Державна податкова служба роз'яснилаякий документ підтверджує поточний облік кількості, типу і складу відходів, які утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізувалися, знешкоджуються і віддаляються, в цілях числення екологічного податку.
У листі від 15.05.2013 р. вказано, що відповідно до пп. 242.1.3 п. 242.1 ст. 242 Податкового кодексуоб'єктом і базою оподаткування по екологічному податку, який стягується за розміщення відходів, являються об'єми і види (класи) розміщених відходівокрім об'ємів і видів (класів) відходів як вторинної сировини, розміщуваних на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання.
Згідно п. "г" ст. 17 Закону "Про відходи", суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, які утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізувалися, знешкоджуються і віддаляються, і подавати по них статистичну звітність в установленому порядку. В той же час згідно ст. 1 Закону "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" (далі - Закон № 996), первинний документ містить відомості про господарську операцію і підтверджує її здійснення.
Підприємство самостійно визначає за узгодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовцем) відповідно до засновницьких документів облікову політику підприємства а також розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) облікузвітності і контролю господарських операцій (ст. 8 Закону № 996). Статтею 9 Закону № 996 визначено, що основою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, фіксувальні факти здійснення господарських операцій. Первинні документи мають бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Таким чином, підприємство веде первинний облік відходів згідно типових форм первинної облікової документації (картки, журнали, анкети) з використанням технологічної, нормативно-технічної, планово-економічної, бухгалтерської і іншій документації. Також для віддзеркалення господарських операцій підприємство може використовувати як відповідні типові форми первинного обліку, так і інші первинні документи, фіксувальні факти здійснення цих операцій.
Матеріально-сировинний баланс виробництва фіксує первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, які утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізувалися, знешкоджуються і віддаляються, і має форму облікового документу підприємства.