік.
У випадку якщо сума податку, утриманого із зарплати, перевищує розраховану суму податку, то така сума підлягає поверненню платникові податків.