6 червня 2013 року при підтримці Міністерства аграрною політики і продовольства України, під патронатом Донецької обласної державної адміністрації відбувся II Східноукраїнський аграрний форум. Ініціатором і організатором цього заходи виступила Юридична фірма ILF (Инюрполис).
Слід зазначити, що Східноукраїнський аграрний форум стає вже традиційним заходом для гравців аграрного ринку. Перший форум був проведений ILF в Харкові і зібрав близько 50 агрокомпаний східного регіону України. У цьому року участь у форумі взяли більше 130 аграрних компаній Центральної і Східної України (Харківська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Сумська, Луганська області).
Одній з проблем цього ринку являється істотний розрив між великими аграрними компаніями і середніми і дрібними сільськогосподарськими підприємствами. Великі агрохолдинги - це самодостатній бізнес, у якого є стратегія його розвитку і захисту. Середній і малий агробізнес сьогодні найуразливіший, а недолік інформації про існуючі можливості для розвитку і фінансування бізнесу тільки посилює цю ситуацію і збільшує цей розрив. Стикаючись з цими проблемами на практиці, експерти ILF вирішили створити східноукраїнський агрофорум як майданчик для обміну досвідом і знаннями між агрокомпаниями різних регіонів, міжнародними експертами, фінансовими інституціями і іншими гравцями ринку. Так, в ході другої секції форуму провідні агрохолдинги (HarvEast, Maiz та ін.) і експерти ринку поділилися з учасниками заходу прогнозами розвитку ринку і секретами свого успіху.
ILF упевнена в тому, що такий майданчик сприяє розвитку агросектора і усвідомленню власниками і менеджерами аграрних компаній необхідності управління рисками в агробізнесі для підвищення його ефективності, зокрема рисками в юридичній площині.
Саме питанням підвищення ефективності агробізнесу і був присвячений II Східноукраїнський аграрний форум. Ефективність агробізнесу - це комплексна і багатогранна категорія, яка включає технології, фінансування, а також інфраструктуру і логістику.
Тетяна Гавришкерівник партнер ILF, відмітила, що за оцінками аналітиків середній показник прибутковості з гектара в Україні складає біля $200 в порівнянні з середньою по світу виручкою з гектара у розмірі $1550. Частково це пов'язано з відсутністю належної інфраструктури аграрного ринку і логістики. За даними USAID загальний дефіцит складських приміщень для зберігання сільськогосподарської продукції складає близько 90% по усій Україні. Тому у більшості інвестиційних планів компаній передбачені вкладення в інфраструктуру, а також в підвищення енергоефективності.
Українські агрокомпании активно інвестують в нові технології, притягають зовнішнє фінансування і шукають нові можливості для розвитку бізнесу. Участь у форумі взяв польський маклерський будинок WDM, який має успішний досвід супроводу розміщення невеликої української групи сільськогосподарських компаній на альтернативному майданчику NewConnect Варшавської фондової біржі (прим. - Група компаній "Агролига"). Радник WDM Лукаш Люк розповів учасникам форуму про настрої польських інвесторів відносно українського агросектора і про вимоги до компаній, плануючих розміщення на майданчиках WSE.
На форумі були представлені і інші організації, які фінансують різні проекти аграріїв, у тому числі інфраструктурні: Кредиагриколь банк і Агентство США по міжнародному розвитку (USAID).
У секції форуму, присвяченою фінансуванню агросектора, учасники піднімали найбільш гострі питання, а саме: невідповідність стандартів ведення українського бізнесу очікуванням іноземних інвесторів. Умови сьогоднішнього бізнес-середовища змушують власників бізнесу в Україні ретельно приховувати свої активи і реальні фінансові показники. Юридичний зв'язок між власниками бізнесу, компаніями і активами може і зовсім бути відсутнім. А прозора і зрозуміла структура компанії і власності - ця першочергова вимога будь-якого інвестора/кредитора. Про моделювання структури бізнесу під різні цілі власників і про пов'язаних з цим рисками говорила на форумі Олена Пархоменкоасоційований партнер практики інвестиційного консалтингу ILF.
Говорили на заході і про державною підтримці АПК, без якій неможливий розвиток інфраструктури аграрного ринку країни. Директор Департаменту економічного розвитку аграрного ринку Міністерства аграрної політики і продовольства України Віталій Саблук в якості основних передумов розвитку агросектора відмітив необхідність активізації кооперативного руху в селі, здешевлення кредитних ставок і просування сільськогосподарської продукції на зовнішні ринки.
Цього року містом, приймаючим Східноукраїнський аграрний форум, став Донецьк. Не дивлячись на те, що Донецький регіон вважається індустріальним серцем України, як представники бізнесу, так і держава в особі Донецької обласної державної адміністрації і Агентства інвестиційного розвитку Донецької області активно працюють над розвитком аграрного сектора області. Сьогодні Донецька область є одним з лідерів в прагненні розвивати АПК і займає третє місце в Україні по рівню іноземних інвестицій. В якості стратегічних напрямів в ході форуму заступник голови Донецької обласної державної адміністрації Олександр Фоменко позначив розвиток тваринництва і переробних підприємств регіону.
II Східноукраїнський аграрний форум проводився за підтримки Генерального консульства Федеральної Республіки Німеччина в Донецьку. І це не випадково, тому що Німеччина є другим інвестором в Україну після Кіпру. Так, у форумі взяв участь заступник Генерального консула ФРН пан Маттиас Кохякий привітав учасників форуму і побажав успішній реалізації спільних україно-німецьких проектів в агросекторе. Особливістю агроформуа стала біржа контактів, в ході якої українські агрокомпании змогли встановити корисні контакти і обмінятися досвідом з десятком провідних німецьких компаній різного профілю (BASF, CLAAS, LODDER UNTERLAGEN, Commerzbank та ін.).
За інформацією ILF.