Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Юристи не бачать позитиву в Законі про карну відповідальність юрособ

5 червня 2013, 14:36
238
8
Реклама

23 травня 2013 р. Верховна Рада України на основі проекту № 2990 прийняла Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України (відносно виконання Плану дій з лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України відносно відповідальності юридичних осіб) (далі - Закон про карну відповідальність юрособ). Цим Законом визначений конкретний перелік злочинівздійснення яких керівником, засновником, учасником або іншим уповноваженим обличчям юрособи від його імені і в його інтересах є основою для застосування до юрособи заходів кримінально-правового характеру.

ЮРЛИГА поцікавилася у юристів, як ухвалення цього Закону відіб'ється на діяльності юридичних осіб в Україні.

Так, Ігор Черезовкерівний партнер ЮФ "Черезов і партнери", вважає, що ухвалений парламентом Закон про карну відповідальність юрособ повністю відповідає своїй назві в частині вимог Європейського Союзу про ухвалення подібного закону. "На практиці, я думаю, цей Закон украй рідко застосовуватиметься"- вважає юрист.

За його словами, по-перше, Законом обмежено коло юридичних осіб, до яких можуть бути застосовані заходи кримінально-правового характеру, а саме: організації і установи, що повністю містяться за рахунок державного або місцевого бюджету, фондів загальнообов'язкового державного соцстрахування, Фонду гарантування вкладів фізосіб, а також міжнародних організацій. "Таким чином, правоохоронні органи повинні притягати до карної відповідальності юридичну особу, що фінансується бюджетом України. У теж час Закон України "Про прокуратуру" зобов'язує цей орган "дотримувати" інтереси держави в судах"- відмічає И. Черезов. Він вважає, що виникає цікава колізія: притягаючи до карної відповідальності юридичну особу, що має державне фінансування, прокуратура фактично повинна стати на його захист. А хто ж тоді підтримуватиме звинувачення в суді?

Ігор Черезов

"По-друге, перелік злочинів, здійснення яких керівником, засновником, учасником є основою для застосування до юридичної особи заходів кримінально-правового характеру, такий, що карне виробництво відносно усієї юридичної особи практично нереальне. Мені складно собі уявити ситуацію, коли чиновник отримує хабар для того, щоб "збагатити" усю державну установу, в якій він працює. Чи, скажімо, уся держустанова використовує засоби, отримані від незаконного обігу наркотичних засобів", - заявив И. Черезов.

По-третє, И. Черезов відмітив, що діючим Карним процесуальним кодексом визначені права і обов'язки підозрюваного в здійсненні злочину, учасника карного виробництва, виходячи з того, що він фізична особа. Потрібне внесення істотних змін до цілого ряду кодексів і законів, щоб ухвалений Верховною Радою Закон про карну відповідальність юрособ дійсно запрацював.

Таким чином, И. Черезов вважає, що обговорюваний Закон швидше ухвалений "для галочки", ніж для реальної боротьби з корупцією в державних органах.

У свою чергу, адвокат АК "Правочин" Сергій Рымар дотримується тієї думки, що можливість застосування заходів кримінально-правового характеру до юридичних осіб за злочини, здійснені їх керівниками (співробітниками), повністю нівелює принцип індивідуальної відповідальності за вчинений злочин.

Сергій Рымар

"Ухвалення такого Закону, якими б благими намірами воно не було викликане, надалі матиме украй негативні наслідки для бізнесу, оскільки в руках правоохоронців опинився потужний інструмент, використовуючи який можна фактично безперешкодно займатися рейдерством як в інтересах держави, так і безпосередньо окремих людей"- заявив С. Рымар.

При цьому він додав, що як би не були прописані в Кодексі гарантії захисту юридичних осіб і якими б переконливими не були завірення авторів Закону про необхідність його прийняття у зв'язку з існуючою практикою і вимогами Європейського Союзу, упевнені, що в українських реаліях на місцях прийняті норми тлумачитимуться виключно з метою власної наживи або виходячи з політичної доцільності. "Більше того, як випливає з виводів до законопроекту Головного науково-експертного управління, його автори значно перевиконали вимоги міжнародних правових актів у сфері боротьби з корупцією"- заявив юрист.

Читайте також: "Чому юристи не підтримують проект про карну відповідальність юрособ"?

"Юристи напишуть колегам інструкції по карній відповідальності юрособ"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини