Комітет з питань верховенства права і правосуддя рекомендує парламенту відхилити законопроект № 2078 відносно забезпечення реальної відкритості правосуддя). Документом пропонується надати особам, присутнім на відкритому судовому засіданні (включаючи представників ЗМІ), право без згоди суду чи осіб, що беруть участь в справі використовувати на засіданні портативні і стаціонарні аудіо- і відеотехнічні засобипроводити в залі судового засідання фото-и кінозйомку, відео-, звукозапис, а також транслювати відкриті судові засідання по радіо і телебаченню, шляхом внесення відповідних змін і доповнень в ст. 11 Закону про судоустрій і статус суддів, ст. 6 ГПК, ст. 4-4 ХПК, ст. 12 КАС, ст. 20 КПК і ст. 249 КоАП.
Нагадаємо, цей проект А. Гриценко подавав ще минулого року, і минулого року С. Кивалов також рекомендував його відхилити.
Члени Комітету відмітили, що відповідно до чинного законодавства розгляд справ в судах України відбувається відкрито. А саме, у відкритих засіданнях розглядаються як кримінальні, так і цивільні, господарські і адміністративні справи, окрім випадків, встановлених процесуальним законом. Крім того, гласність судового процесу є основною і необхідною умовою справедливого розгляду справи незалежним і беспристрастным судом, а так само є забезпеченням можливостей для захисту прав і законних інтересів осіб, що беруть участь в судовому процесі.
При обговоренні народні депутати звертали увагу, що відкритий розгляд справ означає, що кожен, кому виповнилося 16 років, має право бути присутнім в залі судового засідання і може роботи письмові замітки. Також під час судового засідання учасники процесу і інші особи, присутні на відкритому засіданні, мають право використовувати портативні аудіотехнічні пристрої (диктофони), а дозвіл суду для цього не потрібно.
Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також трансляції судового засідання по радіо і телебаченню допускається з дозволу суду за наявності згоди на це осіб, що беруть участь в справі. Так, суд вирішує це питання постановою, враховуючи, що вказані дії негативно не впливатимуть на нормальний хід судового розгляду і не перешкодять встановленню істини у справі. Фото- і кінозйомку, відеозапис може бути заборонений судом навіть у разі, якщо ці дії проводяться без застосування стаціонарної апаратури, тобто за допомогою портативних засобів, якщо їх проведення перешкоджає нормальній течії судового засідання, а також якщо проти цього заперечують не менш однієї з осіб, що беруть участь в справі (наприклад, вони негативно впливають на осіб, допитуються судом і так далі).
Крім того, на засіданні відзначалося, що необхідність згоди осіб, що беруть участь в справі, обумовлена тим, що цими діями можуть порушуватися їх інтереси які охороняються ст. 307 ГК (захист інтересів фізособи при проведенні фото-, кино-, телі- і відеозйомок). Згода суб'єктів владних повноважень, і їх представників не потрібно, оскільки вони діють як особи, виконуючі свої публічні завдання.
Народні депутати відмічали також, що стандарти стосунків судів і ЗМІ в карному процесі відбито в Рекомендації № Rec. (2003) 13 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам від 10 липня 2003 року про надання інформації про карні процеси через ЗМІ. Принцип 14 вказаній Рекомендації визначає, що пряма трансляція ЗМІ із залу судових засідань і зйомка такого засідання підлягають забороні. Виняток становлять ті випадки, коли це прямо дозволено законом або уповноваженим судовим органом. Такі трансляції і зйомки можна дозволяти тільки у тому випадку, якщо вони не створюють небезпеки для потерпілих, свідків, учасників судового розгляду, присяжних або суддів.
На думку членів Комітету, запропоновані проектом норми приведуть до негативних наслідків при проведенні судового засідання, оскільки підтвердження фактів згоди усіх учасників процесу має бути задокументованим.
За інформацією ВР.