Державна інспекція з питань праці наказом від 24.04.2013 р. № 55 затвердила Порядок надання Держпрацею згоди на проведення позапланових заходів по зверненнях фізичних і юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства.
Документ прийнятий з метою оптимізації порядку ухвалення управлінських рішень, спрямованих на реалізацію контрольних і спостережливих функцій Держпраці, і регулює стосунки між Держпрацею і його територіальними підрозділами (детальніше про документ читайте в новині "Держпраці визначилася з підставами для позапланових перевірок").
Ознайомившись з нормами Порядку, виникає безліч питань, приміром:
1) чого варто чекати від застосування положень документу на практиці?
2) які можливі наслідки як для працедавців, так і физ- чи юрособ, що подають подібні звернення, від дії норм документу?
3) наскільки відмічена в новому Порядку процедура співвідноситься з іншими положеннями трудового законодавства?
На ці питання ЮРЛИГА і спробує відповісти у рамках цього матеріалу.
Нагадаємо, що діяльність Держпраці регулюється декількома нормативно-правовими актами, зокрема Положенням про Державну інспекцію України з питань праці № 386/2011 і Порядком проведення перевірок посадовцями Державної інспекції України з питань праці і її територіальних органів № 390 (далі - наказ Минсоцполитики № 390).
Так, в наказі Минсоцполитики № 390 позначено, що позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, встановлених Законом. У вказаному документі передбачається, які чинники можуть бути підставами для позапланових перевірок, а також терміни таких перевірок. Крім того, відповідно до абз. 4 п. 3 накази Минсоцполитики № 390 позапланові перевірки по зверненнях фізичних і юридичних осіб про порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства про працю і загальнообов'язкове державне соціальне страхування проводяться за наявності згоди Держпраці України на їх проведення.
Виходить, що встановлені в наказі № 55 норм раніше вже були обумовлені в наказі Минсоцполитики № 390. "Глобально нічого нового в процедуру проведення перевірок Порядок № 55 не вніс- вважає старший юрист і керівник практики трудового права ЮБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери Олександра Евстафьева. - Необхідність згоди Держпраці на проведення позапланових заходів по зверненнях фізичних і юридичних осіб давно передбачена на рівні законодавчих і підзаконних актів, а саме: Законом "Про принципи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон) і Порядком проведення перевірок посадовцями Держінспекції з питань охорони праці і її територіальних органів, затвердженим наказом Минсоцполитики № 390".
У такому разі юристам не зовсім зрозуміло, що ж нового несе в собі наказ № 55? На думку пані Евстафьевой Порядок № 55 - лише процесуальне доповнення до встановленого раніше правила про необхідність отримувати згоду Держпраці на проведення позапланової перевірки у вказаних випадках.
Олександра Евстафьева |
В принципі, з такою постановкою питання не можна не погодитися. Так, наказ № 55 фактично конкретизує чинне законодавство в процедурному відношенні, тобто "розповідає", як правильно звернутися, щоб отримати згоду на таку перевірку. Відмітимо, що в п. 1 Порядку встановлено положення, відповідно до якого Держпраці реалізує свої повноваження за поданням згоди на проведення позапланових заходів по зверненнях физ- і юрособ про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства через відділ юридичного забезпечення Управління правового і адміністративного забезпечення. Таким чином, документ визначає відповідального суб'єкта в структурі Держпраці за подібні питання і процедуру їх здійснення.
Тепер згідно з нормами документу при виникненні необхідності проведення перевірки з метою розгляду питань, зачеплених в зверненнях физ- чи юрособ, необхідно відправити за електронною адресою ckarga@ukr.net лист з обгрунтуванням підстав надання згоди на вказану перевірку у форматі Excel по відповідній формі з одночасним підтвердженням в паперовому виді.
На думку А. Евстафьевой, деяке здивування викликає введений Порядком № 55 адреса електронної пошти Держпраці для прийому запитів на узгодження від своїх територіальних органів - ckarga@ukr.netстворений на базі загальнодоступного безкоштовного домена. "Окрім того, що адреса електронної пошти держоргану, розташована на безкоштовному загальнодоступному домені, виглядає украй непрезентабельно і не відповідає рівню публічного сектора, він зв'язаний з рядом ризиків для процесу узгодження перевірки і для інтересів задіяних в перевірці осіб"- дивується юрист. Олександра Евстафьева визначає в ситуації, що склалася два "чинники ризику":
- по-перше, риски недоставки повідомлень з такої електронної адреси значно більше в порівнянні з адресами, розташованими на платних доменах : як показує практика, поштові сервери часто блокують повідомлення з таких адрес і направляють їх в спам. Таким чином, територіальні органи Держпраці, чекаючи узгодження Держпраці на перевірку з вказаної електронної адреси, ризикують такого узгодження не отримати або отримати із затримкою;
- по-друге, така електронна поштова скринька значно менше захищена від "злому" в порівнянні з ящиками, створеними на базі платних доменів. Отже, зростає ризик несанкціонованого проникнення в листування Держпраці третіх осіб. Ризик ще більше збільшується, якщо подібні безкоштовні поштові скриньки використовуються і територіальними органами Держпраці.
"Хотілося б сподіватися, що в найближчому майбутньому у Держпраці знайдуться ресурси на створення програми поштових повідомлень на базі відповідного захищеного домена"- коментує вищезгадані моменти керівник практики трудового права.
Порядок № 55 - лише процесуальне доповнення до встановленого раніше правила про необхідність отримувати згоду Держпраці на проведення позапланової перевірки у вказаних випадках |
Наказ № 55 також містить обов'язковий пункт відносно того, що електронний лист повинен містити копії документів, що підтверджують необхідність проведення перевірки, у виді, що сканує. Так, стосовно держструктури інформується, що в строк до трьох робочих днів готується лист-узгодження Держпраці і відсилається за відповідною електронною адресою ТГИпоВТ з одночасним підтвердженням в паперовому виді.
При цьому термін дії згоди складає 60 календарних днів з моменту отримання ТГИпоВТ електронного листа-узгодження на позапланову перевірку. Крім того, встановлено, що згода на проведення посадовцями Держпраці позапланових заходів надається при вступі звернення физ- чи юрособи про порушення законодавства за умови:
1) якщо звернення фізособи з питань, пов'язаних з діяльністю Держпраці України, відповідає вимогам Закону "Про звернення громадян";
2) письмові звернення юрособи.
Документ також визначає, що при проведенні позапланових заходів по інших підставах додаткова згода Держпраці не надається. До таких підстав відносяться:
- вимога прокурора (при вступі в територіальний орган Держпраці звернення фізичної або юридичної особи, переданої органами прокуратури по приналежності, надання згоди на проведення позапланової перевірки є обов'язковим);
- розпорядження глави місцевої державної адміністрації, прийняте у рамках компетенції.
Окрім того, наказ № 55 встановлює невеликий пріоритет для окремого виду звернень. Так, в наказі № 55 вказано, що відповідальним особам потрібне ТГИпоВТ першочергово направляти на отримання згоди представлення відносно проведення позапланових перевірок за зверненнями народних депутатів України і з урядової гарячої лінії.
В цьому випадку А. Евстафьева резюмуєщо за своєю суттю Порядок № 55 - це більше внутрішня інструкція для перевіряючого органу, ніж акт, що зачіпає об'єм прав і повноважень учасників перевірки. "Це слідує, наприклад, з того, що встановлений Законом перелік документів, які перевіряючий повинен пред'явити тому, що перевіряється на підтвердження своїх повноважень на проведення перевірки, залишився тим самим : напрям на перевірку плюс службове посвідчення; лист-узгодження Держпраці, передбачене Порядком № 55, в цей перелік не входить, а значить, і не може зажадатися суб'єктом, що перевіряється, при перевірці повноважень перевіряючого. Відповідно, при перевірці наявність згоди Держпраці буде, як і раніше, презюмироваться, якщо що перевіряється пред'явлені напрям і посвідчення"- повідомляє юрист.
Таким чином, на думку юриста, на суб'єктах, що перевіряються, Порядок № 55 відбитися не повинен. "Що ж до перевіряючих органів, то принаймні на перших порах варто чекати збільшення навантаження на відділ юридичного забезпечення Управління правового і адміністративного забезпечення Держпраці, на яку Порядком № 55 покладена функція по організації отримання узгодження. Не виключено, що таке збільшення навантаження може обернутися затягуванням термінів призначення перевірки, що у більшості випадків буде в інтересах перевіряються, а не скаржників"- підсумовує пані Евстафьева.
ЮРЛИГА, у свою чергу, рекомендує физ- і юрособам при зверненні до Держпраці на отримання згоди на проведення позапланових перевірок з урахуванням законної процедури, передбаченої в положеннях чинного трудового законодавства, уважно простежити за "рухом" своїх документів в просторах Держпраці з метою дотримання законних термінів процедури.
Оксана Ижакпортал ЮРЛИГА
Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами і консультаціями по даній і іншим тематикам, безкоштовно встановивши на тест систему ЛІГА :ЗАКОН. |