Карна відповідальність юрособ
23 травня 2013 р. Верховна Рада на основі проекту № 2990 прийняла Закон про внесення змін у деякі законодавчі акти України (стосовно виконання Плану дій з лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України відносно відповідальності юрособ).
Законом встановлені:
1) конкретний перелік злочинівздійснення яких керівником, засновником, учасником або іншим уповноваженим обличчям юрособи від його імені і в його інтересах є основою для застосування до підприємства заходів кримінально-правового характеру;
2) особливості застосування до юрособи заходів кримінально-правового характеру;
3) перелік заходів кримінально-правового характеру які можуть застосовуватися до юрособ, а саме: штраф в розмірі від 5 до 75 тис. неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян, конфіскація майна і ліквідація, вживана судом у разі здійснення відповідними особами будь-якого із злочинів, передбачених ст. ст. 258 - 258-5 УК;
4) порядок карного виробництва відносно юрособи, яка здійснюватиметься одночасно з карним виробництвом відносно фізосібщо діяли від імені і в інтересах цієї юридичної особи і що скоїли злочин.
Податкова і митна політика
Новий термін розрахунків по експорту і імпорту товарів. Нацбанк 14 травня 2013 р. прийняв дві важливі постанови: №№ 163 і 164, якими тимчасово до 19 листопада 2013 р.:
- змінений термін розрахунків по операціях по експорту і імпорту товарів (скорочений з 180 до 90 календарних днів);
- введена вимога про обов'язковий продаж на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті у вигляді валютної виручки резидентів від продажу товарів по зовнішньоекономічних договорах;
- введена вимога про обов'язковий продаж на міжбанківському валютному ринку України надходжень із-за меж України в іноземній валюті на користь фізосіб (резидентів і нерезидентів) в сумі, що рівній або перевищує в еквіваленті 150 000 гривен в місяць.
Вимога з обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті поширюється на надходження в російських рублях і іноземній валюті 1-ої групи Класифікатора іноземних валют і банківських металів.
Розмір надходжень в іноземній валюті у вигляді валютної виручки резидентів від продажу товарів по зовнішньоекономічних договорах, що підлягають обов'язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, складає 50 % згідно з Постановою № 164.
Контроль за митною вартістю товарів. Миндоходов в листі № 99-24/1-02-04/796 нагадуєщо митні органи під час здійснення контролю правильності визначення заявленої декларантом митної вартості мають право застосовувати таку форму контролю, як контроль зіставлення. Відмічена форма контролю здійснюється тільки з метою перевірки достовірності наданих декларантом відомостей відносно вартості товарів і виключно для контролю правильності визначення митної вартості.
Важливо! Змінений порядок реєстрації центрів сертифікації електронних ключів
Новий порядок списання безнадійного податкового боргу. Наказом № 484 Мінфін в новій редакції виклав пп. 2.1.5 п. 2.1 разд. II Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків. Змінами встановлено, що безнадійним податковим боргом слід вважати податковий борг платника податків, по якому у Держреєстр внесений запис про його припинення на підставі рішення суду, а для банків - на підставі рішення Фонду гарантування вкладів фізосіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Нацбанку про затвердження ліквідаційного балансу, прийняття остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури.
Помилка в реєстрі накладних. Податкова роз'яснилащо якщо при постачанні товарів/послуг неплатникові ПДВ платник податків двічі виписав податкову накладну по першому і другому подіям і відбив ці податкові накладні в реєстрі виданих податкових накладних, то такий платник податків має можливість відкоригувати податкові зобов'язання, нараховані їм по другій події, методом "сторно" на підставі бухгалтерської довідки (метод сторно - спосіб виправлення помилок у бухгалтерських документах, що полягає в тому, що помилково внесену операцію записують повторно червоним чорнилом (червоне сторно) і виключають з підсумкової суми рахунки, - прим. ред.).
Зверніть увагу! Що треба знати про поїздку за кордон, - роз'яснює Миндоходов
Облік роботи іноземців. Податкова вказалащо витрати платника податків, понесені у зв'язку з отриманням дозволи, на використання праці іноземців включаються до складу витрат як інші витрати. Такі витрати визначаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені, згідно з правилами ведення бухгалтерського обліку.
Питання акцизного податку. Податкова повідомляєщо у разі повернення покупцем підакцизних товарів (продукції) з причин, не пов'язаних з усуненням недоліків або знищенням товару (продукції), коригування податкових зобов'язань по сплаті акцизного податку не робиться. Податкові зобов'язання по сплаті акцизного податку при реалізації виробником поверненої якісної підакцизної продукції, з якою був сплачений акцизний податок при першій реалізації (відвантаженню) і при незмінності ставок акцизного податку, не нараховуються.
Важливо! Конвенція про уникнення подвійного оподаткування з Кіпром передана на ратифікацію
Законодавчі ініціативи тижня
Трансфертне ціноутворення. Комітет з питань податкової і митної політики рекомендує парламенту ухвалити за основу урядовий законопроект № 2515 про внесення змін до Податкового кодексу України відносно трансфертного ціноутворення. Законопроектом пропонується ввести механізм податкового контролю за трансфертним ціноутворенням (реалізація товарів або послуг взаємозалежними особами по внутріфірмових, відмінних від ринкових, цінам, - прим. ред.), заснований на принципі "витягнутої руки". Проект закону про внесення змін до НК відносно трансфертного ціноутворення покликаний припинити практику ухилення від податків за допомогою офшорних схем.
Деталі:
Законопроект про трансфертне ціноутворення планують прийняти за основу і допрацювати
Чого чекати від кінцевої версії проекту про трансфертне ціноутворення?
Зверніть увагу! Власників землі зобов'яжуть платити ще один збір?
Спрощення реєстрації платників ПДВ. Парламент прийняв за основу законопроект № 2139 про внесення змін до Закону про держреєстрацію юрособ і фізосіб- підприємців (відносно реєстрації осіб як платників податків). Документом передбачена можливість подачі заяви про добровільну реєстрацію як платника ПДВ і/чи обрання спрощеної системи оподаткування держреєстраторові як додатки до реєстраційної картки, що представляється для проведення держреєстрації юрособи або фізособи-підприємця.
У податкові органи одночасно з відомостями реєстраційної картки на проведення держреєстрації юрособи і ФОП передається електронна копія заяви про обрання спрощеної системи оподаткування і заяви про добровільну реєстрацію як платника ПДВ, виготовлена шляхом сканування, якщо такі заяви прикладені до реєстраційної картки.
Також зараз активно обговорюється проект № 2999 про внесення змін до Закону "Про державну реєстрацію юрособ і фізосіб-підприємців" (відносно запобігання рейдерським захопленням підприємств). Проектом пропонується встановити, що для проведення держреєстрації змін в засновницькі документи юридична особа повинна подати (направити поштовим відправленням з описом вкладення) екземпляр оригіналу рішення про внесення змін до засновницьких документів. Крім того, згідно з проектом усі представлені оригінали документів повинні зберігатися в реєстраційній справі. Автори проекту стверджують, що відсутність оригіналів рішень у держреєстраторів робить неможливим притягнення до відповідальності осіб, винних в рейдерському захопленні.
Зверніть увагу! Наближаються законодавчі зміни стосовно угод про розділ продукції
Аутсорсинг робочої сили. Уряд підтримав запропоновані Минсоцполитики зміни в законодавство, які дозволять врегулювати ситуацію на ринку аутсорсинга найманої праці. Так, Кабмін схвалив законопроект відносно видачі дозволу найму працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні у іншого працедавця на умовах трудових договорів, а також Порядок надання дозволів найму працівників для виконання робіт у іншого працедавця.
Згідно з документом Держслужба зайнятості буде видавати дозволи на залучення працівників на підставі аутсорсинга, а інспекція по праці - стежити, щоб соціальні і трудові права працівників не порушувалися. Для отримання дозволу необхідно надати проект трудового договору з включеними в нього положеннями відносно можливостей виконання працівником роботи на користь замовника персоналу, а також вказати зарплату, яку отримує працівник у працедавця за виконання такої ж роботи. При цьому зарплата працівника, працюючого на умовах аутсорсинга не може бути нижчечим зарплата штатних працівників працедавця, що виконують таку ж роботу.
Пеня за затримку зарплати. Комітет з питань соціальної політики і праці рекомендує ВР прийняти в другому читанні і в цілому законопроект № 2547 про внесення змін відносно встановлення пені у разі невиплати заробітної платистипендії, пенсії або іншої встановленої законом виплати або її затримки.
Крім того, Комітет рекомендує встановити порядок видачі працедавцям дозволів на роботу іноземців на основі законопроекту № 2620 про внесення змін до ст. 42 Закони про зайнятість населення. Пропонується встановити розмір плати за видачу дозволу на застосування праці іноземців і осіб без громадянства. Така плата на одну людину встановлюється залежно від виду професій цих осіб згідно із затвердженим законодавством класифікатором.
Важливо! Законопроект про кібербезпеку має недоліки, але рекомендований до прийняття
Права споживачів. Законопроектом № 2062а пропонується встановити в ст. 8 Закону "Про захист прав споживачів" можливість споживачеві по його вибору повернути придбаний ним товар неналежної якості продавцеві без обов'язкового його ремонту (усунення недоліків). Враховуючи існуючу неузгодженість між Цивільним кодексом і Законом "Про захист прав споживачів" відносно права покупця у разі придбання ним товару неналежної якості, на сьогодні існує необхідність врегулювати цю колізію на користь споживачів, запевняє автор документу.
Поділа судові. Верховна Рада прийняла за основу президентський законопроект № 2698 по усуненню обмежень в здійсненні господарської діяльності. Згідно з проектом окружним адміністративним судам будуть осудні справи відносно підтвердження обгрунтованості прийняття суб'єктами владних повноважень заходів реагування при здійсненні державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Виробництво в таких справах здійснюється на підставі адміністративного позову суб'єкта владних повноважень, що вжив відповідні заходи реагування.
Важливо! Норми про реєстрацію прав на нерухомість знову підкоригують?
Ці і багато інших свіжих законодавчих актів, а також їх детальний правовий аналіз ви завжди можете знайти в системах ЛІГА :ЗАКОН.